AKTUALNOŚCI

 

 

Poltransplant 
Aktualności 
Informacje 
Zasady Alokacji 
Krajowa Lista Oczekujących 
Rejestr Dawców Szpiku 
Centralny Rejestr Sprzeciwów 
Prawo 
Formularze/Forms 
Publikacje 
Krajowa Rada Transplantacyjna 
Konsultanci - Transplantologia 
Ośrodki Transplantacyjne 
Koordynatorzy Transplantacyjni 
Statystyka 2024 
Oświadczenie Woli 
Szkolenia ETPOD 
Unia Europejska / WHO 
Pozwolenia Ministra Zdrowia 
Pytania i Odpowiedzi 
Kontakt 

 

   

 

Śląska Izba Lekarska i Poltransplant, "Donacja narządowa" kurs doskonalący dla lekarzy

 

24. Bieg po Nowe Życie, Wisła 18 maja 2024 r.

Sztafetę nordic walking rozpoczynają znane osoby, aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, lekarze transplantolodzy, koordynatorzy, po kilometrze na trasę ruszają osoby po przeszczepieniu – dawcy i biorcy, po nich maszerują przyjaciele i sympatycy biegu, dziennikarze i partnerzy, kończy młodzież ze szkół ponadpodstawowych.  Taki jest Bieg po Nowe Życie, którego 24. edycja odbędzie się w Wiśle 18 maja.

Bieg po Nowe Życie to przede wszystkim osoby po przeszczepieniu, które pokazują ludziom zdrowym, że po transplantacji można wrócić do normalnego życia i sprawności fizycznej. Ich wzruszające i niekiedy dramatyczne historie budują przekaz Biegu po Nowe Życie - wydarzenia, w którym od 2011 wzięło udział ponad 100 autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej, 400 gwiazd ze świata filmu, teatru, telewizji, sportu, muzyki i mediów oraz ponad 260 osób po przeszczepieniu. Ponad 110 mediów wystawiło w wydarzeniu swoje sztafety. Do Biegu po Nowe Życie dołączyło także 38 instytucji kultury, związków sportowych, szkół wyższych, fundacji i stowarzyszeń. W Wiśle po raz pierwszy w sztafetach na czwartej zmianie maszerowała młodzież z 17 śląskich szkół ponadpodstawowych, a w stolicy z 18 dzielnic Warszawy.

24. Bieg po Nowe Życie, który podnosi temat donacji i transplantacji narządów jako skutecznej metody leczenia rozpocznie się na wiślańskim rynku 18 maja o 15:00 tradycyjną rozgrzewką i prezentacją sztafet. Pierwszy zespół ruszy na trasę około 15:30, zakończenie i rozdanie nagród planowane jest na 17:30.

Dzień przed Biegiem, w Hotelu Gołębiewski podczas IX gali polskiej transplantologii zostaną wręczone nagrody „Drugiego Życia”. W sześciu kategoriach zostaną uhonorowane osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej, czy to w praktyce medycznej czy naukowo lub promocyjnie.

 


śląskie warsztaty transplantacyjne logo

 

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 26-27 października 2023 roku w Hotelu „Poziom 511” Podzamcze odbędą się IX Śląskie Warsztaty Transplantacyjne organizowane dla koordynatorów transplantacyjnych, wojewódzkich i szpitalnych województwa śląskiego i małopolskiego. Warsztaty w głównej mierze dotyczyć będą prowadzenia dawców wielonarządowych i tkankowych, procedury orzekania śmierci mózgu oraz stymulacji kontaktów z rodzinami dawców – warsztat psychologiczny. Kontakt do osoby odpowiedzialnej za sprawy organizacyjne dotyczące warsztatów adres e-mail: b.krol@sccs.pl

Serdecznie zapraszamy!

Mgr Bogumiła Król
 Koordynator Wojewódzki Poltransplant

Dr Sylwia Sekta
 Koordynator Wojewódzki Poltransplant

Zaproszenie

Program IX Śląskich Warsztatów Transplantacyjnych


Webinar z zakresu standardów szpitalnego systemu jakości dawstwa narządów i tkanek oraz ich wdrożenia

16. Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego


Transplant Summit Poland 2023


23. Bieg po Nowe Życie za nami. Historie uczestników dają nadzieję chorym.

Lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, aktorzy, sportowcy i muzycy, uczniowie z warszawskich szkół i przede wszystkim osoby po przeszczepieniu wzięli udział w 23. Biegu po Nowe Życie. 94 sztafety pomaszerowały alejkami parkowymi Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Bohaterami Biegu po Nowe Życie są osoby po transplantacjach. - Jesteśmy tutaj po to, by dawać nadzieję innym chorym, pokazywać, że nawet w najtrudniejszej sytuacji nie wolno się załamywać, poddawać - mówi Beata Gołoś, jedna z tych osób.

więcej na stronie: bieg po nowe życie


Dolnośląski Festiwal Nauki "Tajemnice transplantacji" 16/09/2023 godz. 10:00


 

Szkolenia z zakresu standardów szpitalnego systemu jakości dawstwa narządów i tkanek oraz ich wdrożenia

https://www.systemjakoscidawstwa.pl/


Aktualne zagadnienia dotyczące dawstwa narządów i tkanek, Gdańsk 17.04.2023

Program i rejestracja: link


Chcąc przybliżyć tematykę transplantologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizuje drugą edycję akcji

Chcąc przybliżyć tematykę transplantologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizuje drugą edycję akcji „Dzień Transplantacji. Podziel się dobrem”, podczas której będzie można oddać krew w krwiobusie, zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku oraz uzyskać informacje nt. pobrania narządów do przeszczepu.
więcje: link


W styczniu 1966 roku przeprowadzono w Polsce pierwszy udany przeszczep nerki. Dokonał go zespół lekarzy z Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. W rocznicę tego wydarzenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wspólnie z śląskimi klinikami transplantacyjnymi świętujemy Dzień Transplantologa. To okazja do podsumowań, wymiany doświadczeń i podziękowań. W tym roku specjalnym darem dla biorców przeszczepów będzie krew. Wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapraszamy w środę 25 stycznia od 10.00 do 14.00 do mobilnego punktu krwiodawstwa przed Poradnią Kardiologiczną przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 9 w Zabrzu.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zaprasza do akcji krwiodawstwa. Specjalny ambulans do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach stanie przed Poradnią Kardiologiczną SCCS w Zabrzu w środę 25 stycznia. Krew będzie można oddać od 10.00 do 14.00. Do akcji będą zachęcać elfy św. Mikołaja z Fundacji Militarnego Mikołaja z Zabrza
więcej:
link


VIII Śląskie Warsztaty Transplantacyjne

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 20-21 października 2022 roku w Hotelu „Molo” w Osieku odbędą się VIII Śląskie Warsztaty Transplantacyjne organizowane dla koordynatorów transplantacyjnych, wojewódzkich i szpitalnych województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Warsztaty w głównej mierze dotyczyć będą prowadzenia dawców wielonarządowych i tkankowych, procedury orzekania śmierci mózgu oraz regulacji prawnych pobierania i przeszczepiania narządów. Kontakt do osoby odpowiedzialnej za sprawy organizacyjne warsztatów nr tel. 663-150-806, adres e-mail: b.krol@sccs.pl.

Serdecznie zapraszamy!

Mgr Bogumiła Król
 Koordynator Wojewódzki Poltransplant

Dr Sylwia Sekta
 Koordynator Wojewódzki Poltransplant

mgr Iwona Dymek
 Koordynator Wojewódzki Poltransplant

Zaproszenie

Program VIII Śląskich Warsztatów Transplantacyjnych


EUROPEJSKI DZIEŃ DONACJI I TRANSPLANTACJI (EODD) Polska, 8 października 2022

EUROPEJSKI DZIEŃ DONACJI I TRANSPLANTACJI (EODD) Polska, 8 października 2022
TRANSMISJA ONLINESzkolenie koordynatorów transplantacyjnych


VI Konferencja szkoleniowa koordynatorów pobierania i przeszczepiania komórek krwiotwórczych w ośrodkach hematologicznych.

22-23 września 2022 r.

Program szkolenia


XXXVII Konferencja Koordynatorów Poltransplantu

Szkolenie wstępne i ustawiczne osób, których czynności bezpośrednio wpływają na jakość komórek, tkanek lub narządów, a także bezpieczeństwo dawców i biorców.

28-29 września 2022 r.

Program szkolenia


V Konferencja szkoleniowa koordynatorów pobierania i przeszczepiania nerek od żywych dawców.

30 września 2022 r.

Program szkolenia


STANOWISKO (TYMCZASOWE) POLTRANSPLANTU

STANOWISKO
(TYMCZASOWE) POLTRANSPLANTU DOTYCZĄCE WYKORZYSTANIA NARZĄDÓW, TKANEK I KOMÓREK INNYCH NIŻ KOMÓRKI KRWIOTWÓRCZE DO PRZESZCZEPIENIA W ZWIĄZKU Z ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM SARS-COV-2 (2022.09.16.)STANOWISKO (TYMCZASOWE) POLTRANSPLANTU DOTYCZĄCE WYKORZYSTANIA NARZĄDÓW, TKANEK I KOMÓREK INNYCH NIŻ KOMÓRKI KRWIOTWÓRCZE DO PRZESZCZEPIENIA W ZWIĄZKU Z ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM SARS-COV-2 (2022.09.16.)


Minister Zdrowia ogłasza konkurs ofert na wybór realizatorów programu wieloletniego na lata 2011-2022 pn. Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, realizowanego na zasadach przewidzianych dla programu polityki zdrowotnej, w zakresie zadania: Zakup sprzętu i aparatury dla ośrodków przeszczepiających tkanki oka oraz dla banków tkanek
oka w 2022 r.

Minister Zdrowia ogłasza konkurs ofert na wybór realizatorów programu wieloletniego na lata 2011-2022 pn. Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, realizowanego na zasadach przewidzianych dla programu polityki zdrowotnej, w zakresie zadania:
Zakup sprzętu i aparatury dla ośrodków przeszczepiających komórki krwiotwórcze w 2022 r.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/zakup-sprzetu-i-aparatury-dla-osrodkow-przeszczepiajacych-komorki-krwiotworcze-w-2022-r

Oferty można składać do 7 września 2022 r. do godz. 16:00 – wyłącznie za pośrednictwem Platformy Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI).


Minister Zdrowia ogłasza konkurs ofert na wybór realizatorów programu wieloletniego na lata 2011-2022 pn. Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, realizowanego na zasadach przewidzianych dla programu polityki zdrowotnej, w zakresie zadania:
Zakup sprzętu i aparatury dla ośrodków przeszczepiających tkanki oka oraz dla banków tkanek oka w 2022 r.

link: https://www.gov.pl/web/zdrowie/zakup-sprzetu-i-aparatury-dla-osrodkow-przeszczepiajacych-tkanki-oka-oraz-dla-bankow-tkanek-oka-w-2022-r

Oferty można składać do 18 sierpnia 2022 r. do godz. 16:00 wyłącznie za pośrednictwem Platformy Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI)

Cleo, Margaret, HLA4 w Mrągowie na Festiwalu "12 Godzin - Serce Mazur. Pierwszy w Polsce Festiwal promujący transplantację. Każdy bilet to jedno serce. A jedno serce ratuje cały świat. Będziecie mega zadowoleni. Oj będzie się działo - cytując klasyka.

Stanowisko
(tymczasowe) Poltransplantu dotyczące wykorzystania narządów, tkanek i komórek innych niż komórki krwiotwórcze do przeszczepienia w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (2022.04.06)

Stanowisko (tymczasowe) Poltransplantu dotyczące wykorzystania narządów, tkanek i komórek innych niż komórki krwiotwórcze do przeszczepienia w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (2022.04.06)


 

prof. Marian Zembala
fot. Henryk Przondziono /Foto Gość

Z ogromnym zaskoczeniem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pana prof. Mariana Zembali, znakomitego kardiochirurga, transplantologa, organizatora przestrzeni transplantacyjnej w Polsce i Ministra Zdrowia.
Całej Rodzinie i Współpracownikom Pana Profesora składamy najszczersze kondolencje.

Zespół Poltransplantu

Zgodnie z infomacjami ze strony Śląskiego Centrum Chorób Serca:

Uroczyste pożegnanie prof. Mariana Zembali odbędzie się 26 marca 2022 r. o godz. 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.
Rodzina zamiast kwiatów prosi o przekazanie datków dla dzieci z domu dziecka w Zabrzu.
Sam pochówek będzie prywatny. Będzie to czas tylko dla najbliższej rodziny.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 9,
nr konta 61 1050 1230 1000 0023 5388 3826.
Tytuł wpłaty: Potrzeby podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych

Szkolenia koordynatorów transplantacyjncyh

28.05.2021 r.
17,5 mln złotych na zakup sprzętu dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii trafi do 21 szpitali nagrodzonych przez Ministra Zdrowia

17,5 mln złotych na zakup sprzętu dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii trafi do 21 szpitali nagrodzonych przez Ministra Zdrowia

• W ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej zrealizowane zostanie zadanie dotyczące zakupu sprzętu i aparatury medycznej dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

• Minister Zdrowia nagrodził 21 szpitali z największą aktywnością donacyjną w latach 2017-2019 – uwzględniona została liczba dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobranych do przeszczepiania narządów.

• Łączna suma przyznanych przez Ministra Zdrowia nagród wyniosła 17,5 mln złotych przy czym środki przyznane poszczególnym szpitalom uwzględniały aktywność donacyjną tych placówek.

Szczególnego podkreślenia wymaga, że przekazane szpitalom dofinansowanie jest wyrazem uznania dla pracy całego zespołu koordynującego i zaangażowanego w proces donacji, który identyfikuje, kwalifikuje oraz sprawuje opiekę nad dawcami, jak również dla zaangażowania ze strony zarządzających tymi podmiotami leczniczymi.

- Dziękuję serdecznie za zaangażowanie całego personelu medycznego oraz Dyrektorów szpitali, również w imieniu tych wszystkich pacjentów, którzy w wyniku Państwa działań mogą ponownie cieszyć się bezcennym darem, jakim jest życie. – mówi Podsekretarz Stanu Sławomir Gadomski

Zadanie mogło zostać zrealizowane także dzięki merytorycznemu wsparciu prof. Radosława Owczuka, Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, który jednocześnie wraz z zespołem koordynatorów transplantacyjnych z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jest przykładem synergicznej współpracy zespołowej ukierunkowanej na pomoc pacjentom oczekującym na przeszczepienie.

W gronie nagrodzonych przez Ministra Zdrowia szpitali znalazły się, w kolejności od najwyżej ocenionych szpitali:
1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku,
2. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie,
3. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
4. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu,
5. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie,
6. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu,
7. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu,
8. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach zakładu leczniczego Centralny Szpital Kliniczny,
9. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie,
10. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu,
11. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ z siedzibą w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej 3,
12. SPZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
13. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku,
14. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach,
15. Szpital Śląski w Cieszynie,
16. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku,
17. Szpital Wojewódzki w Poznaniu,
18. Szpital Kliniczny Im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
19. SPZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
20. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie,
21. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Planowane ogłoszenie Konkursu na pełnienie funkcji regionalnego koordynatora Poltransplantu w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym do spraw Transplantacji POLTRANSPLANT

Komunikat

Szanowni Państwo,

Jeśli jesteście pacjentami:

 • po przeszczepach komórek, tkanek lub narządów, u których prowadzone jest leczenie immunosupresyjne w celu zarejestrowania się na szczepienie przeciwko COVID-19 należy wybrać jedną z możliwości:
  • zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
  • zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
  • skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
  • wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Jeśli jesteście pacjentami:

 • oczekującymi na przeszczepienie

w celu zarejestrowania się na szczepienie przeciwko COVID-19 należy zgłosić się samemu po e-skierowanie do lekarza prowadzącego w ośrodku kwalifikacyjnym lub do lekarza POZ.

                              Artur Kamiński
                        Dyrektor Poltransplantu

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja
             
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/osoby-przewlekle-chore

Stanowisko Poltransplantu dotyczące wykorzystania narządów, tkanek i komórek innych niż komórki krwiotwórcze do przeszczepienia w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (2021.01.15)

Koronawirus SARS-CoV-2 Ankieta potencjalnego dawcy/potencjalnego biorcy narządów i tkanek (2021.01.15)


Stanowisko Poltransplantu Dotyczące wykorzystania narządów, tkanek i komórek innych niż komórki krwiotwórcze do przeszczepienia w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-COV-2 (2020.11.05.)


Koronawirus SARS-CoV-2 - Ankieta potencjalnego dawcy/potencjalnego biorcy narządów i tkanek (2020.11.05)


Stanowisko Poltransplantu dotyczące wykorzystania narządów, tkanek i komórek innych niż komórki krwiotwórcze do przeszczepienia w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (2020.07.29.)

Koronawirus SARS-CoV-2 - Ankieta potencjalnego dawcy/potencjalnego biorcy narządów i tkanek (2020.07.29)

Stanowisko Poltransplantu dotyczące wykorzystania narządów, tkanek i komórek innych niż komórki krwiotwórcze do przeszczepienia w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (05.05.2020r.)

Koronawirus SARS-CoV-2 - Ankieta potencjalnego zmarłego dawcy narządów i tkanek (05.05.2020r.)

Stanowisko Poltransplantu dotyczące wykorzystania narządów, tkanek i komórek innych niż komórki krwiotwórcze do przeszczepienia w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (23.03.2020)

Koronawirus SARS-CoV-2: Ankieta potencjalnego zmarłego dawcy narządów i tkanek (12.03.2020) (15.03.2020)

Stanowisko Poltransplantu dotyczące wykorzystania narządów, tkanek i komórek innych niż komórki krwiotwórcze do przeszczepienia w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (15.03.2020)

Stanowisko Poltransplantu w sprawie wykorzystania narządów i tkanek do przeszczepienia od dawców ze stwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (choroba COVID-19) lub z podejrzeniem takiego zakażenia (12.03.2020)


16.10.2020 Pismo konsultanta krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej profesora Lecha Cierpki do konsultantów wojewódzkich"Zalecenia w związku z pandemią COVID-19 (UAKTUALNIENIE)"


15.06.2020 "Zalecenia w związku z pandemią COVID-19" konsultanta krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej


Zalecenia dla pacjentówZalecenia związane z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 dla pacjentów po transplantacjach narządowych zatwierdzone przez Prof. dr hab. med. Lecha Cierpkę, konsultanta krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej


17.03.2020 Pismo konsultanta krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej profesora Lecha Cierpki do konsultantów wojewódzkich w zakresie transplantologii klinicznej: w sprawie wykonywania transplantacji narządowych w czasie pandemii SARS-CoV-2.

Zalecenia Zespołu Krajowej Rady Transplantacyjnej dla banków tkanek oka i ośrodków przeszczepiających tkanki oka w sprawie wykonywania badań w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 u dawców i biorców rogówek 30.06.2020

Stanowisko Konsultantów Krajowych oraz Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów dotyczące opieki nad biorcami i dawcami komórek krwiotwórczych podczas epidemii COVID-19 (wersja z dnia 31.03.2020 r.)

Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego w odniesieniu do szczepień anty-SARS-CoV-2 (przeciwko COVID-19) (15.01.2021 r.)

"Poradnik dla pacjentów po transplantacji - Koronavirus SARS-CoV-2" przygotowany przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

"Informator dla chorych hemodializowanych - Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2" na stronie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

Gdański Uniwersytet Medyczny organizuje
"Szkolenie Nowych Koordynatorów Pobierania i Przeszczepiania Komórek, Tkanek i Narządów (Koordynatorów Transplantacyjnych)"
w dniach 26.09 - 15.11 .2020 r.
https://szkoleniezawodowe.gumed.edu.pl/3320

Ostrzeżenie Komitetu ds. Terapii Zaawansowanych (CAT) Europejskiej Agencji Leków (EMA) przed stosowaniem niesprawdzonych w badaniach klinicznych terapii komórkowych, które mogą być nieskuteczne i mogą zwiększać ryzyko poważnych działań niepożądanych.

Ostrzeżenie Komitetu ds. Terapii Zaawansowanych (CAT) Europejskiej Agencji Leków (EMA)  przed stosowaniem niesprawdzonych w badaniach klinicznych terapii komórkowych, które mogą być nieskuteczne i mogą zwiększać ryzyko poważnych działań niepożądanych.

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej organizuje:

14.05.2020 r. godz. 18.00, Webinar 1: Rozpozonanie śmierci człowieka na podstawie kryteriów neurologicznych w świetle zmian w prawie - prowadzący dr hab. med. Janusz Trzebicki

21.05.2020 r. godz. 18.00, Webinar 2: Tomografia komputerowa w diagnostyce śmierci mózgu - prowadzący dr med. Piotr Palczewski

więcej informacji: https://www.uniatransplantacyjna.pl

TRUDNE ROZMOWY - WARSZTATY Z KOMUNIKOWANIA SIĘ Z RODZINĄ PACJENTA W SYTUACJI NIEPOWODZENIA LECZENIA

"You have all it takes. Have you considered becoming a donor?"
„Masz wszystko, czego potrzeba. Czy zastanawiałeś się, czy zostać dawcą?”

EDQM / Rada Europy co roku organizuje Europejski Dzień Donacji i Transplantacji Narządów (EODD), każdego roku w innym kraju w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia dawstwa narządów jako sposobu na ratowanie i poprawę życia.EODD odbywa się zwykle w drugą sobotę października i ma na celu zachęcenie do publicznej debaty i refleksji na ten temat. Standardy ustanowione przez EDQM / Radę Europy gwarantują, że dawstwo i przeszczepianie narządów w Europie są: odpowiedzialne, etyczne, profesjonalne i niekomercyjne. EODD ma również na celu zachęcenie społeczności medycznej i decydentów w całej Europie do refleksji nad znaczeniem tej ratującej życie terapii. Przede wszystkim EODD jest okazją do uhonorowania wszystkich dawców narządów i ich rodzin oraz podziękowania specjalistom w dziedzinie transplantologii w całej Europie, których ciężka praca pomaga ocalić życie i poprawić jakość życia wielu ludzi.

Po raz pierwszy w Wilanowie, ale już po raz szósty w stolicy odbędzie się wielkie wydarzenie promujące polską transplantologię - Bieg po Nowe Życie. 7 września na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie punktualnie o godz. 12:00 rozpocznie się jubileuszowa odsłona wydarzenia.

Po raz pierwszy w Wilanowie, ale już po raz szósty w stolicy odbędzie się wielkie wydarzenie promujące polską transplantologię – Bieg po Nowe Życie. 7 września na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie punktualnie o godz. 12:00 rozpocznie się jubileuszowa odsłona  wydarzenia.

VI Rajd dla Transplantacji, Podziel się sobą!

Pobieranie i przeszczepienie nerek od żywych dawców – techniki małoinwazyjne
Mini-Sympozjum
Warszawa 13-14 czerwca 2019 r.
Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny

 

Miejsce: Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, ul. Nowogrodzka 59, Warszawa;  Sala wykładowa im Prof. Antoniego Leśniowskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Czas: 13-14 czerwca 2019 r.

Zaproszeni goście: Diederik Kimenai MD., (Erasmus Medical Center Rotterdam, Holandia)

13.06.2019 (Czwartek):

•   Pobranie laparoskopowe i przeszczepienie nerki od żywego dawcy – godz. 8.00 – 14.00 (sala operacyjna Kliniki – transmisja na żywo do sali wykładowej im. Prof. Antoniego Leśniowskiego)
•   Dyskusja z ekspertami, podsumowanie zastosowanej techniki – godz. 14.00-15.00
•   Lunch – godz. 15.00 - 16.00
•   Mini-Sympozjum (j. angielski)– godz. 16.00 - 18.00:

  1.  Przeszczepienie nerek od żywego dawcy – Roman Danielewicz, Warszawa – 20 min
  2.  Kwalifikacja żywego dawcy nerki – Dorota Lewandowska, Warszawa– 20 min
  3.  Techniki operacyjne pobrania nerki od żywego dawcy – Piotr Domagała, Warszawa– 20 min
  4.  How to build effective living donor kidney transplantation program - Erasmus Medical Center Rotterdam – Diederik Kimenai, Rotterdam– 40 min
  5.  Wyniki przeszczepienia nerki od żywego dawcy – Maciej Kosieradzki, Warszawa– 20 min
  6.  Podsumowanie i dyskusja.

14.06.2019 (Piątek):

•   Pobranie laparoskopowe i przeszczepienie nerki od żywego dawcy – godz. 8.00 – 14.00  (sala operacyjna Kliniki – transmisja na żywo do sali wykładowej im. Prof. Antoniego Leśniowskiego)
•   Podsumowanie, dyskusja i zakończenie sympozjum (Maciej Kosieradzki, Roman Danielewicz)
•   Lunch – godz. 14.00 - 15.00

Konferencja  „Transplantacja – nowe życie”

11 czerwca 2019 r.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii  Sala Wykładowa im. Prof. T. Koszarowskiego

12.00-12.15

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK w Kielcach
Prof. dr hab. n. med.Stanisław Głuszek,
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, WSZZ w Kielcach

12.15-12.40

Przeszczepianie narządów w Polsce . Ograniczenia, jak je pokonać?
Dr hab.n.med.  Jarosław Czerwiński,
Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji „POLTRANSPLANT” w Warszawie

12.40-13.05

Województwo Świętokrzyskie- potencjał donacyjny a realia.
Dr med. Jacek Bicki,
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, WSZZ w Kielcach

13.05-13.30

Przeszczepianie szpiku w Kielcach.
Dr hab.n.med. Marcin Pasiarski, prof. UJK,
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, ŚCO w Kielcach

13.30-13.55

Pobieranie narządów od dawców z zatrzymaniem krążenia
Dr  hab. n. med. Maciej Kosieradzki,
Warszawski Uniwersytet Medyczny. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus

13.55-14.10

Przeszczep - nowe życie.
Jerzy Sobierajski -chory po przeszczepie

14.10-14.25

Rola UM w zaspokajaniu potrzeb medycznych mieszkańców
Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach

 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej organizuje pod patronatem Centrum Organizacyjno Koordynacyjnego ds. Transplantacji

Już w najbliższą sobotę Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera. Zapraszamy na stoiska Ministerstwo Zdrowia, wśród których znajdą Państwo również Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant". Szpital Pluszowego Misia z pokazem przeszczepiania nerki u pluszaków oraz poznawanie budowy anatomicznej człowieka na fantomie to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.

Krwioobieg Terytorialsa

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa - „Rola Pielęgniarek w Zespołach Transplantacyjnych”

Miejsce szkolenia: Atheneum Gedanense Novum, Gdański Uniwersytet Medyczny, Al. Zwycięstwa 41-42 (wejście główne od ulicy M. Skłodowskiej-Curie), Gdańsk
Data: 09 maja 2019 r.
strona internetowa Konferencji

PROGRAMME AT A GLANCE
Scientific Programme
Highlights - Second Announcement

Konferencja naukowa: Jak najlepiej przygotować pacjenta do przeszczepienia nerki?

12-13.04.2019r. Pałac Wiejce, 66-441 Skwierzyna

 

PIĄTEK 12.04.2019r.

15:00-16:00         OBIAD

16:00- 16:10        Rozpoczęcie konferencji- dr hab. n. med. Maciej Głyda

16:10-16:40         Gammapatie monoklonalne i inne zaburzenia hematologiczne w aspekcie kwalifikacji chorego do przeszczepienia nerki - dr hab. n. med. Dominik Dytfeld

16:40-17:10         Nefrektomia jako przygotowanie do przeszczepienia nerki. Graftektomia- za i przeciw - dr n. med. Marta Sękowska

17:10-17:40        Pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia nerki z punktu widzenia  anestezjologa dr n. med. Kamila Grzybowska- Okręt

17:40-18:10        Propedeutyka zdrowia i żywienia w hamowaniu progresji przewlekłej choroby nerek - dr n. o zdrowiu Anna Polaszewska

18:10-18:40        Idealna metoda leczenia nerkozastępczego przed przeczepieniem nerki - dr n. med. Krzysztof Cieszyński

18:40-19:00         Dyskusja

20:00                  KOLACJA

SOBOTA 13.04.2019r.

9:00-9:30           Choroba nowotworowa u pacjenta kwalifikowanego do przeszczepienia nerki- spojrzenie onkologa - dr n. med. Arkadiusz Spychała

9:30-10:00         Pacjent przygotowywany do przeszczepienia nerki z punktu widzenia kardiologa - dr n. med. Ryszard Kąsinowski

10:00-10:30        Aktualne wytyczne dotyczące kwalifikacji chorego do przeszczepienia nerki dr n. med. Katarzyna Smykał-Jankowiak                              

10:30-11:00         Pacjent doskonały - okiem koordynatora - mgr Wojciech Czapiewski                               

11:00-11:30         Dyskusja.

Zakończenie konferencji - dr hab. n. med. Maciej Głyda

Warsztaty  transplantacyjne -  Wrocław 05 kwietnia 2019 r.

Kierownicy oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, koordynatorzy transplantacyjni, kierownicy i pracownicy stacji dializ Dolnego Śląska i Opolszczyzny uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym 5 kwietnia br. przez Klinikę Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej oraz Klinikę Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Szkolenie odbyło się w Restauracji „Korba Kuchnia”. Konferencje otwierali prof. dr hab. Oktawia Mazanowska i prof. dr hab. Dariusz Patrzałek.Tematami szkolenia były: Stan pobierania i przeszczepiania narządów w województwie dolnośląskim i opolskim- dr n.med. Tomasz Dawiskiba, Aspekty prawne przeszczepiania narządów- lek. Paweł Pozanński, Zmiany w procedurze orzekania śmierci mózgu- mgr Iwona Przydatek, Fakty i mity związane z przeszczepianiem nerki od dawcy żywego –dr hab. Dorota Kamińska, Regionalny Ośrodek kwalifikacyjny -ROK, kwalifikacja biorców do przeszczepu nerki, KLO na przeszczepienie-prof.. dr hab. Oktawia Manowska, Koordynacja Regionalna na Pomorzu z perspektywy gdańskiej -mgr Anna Milecka, Gdańsk,  Rozwój i uwarunkowania procesu donacji narządów i tkanek w szpitalu średniej wielkości – le. Filip Szeremeta, Cieszyn, Kwalifikacja i przygotowanie biorców do przeszczepienia w trybie urgens. Oczekiwania a rzeczywistość –lek. Agnieszka Lepiesza, Urazy wątroby–diagnostyka i leczenie –lek. Marcin Rychter. Spotkanie zorganizowane zostało dzięki firmie Accord i Panu Sebastianowi Wesołowskiemu.

Inny wymiar Walentynek

Z okazji Walentynek zapraszamy do obejrzenia dwuminutowego filmu Serce, który opowiada historię wyjątkowej miłości – szczególnej, bo możliwej dzięki decyzjom i solidarności innych osób. Pomyślmy w te Walentynki o innym wymiarze miłości - o umiejętności dzielenia się - bo każdy z nas może zostać dawcą, ale też każdy z nas może być kiedyś potrzebującym biorcą.

Co roku blisko sto osób przechodzi operację przeszczepienia serca, ponad tysiąc otrzymuje nową nerkę, a prawie 400 – wątrobę. Przeszczepianie jest skuteczną metodą leczenia, jednak do jego realizacji potrzebne jest solidarne działanie dawców, specjalistów i biorców.

Każdy z nas może po śmierci oddać do przeszczepienia serce i inne narządy (wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito) a także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). Każdy z nas może uratować życie co najmniej sześciu chorym.  

Wiek i większość schorzeń własnych nie stanowi przeszkody dla dawstwa (przeszczepia się narządy od osób 80-letnich). To specjaliści transplantolodzy zadecydują, czy twoje narządy będą bezpieczne dla biorców.

Dawcą można zostać także za życia. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala możesz, z zachowaniem pełnego własnego bezpieczeństwa, zostać żywym dawcą nerki dla bliskiej Ci, chorej osoby. Biorcą może być Twój krewny w linii prostej, rodzeństwo, czy małżonek - potrzebna jest wtedy tylko Twoja i jego zgoda. Natomiast jeśli chcesz pomóc osobie spokrewnionej w dalszej linii lub przyjacielowi, to musisz wystąpić o zgodę sądu.

Czytaj więcej na www.zgodanazycie.pl

Film opublikowany w ramach kampanii „Solidarnie dla transplantacji”, realizowanej w latach 2018 – 2020 przez Fabrykę Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Zaproszenie

VI Warsztaty Transplantacyjne

Warsztaty odbędą się w dniach 12-13 października 2018 roku, w Hotelu „Meta” 43-370 Szczyrk, ul. Skośna 4, www.meta-hotel.pl. W głównej mierze dotyczyć one będą procedury orzekania śmierci mózgu, regulacjom prawnym pobierania i przeszczepiania narządów oraz prowadzenia dawców wielonarządowych.

Zgłoszenia prosimy kierować telefonicznie do pani mgr Bogumiły Król na nr tel. 663-150-806 lub na adres e-mail: b.krol@sccs.pl.

Planowana liczba uczestników jest znacznie ograniczona, prosimy potwierdzenie uczestnictwa (najpóźniej do 10 października br.).

Informujemy, że za udział w spotkaniu będą przyznane punkty edukacyjne.

Załączniki:

ZAPROSZENIE.pdf

PROGRAM-VI WarsztatyTransplantacyjne.pdf

Rola Pielęgniarek Operacyjnych w Zespołach Transplantacyjnych

BEZPŁATNA KONFERENCJA DLA PIELĘGNIAREK
Niektóre z tematów konferencji:
1. Komu i czemu służy pobieranie i przeszczepianie narządów?
2. Koordynator transplantacyjny – jego rola szpitalna i regionalna
3. Opieka okołooperacyjna nad dawcą narządów
3. Pobranie serca – walka z czasem
4. Robot DaVinci
5. Aspekty prawne w pracy pielęgniarki operacyjnej
6. Prezenteizm - co to jest?
 

Wśród prelegentów:  Jolanta Sternau-Kruczkowska, Małgorzata Rudnik, Piotr Małkowski, Maciej Kosieradzki, Roman Danielewicz, Iwona Sobczak, Izabela Szwed, Aleksandra Kozłowska, Jolanta Jagoda, Dorota Bartnik, Marzena Witkowska, Edyta Karpeta, Aldona Michalak, Karolina Sobeczek, Klaudia Smyrek, Marta Kotomska

strona z programem konferencji: pce.com.pl

Bieg po Nowe Życie

15 września odbędzie się 13. Bieg po Nowe Życie, najważniejsze wydarzenie wspierające polską transplantologię. Znane osoby ze świata filmu, teatru, estrady, muzyki, mediów i sportu oraz osoby po przeszczepieniu w większości skupione w Polskim Stowarzyszeniu Sportu po Transplantacji, które żyją dzięki przeszczepionym narządom spotkają się w marszu nordic walking, po raz pierwszy przy Pałacu Kultury i Nauki, w Parku Świętokrzyskim. Marsz wystartuje o 12:00.

komunikat prasowy

9 maja na Stadionie Narodowym 22. Piknik Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Zapraszamy zwłaszcza na stoisko Poltransplantu oznaczone symbolem "C11" zlokalizowane od strony Al. Zielenieckiej, interaktywną mapę Pikniku można znaleźć tu: http://www.pikniknaukowy.pl/mapa
VIII Rzeszowskie Święto Transplantacji

Konferencja Transplantologia, opowieść o najpiękniejszym darze

Zaproszenie

Formularz zgłoszeniowy

4 pory rocka
Zostań bohaterem- podziel się życiem, Mysłowice 22 - 23 marca 2018 r.

Konferencja „Transplantacja narządów w służbie człowiekowi”

Serdecznie zapraszam  do udziału w Konferencji „Transplantacja narządów w służbie człowiekowi”, która odbędzie się w  dniu  24 października 2017 o godzinie 9.00 w Auli im. Profesora Zbigniewa Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przy ul. M. Curie Skłodowskiej nr 9.
Mamy ku temu ważną okazje bowiem 26 października obchodzić będziemy dwunasty już Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ten dzień to dobra okazja nie tylko do świętowania sukcesów w ratowaniu życia dzięki transplantacji  narządów, lecz także okazja do promowania idei donacji.
Uczestnik konferencji otrzyma certyfikat oraz punkty edukacyjne. Udział w konferencji jest nieodpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego udział w konferencji należy zgłaszać do 20 października 2017 r. poprzez wiadomość e–mail na adres: komisja.ds.etyki@sccs.pl W treści maila należy podać imię i nazwisko osoby zgłaszającej udział, w temacie maila: „Konferencja Transplantacja narządów w służbie człowiekowi – zgłoszenie udziału”.

Raz jeszcze serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność.

Pozdrawiam

Mgr Bogumiła Król
Koordynator Transplantacji
Śląskie Centrum Chorób Serca


V Warsztaty Transplantacyjne
20-21 październik 2017r.
Miejsce spotkania:  
Ośrodek Szkoleniowy „Meta ”, 43-370 Szczyrk, ul. Skośna 4,

PROGRAM

20.10.2017 r.  (piątek)  

11:00 - 11:20 Otwarcie spotkania  - Prof. dr hab. med. Marian Zembala, Prof. dr hab. med. Piotr Przybyłowski, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze, Dr hab. med. Robert Król, Prof. dr hab. med. Lech Cierpka, Dr hab. med. Grzegorz Budziński Szpital. Kliniczny im. A. Mielęckiego, Katowice
11:20 - 11:40 Aktualny stan pobierania i przeszczepienia narządów i tkanek na Śląsku i w Polsce - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr Sylwia Sekta, Koordynator Regionalny Poltransplant, Szpital Kliniczny, Katowice, Mgr Bogumiła Król, Koordynator ds. Transplantacji, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze
11:40 - 12:00    Zmiany w ustawodawstwie transplantacyjnym - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Prof. dr hab. med. Lech Cierpka, Konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego, Katowice
12:00 - 13:00 Protokół postępowania diagnostycznego śmierci mózgu – nowe wytyczne - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr med. Wojciech Saucha, Regionalny Koordynator Regionalny Poltransplant Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze
13:00 - 14:00 Przerwa  obiadowa
14:00- 14:30 Udział prokuratora w autoryzacji pobrań narządów od zmarłych dawców - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Prokurator województwa śląskiego
14:30 - 15:00 Udział medyka sądowego w autoryzacji pobrań narządów od dawców  - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr hab. med. Christian Jabłoński, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice
15:00-17:00 Kontakt z prokuratorem i medykiem sądowym – spojrzenie koordynatora szpitalnego * - - dr med. Katarzyna Kuchnicka, lek. med. Filip Szeremeta
*Prosimy o prezentację  własnych „przypadków”, Ze względów organizacyjnych prosimy o uzgodnienie takiej prezentacji z Organizatorom Warsztatów do dnia 03 października  2017r.
18:00 Kolacja

21.10.2017 r. (sobota)

08:30 - 09:00    Śniadanie
09:00 - 09:20 Kwalifikacja dawcy wątroby  - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr hab. med. Robert Król, Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego, Katowice
09:20-09:40 Kwalifikacja dawcy płuc  - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr hab. med. Jacek Wojarski, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze
09:40- 10.00 Kwalifikacja dawcy serca - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr Roman Przybylski, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze
10:00- 10:20 Pobrania rogówki - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr med. Dariusz Dobrowolski, Wojewódzki Szpital  Specjalistyczny nr 5, Sosnowiec
 10:20- 10:40 Współpraca z bankami tkanek na terenie województwa śląskiego - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr hab. med. Artur Kamiński, Dyrektor Centrum Organizacyjno Koordynacyjne Poltransplant, Warszawa
10:40 – 11:00     Przerwa kawowa
 11:00 -11:30 Strategia i rola konsultanta wojewódzkiego w zakresie rozwoju donacji na Śląsku - zadania i plany -  wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami - Dr hab med. Grzegorz Budziński, Konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii Klinicznej, Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego, Katowice
11:30 - 12:00  Relacja doświadczeń własnych – pacjenci po przeszczepie narządów - wykład, dyskusja, wymiana własnych doświadczeń między uczestnikami
12:00 Zakończenie spotkania
12:30 Przerwa obiadowa

13 października obchodzony jest w Polsce Dzień Dawcy Szpiku – święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi. Wszystkim Dawcom Szpiku składamy z tej okazji serdeczne podziękowania za Waszą życzliwość i chęć niesienia pomocy, a zarejestrowanym potencjalnym dawcom (jest Was już ponad 1,3 mln) za gotowość do niesienia dobra!

Certification of European Transplant Coordinator (CETC)

Egzamin odbedzie się w Barcelonie 23 września 2017 r., podczas Kongresu ESOT
informacje i formularze można znaleźć tu: https://www.uemssurg.org/divisions/transplantation/transplant-coordination/ebsq-examination
termin składania podań: 15 czerwca 2017 r.
informacja zakwalifikowaniu do egzaminu: 31 lipca 2017 r.

JUBILEUSZ 35-LECIA ZESPOŁU BAKSHISH

W tym roku zespół BAKSHISH obchodzi swój jubileusz. Z tej okazji 7 lipca 2017 r. w Amfiteatrze Opolskim odbędzie się koncert urodzinowy, zorganizowany przy współudziale Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej. Połącznie klasyki z muzyką reggae jest pionierskie na polskiej scenie muzycznej. Powstałe aranżacje symfoniczne stanowić będą bardzo ciekawe uzupełnienie twórczości zespołu, jak również innowacyjne podejście w stosunku do tej muzyki.
Dodatkowo utwory z repertuaru zespołu gościnnie zaśpiewają znani artyści-wokaliści: Andrzej Krzywy, Dawid Portasz, Marysia Sadowska, Darek Malejonek, Muniek Staszczyk, Pablo Pavo i Dżej Dżej. Prócz zaproszonych gości, zagrają także cztery zespoły otwierające koncert: Zebra SaundSystem, Gang Bawarii, Bethel oraz grający w międzynarodowym składzie Babylon Raus. Koncertowi towarzyszyć będzie takze wystawa fotografii zdjęć z historii zespołu (zorganizowana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu).
Wartością społeczną przedsięwzięcia będzie rozpowszechnienie idei transplantacji ratującej życie oraz pokazanie że niepełnosprawność nie ogranicza człowieka w realizacji marzeń i celów życiowych. Działanie to wynika z doświadczeń życiowych Jarosława Kowalczyka, który 15 lat temu dzięki przeszczepowi nerki zyskał nowe życie.
Podczas wydarzenia m.in. każda osoba dorosła będzie mogła podpisać oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia (dając tym samym dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom). Dodatkowo podczas koncertu propagowane będzie: wpisywanie się do Rejestru dawców szpiku oraz honorowe krwiodawstwo.
Działania społeczne wspierać będzie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” (państwowa jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Zdrowia), jak również Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" ze Szczecina oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

Program do pobrania

Szczyt Zdrowie, organizowany po raz piąty przez Instytut Ochrony Zdrowia we współpracy z Fundacją Instytut Studiów Wschodnich i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH, stanowi uznaną płaszczyznę dialogu i komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami systemu ochrony zdrowia: władzą ustawodawczą i wykonawczą, płatnikiem, pracodawcami, świadczeniodawcami, samorządami i związkami zawodowymi środowisk ochrony zdrowia, pielęgniarkami, lekarzami, aptekarzami, przemysłem farmaceutycznym, dostawcami technologii medycznych. Uczestnikami konferencji są wysokiej rangi menadżerowie, politycy, urzędnicy, przedstawiciele sektora publicznego, świata biznesu oraz organizacji pozarządowych z Polski i Europy.

Termin: 19 czerwca 2017 roku
Lokalizacja: 
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, ul. Chocimska 24, Warszawa

INTERNATIONAL CONFERENCE
“Medical, ethical and legal aspects of experimental therapy”
Warsaw, 19 May 2017
P R O G R A M M E

09.30 - 10.00

Registration

10.00 – 10.10

Opening and welcome remarks:
Prof. Andrzej Górski 

10.10 – 10.30

Experimental therapy: the EMA perspective
Dr. Marisa Papaluca, Senior Scientific Adviser, European Medicines Agency, London

10.30 – 10.40

Discussion

10.40 – 11.00

Compassionate Use in the United States: An Update of Recent Industry, Regulatory, Legislative, and Social Factors
Dr. Alison Bateman-House, Division of Medical Ethics, NYU School of Medicine, Co-Chair, Working Group on Compassionate Use and Pre-Approval Access, Deputy Director, Compassionate Use Advisory Committee (CompAC)

11.00 - 11.10

Discussion 

11.10 - 11.30

The ethics of emergency use of unproveninterventions outside of research” – WHO’s guidance
Dr. Abha Saxena, Coordinator, HQ/HIS/IER/REK, World Health Organization, Geneva 

11.30 – 11.40

Discussion 

11.40 – 12.00

COFFEE BREAK 

12.00 – 12.20

Access to investigational drugs outside of controlled clinical research - individual and social interests
Dr. Joanna Różyńska, University of Warsaw, Center for Bioethics and Biolaw 

12.20 – 12.30

Discussion

12.30 – 12.50

Access to experimental treatment in the court's interpretation
Dr. Agata Wnukiewicz-Kozłowska, University of Wroclaw, Faculty of Law, Administration and Economics

12.50 – 13.00

Discussion 

13.00 – 13.20

Compassionate use and ethics committees
Dr. Jan Borysowski, Medical University of Warsaw 

13.20 – 13.30

Discussion

13.30 – 14.00

Summary and conclusions 

14.00 – 15.00

LUNCH

 

Szkolenie Koordynatorów Transplantacyjnych Regionu Dolnego Śląska i Opolszczyzny

Szanowni Państwo,
Drodzy Koleżanki i Koledzy,

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w Chrystusa i drugiego człowieka.
Cały Zespół Poltransplantu życzy, aby Święta Wielkiej Nocy
przyniosły Wam i Waszym rodzinom radość i chwile wspólnego wypoczynku.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą,
niech da także siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...

Artur Kamiński
wraz z Zespołem


Nowelizacja weszła w życie 29 kwietnia 2017 r.

Nowelizacja weszła w życie 27 kwietnia 2017 r.

/Dotychczasowe obwieszczenia w sprawie stwierdzania ustania czynnosci mózgu /M.P. 2007 nr 46 poz. 547/ i nieodwracalnego zatrzymania krążenia /M.P. 2010 nr 59 poz. 784/ będą obowiązywały do czasu ogłoszenia nowych obwieszczeń/

Bieg po Nowe Życie w Wiśle, Po raz trzeci zostaną wręczone nagrody „Drugie Życie”.

1 kwietnia w Wiśle po raz 10. w Biegu po Nowe Życie spotkają się gwiazdy kina, teatru, estrady, dziennikarze i sportowcy, oraz osoby po transplantacji z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Maszerując z kijami do nordic walking  po raz kolejny wspierać polską transplantację i świadome dawstwo narządów.  Dzień wcześniej w Hotelu Gołębiewski, który od siedmiu lat gości uczestników wydarzenia,  zostaną wręczone nagrody „Drugie Życie” przyznawane osobom oraz instytucjom, które szczególnie zasłużyły się dla polskiej transplantacji. Tak jak w 2015 i 2016 roku kapituła przyzna wyróżnienia w pięciu kategoriach: „Wspieram polską transplantację”, „Osobowość polskiej transplantologii”, „Sport po transplantacji”, „Media Biegu po Nowe Życie” i „Partner Biegu po Nowe Życie”.  To dla nas bardzo ważna chwila. Już po raz trzeci uhonorujemy osoby i instytucje, zarówno te, które zasłużyły się dla polskiej medycyny transplantacyjnej, jak i te, które promują dawstwo narządów, wpierają ideę i na co dzień są naszymi ambasadorami oświadczeń woli – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor 10. Biegu po Nowe Życie. Kapituła już wybrała laureatów i przyznam, że był trudny wybór. Kandydatów do nagród w poszczególnych kategoriach było naprawdę wielu – dodaje Pilarz.  III Gala polskiej transplantacji „Drugie Życie” odbędzie się 31 marca o 20:00.  Laureatami nagród z lat poprzednich są m.in. prof. Andrzej Chmura – wybitny polski transplantolog, od 2011 roku wspierający merytorycznie Bieg po Nowe Życie oraz prof. Magdalena Durlik – kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.  Nagrody otrzymali także sportowcy z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji Jan Stępniak i Andrzej Marciniak.

Tomasz Furtak
Rzecznik Prasowy 10. Biegu po Nowe Życie
tomasz.furtak@biegponowezycie.pl, tel. 608 503 122


Podsumowanie

W Wiśle odbył się jubileuszowy, 10 już Bieg po Nowe Życie. Dopisała pogoda i kibice, których tłumy ustawiły się wzdłuż trasy.
W sobotę sportowcy z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji oraz gwiazdy teatru, filmu, sceny muzycznej i kabaretowej, dziennikarze i sportowcy spotkali się w marszu nordic walking w centrum Wisły, by pokazać wsparcie dla polskiej medycyny transplantacyjnej.
Osoby po przeszczepach każdego dnia udowadniają, że dzięki nowym narządom dostały nowe życie. Artur Zychowicz miał 13 lat, gdy okazało się, że cierpi na chorobę wątroby. Jedyną możliwością wyleczenia był przeszczep narządu. Mimo choroby dostał się na studia na kierunku lekarskim. Po koniec pierwszego roku studiów przeszedł operację przeszczepienia wątroby. Skończył studia w terminie, dokładnie 5 lat i 1 dzień po operacji zdał ostatni egzamin. Teraz jest w trakcie stażu podyplomowego, zastanawia się nad wyborem specjalizacji. Uprawia sporty, żyje aktywnie, pełnią życia.
Po przeszczepie wątroby jest też Damian Królewicz. Już po operacji spełnił swoje marzenie o studiach na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ma już licencjat, jest trenerem przygotowania motorycznego, kończy teraz studia magisterskie. Adriana Szklarz, która dostała nowe serce, przed operacją była już w bardzo złym stanie. Ważyła zaledwie 36 kilogramów, nie pracowały jej nerki i wątroba, miała wszczepione specjalne urządzenie, balon do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, dzięki któremu biło jej serce. Po operacji z Izą, koleżanką po przeszczepie nerki, obeszły z kijami do nordic walking cały Bornholm. Jan Stępniak żyje z przeszczepioną nerką. On także w pełni korzysta z życia, jest bardzo aktywny. - Prowadzę własną firmę, dużo pracuję, podróżuję. Pływam, biegam, ukończyłem ćwiartkę triatlonu - opowiada.
Nie byłoby Biegu po Nowe Życie, gdy nie wspierające go znane osoby. W Wiśle zobaczyliśmy m.in. Rafała i Marcina Mroczków, Katarzynę Pakosińską, Monikę Pyrek, Artura Siódmiaka, Karolinę Szostak, Martę Kuligowską, Jerzego Mielewskiego, Adę Palkę, Dorotę Czaję, Klaudię Halejcio, Ewę Pacułę, Andrzeja Pągowskiego, Odetę Moro, Olgę Kalicką, Grzegorza Kotowicza, Marcina Rogacewicza, Izabelę Zwierzyńską. Nie mogło oczywiście zabraknąć ambasadora wydarzenia, Przemysława Salety, który przed dziesięcioma laty oddał nerkę swojej córce Nicole. Saleta nie jest jedyną znaną osobą, która dając kawałek siebie uratowała życie swojego dziecka. W Wiśle startował także Jarosław Jakimowicz, który oddał kawałek wątroby swojemu synowi Jeremiaszowi.
Już po raz kolejny na starcie Biegu po Nowe Życie pojawił się aktor Bartosz Obuchowicz. - Przeszczepy narządów to nie jest temat, który poruszamy często w codziennych rozmowach. Cieszę się, że coraz częściej jest o tym mowa w mediach. Wiadomo, nie jest to temat łatwy, natomiast jest to bardzo ważne i dotyczy tak naprawdę każdego z nas, w każdej sekundzie może się okazać, że my albo nasi bliscy będą potrzebować nowego narządu. Dlatego tak ważne jest, byśmy podpisywali oświadczenia woli będące zgodą na to, by w wypadku nagłej śmierci lekarze mogli pobrać nasze narządy - przekonuje aktor.
Zdaniem aktorki Anny Karczmarczyk takie wydarzenia jak Bieg po Nowe Życie są ważne, bo to prosty, czytelny przekaz skłaniający do refleksji, do myślenia. - Im częściej będzie się o tym mówiło, tym bardziej przekaz ten zapadnie ludziom w pamięć. Każdy z nas powinien się zastanowić, jaką decyzję na wypadek jego nagłej śmierci mają podjąć jego bliscy - mówi.
Szymon Wydra przypomina, że w Polsce rocznie ratuje się poprzez transplantacje narządów około półtora tysiąca osób. - Niestety drugie tyle wciąż czekam, czasami czeka latami. Trzeba coś z tym zrobić - mówi piosenkarz. - Sam podpisałem oświadczenie woli. Noszę je w dokumentach już od kilku lat. Gdyby coś mi się stało, a któreś z moich narządów byłyby komuś potrzebne, godzę się na ich pobranie - deklaruje.
Najlepsza w sobotę okazała się sztafeta Rafako w składzie: Dariusz Kuźniak, Tomasz Szałwiński i Łukasz Kocurek. Drugie miejsce zajęła sztafeta Subaru w składzie: Rafał Mroczek, Krystian Gruszczyński i Paweł Latała. Na trzecim miejscu byli: Marcin Mroczek, Andrzej Lewandowski i Bogusław Kocęba - sztafeta Hotelu Gołębiewski.
„Biegowi po Nowe Życie” towarzyszyła 3. już Gala Polskiej Transplantologii Drugie Życie. Wręczono na niej dzień przed biegiem nagrody w pięciu kategoriach. W kategorii „Osobowość polskiej transplantologii” wyróżnienie otrzymał prof. Marian Zembala, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W kategorii „Wspieram polską transplantację” doceniony został piłkarz ręczny, wielokrotny reprezentant kraju Artur Siódmiak, w kategorii „Partner Biegu po Nowe Życie” firma farmaceutyczna Gedeon Richter, a kategorii „Media Biegu po Nowe Życie” Polsat News.
W kategorii „Sport po transplantacji” doceniony został Andrzej Lewandowski. Pan Andrzej żyje z nerką, którą dostał od swojego taty, niemal z każdej sportowej imprezy, w której bierze udział, przywozi worek medali.
Tomasz Furtak
Rzecznik Prasowy 10. Biegu po Nowe Życie; tomasz.furtak@biegponowezycie.pl, tel. 608 503 122

W imieniu organizatorów informujemy, że w dniach 27-28 stycznia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (ul. Jagiellońska 26, Warszawa) odbędzie się konferencja dla koordynatorów transplantacyjnych "Psychospołeczne Aspekty Donacji i Transplantacji"
W imieniu organizatorów informujemy, że w dniach 27-28 stycznia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (ul. Jagiellońska 26, Warszawa) odbędzie się konferencja dla koordynatorów transplantacyjnych "Psychospołeczne Aspekty Donacji i Transplantacji"
W imieniu organizatorów informujemy, że w dniach 27-28 stycznia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (ul. Jagiellońska 26, Warszawa) odbędzie się konferencja dla koordynatorów transplantacyjnych "Psychospołeczne Aspekty Donacji i Transplantacji"

W imieniu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Politechnika Warszawska zaprasza do udziału w konferencji „Transplantacja – darem życia”, która odbędzie się 19 stycznia 2017 r. (czwartek) w Małej Auli w godzinach 9.30.00-11.30. Konferencja ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii transplantacji narządów i tkanek.

Ramowy program konferencji:

9.30-9.40

dr hab. inż. Janusz Walo
Prorektor ds. Studenckich, prof. Politechniki Warszawskiej

Sylwester Dąbrowski
Wicewojewoda Mazowiecki

Rozpoczęcie konferencji

9.40- 10.00

Dr hab. n. med. Jarosław Czerwiński
Zastępca Dyrektora ds. medycznych
Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”

Stan polskiej transplantologii

10.00-10.20

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Nazarewski
Konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej

Pobieranie nerki od żywego dawcy

10.20- 10.40

Edyta Karpeta i Łukasz Górski
Koordynatorzy transplantacyjni
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej
i Transplantacyjnej
Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus

Zadania i rola szpitalnego koordynatora transplantacyjnego

10.40- 11.00

dr n. med. Agnieszka Rzeszotarska
Zakład Transfuzjologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego

Pozyskiwanie niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku do Centralnego Rejestru

11.00-11.30

Jarosław Cyrynger
Stowarzyszenie Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi

Andrzej Lewandowski
Stowarzyszenie Sportu po Przeszczepie

Doświadczenia osób żyjących z przeszczepem

 

 

Wielce Szanowni Państwo – Koordynatorzy, Współpracownicy i Przyjaciele Poltransplantu

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia pragnę złożyć wszystkim najlepsze życzenia wraz z całym Zespołem Poltransplantu. Niech Święta te odbędą się w rodzinnej atmosferze dając wytchnienie od codziennych trosk. Niech przyniosą także radość Państwu i Bliskim dając ogromną porcję pozytywnej energii. Proszę także abyśmy przy świątecznych stołach i łamaniu opłatkiem pomyśleli ciepło o tych z nas, którzy pozostają w miejscach pracy, przy łóżku chorego, w bloku operacyjnym lub w drodze na lub z pobrania narządów.
 W nadchodzącym Nowym 2017 Roku życzę zaś zdrowia, entuzjazmu oraz śmiałości zamiany marzeń w cele z możliwością ich realizacji.  Życzę wielu sukcesów osobistych i zawodowych.

Artur Kamiński wraz z Zespołem Poltransplantu

Preparedness Guide on Zika and Substances of Human Origin
więcej...

21 listopada 2016 r. - Poznań

Szanowni Państwo,
Program „ECMO DLA WIEKOPOLSKI” koordynowany przez Klinikę Kardiochirurgii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zakłada: zaprojektowanie, rozpoczęcie wdrażania, monitorowanie oraz powszechne wykorzystanie zastosowania mechanicznego wspomagania krążenia ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation), na terenie Wielkopolski, w czterech obszarach:

 • Zastosowanie ECMO u pacjentów z hipotermią;
 • Zastosowanie ECMO w celu leczenia odwracalnej niewydolności oddechowej;
 • Zastosowanie ECMO w celu leczenia innych stanów krytycznych;
 • Zastosowanie ECMO u zmarłych w mechanizmie nieodwracalnego zatrzymania krążenia (NHBD/DCD – non heart beating donors/donation after circulatory death) w celu pozyskiwania potencjalnych dawców narządów do transplantacji.

Naturalną kontynuacją działań wdrożeniowych i realizacji programu jest Konferencja naukowo-szkoleniowa poświęcona programowi „ECMO DLA WIELKOPOLSKI” organizowana przez jednostkę koordynującą Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zaplanowana na 21.11.2016 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP.

Serdecznie zapraszam
prof. dr hab. n. med. Marek Jemielity
Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii
Konsultant Wojewódzki w zakresie Kardiochirurgii

Strona internetowa konferencji: strona
Ulotka z programem: ulotka

20 lat Poltransplantu na stronie Ministerstwa Zdrowia:

Jubileusz Dwudziestolecia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”

Spotkanie kierowników ośrodków transplantacyjnych

XXXI konferencja koordynatorów transplantacyjnych

3-4 listopada 2016 r.

Airport Hotel Okęcie
ul. 17 stycznia 24,Warszawa

 

Czwartek 3 listopada 2016 r.

Jubileusz 20-lecia Poltransplantu.

Spotkanie kierowników ośrodków transplantacyjnych i XXXI konferencja koordynatorów

Prowadzą: prof. Roman Danielewicz, dr hab. Jarosław Czerwiński

12:00 – 12.10

Powitanie

Prof. Roman Danielewicz

12.10 – 12.30

Statutowe zadania Poltransplantu 1996-2016

Prof. Roman Danielewicz

12.30 – 12.50

Dawstwo narządów w Polsce. Wskaźniki i trendy

Dr hab. Jarosław Czerwiński

12.50 – 13.10

Koordynatorzy transplantacyjni

Mgr Wojciech Czapiewski

13.10 – 13.25

Krajowa Lista Oczekujących na przeszczepienie

Dr Dorota Lewandowska

13.25 – 13.40

Rejestry transplantacyjne jako system jakości medycyny transplantacyjnej

Dr Piotr Malanowski

13.40 – 14.30

Obiad

14.30 – 14.50

Pobieranie i przeszczepianie narządów u dzieci.
30 lat aktywności transplantacyjnej w Centrum Zdrowia Dziecka

Prof. Piotr Kaliciński

14.50 – 15.10

Problemy, progi, programy i promocja dawstwa nerek od żywych dawców w Polsce

Prof. Artur Kwiatkowski

15.10 – 15.30

Dawstwo, pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych

Prof. Wiktor Jędrzejczak

15.30 – 15.50

Pobieranie i przeszczepianie tkanek oka

Prof. Jacek Szaflik

15.50 – 16.10

Zadania ośrodków transplantacyjnych w zakresie aktywizacji dawstwa narządów i tkanek

Prof. Lech Cierpka

16.10 – 16.30

Przerwa

 

 

Uroczystości z okazji 20-lecia Poltransplantu

16.30 – 18.00

Wystąpienie Ministra Zdrowia dr. Konstantego Radziwiłła

Geneza organizacji koordynującej pobrania i przeszczepienia narządów.

Lata 90 i wcześniej. Początki Poltransplantu – Prof. Janusz Wałaszewski

Nadanie odznaczeń

Wystąpienia zaproszonych gości

18.15-19.00

Konferencja prasowa

20.00

Kolacja

22.00

Spotkanie integracyjne, koncert zespołu HLA – Aviator Bar & Lounge X pietro

 

Piątek 4 listopada 2016 r.

 

Prowadzą: prof. Roman Danielewicz, dr hab. Jarosław Czerwiński

9.00 – 9.20

Potencjał dawstwa

Ścieżki przepływu chorych z ciężkim pierwotnym lub wtórnym uszkodzeniem mózgu w wielospecjalistycznym szpitalu dużego miasta - Radomia

Dr Robert Trześniewski

9.20 – 9.40

Identyfikacja potencjalnego dawcy

Pobieranie narządów od zmarłych w mechanizmie nieodwracalnego zatrzymania krążenia

Dr hab. Marek Karczewski

9.40 – 10.00

Ocena i kwalifikacja dawcy i narządów

Grypa u dawców narządów

Dr Jarosław Wilk

10.00 – 10.30

Stwierdzanie śmierci

Stwierdzanie śmierci mózgu u dzieci

Dr Elżbieta Byrska-Maciejasz

10.30 – 11.00

Opieka nad dawcą

Opieka nad zmarłym dawcą narządów klatki piersiowej; podsumowanie szkoleń z 2015 r., algorytm postępowania

Dr Wojciech Saucha

11.00 – 11.30

Przerwa

11.30 – 12.00

Zgoda na dawstwo i autoryzacja pobrania

Autoryzacja pobrania narządów i tkanek od zmarłych dawców. Stanowisko Rady Europy

Dr Anna Jakubowska-Winecka

12.00 – 12.20

Alokacja i dystrybucja narządów

European Organ Exchange Organization. Wymiana narządów pomiędzy krajami Europy.

Dr hab. Jarosław Czerwiński

12.20 – 12.50

Koordynacja pobrania w szpitalu dawcy

Współpraca banków tkanek ze szpitalnymi koordynatorami transplantacyjnymi

Dr hab. Artur Kamiński

12.50 – 13.10

Organizacja pobierania i przeszczepiania narządów

Współpraca koordynatora pobierania narządów od zmarłych dawców z personelem szpitala

Dr Elżbieta Gąsiorek-Jaśko

13.10 – 13.30

Monitorowanie jakości i wydajności dawstwa

Miejsce anestezjologii i intensywnej terapii w rozwoju leczenia skrajnej niewydolności narządów poprzez ich pobieranie od dawców zmarłych i przeszczepianie

Prof. Romuald Bohatyrewicz

13.30

Zakończenie

Program szkolenia

Informacja prasowa

ulotka informacyjna o działalności Poltransplantu

więcej o wydarzeniu: Facebook

Odsłonięcie tablicy poświęconej prof. Wojciechowi Rowińskiemu

17 października w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii im. prof. Tadeusza Orłowskiego odbyło się odsłonięcie tablicy poświęconej prof. Wojciechowi Rowińskiemu – wieloletniemu kierownikowi Kliniki, wybitnemu transplantologowi i chirurgowi.

więcej o tym wydarzeniu na stronach WUM

Transplantation of organs from donation after circulatory determination of death (DCD) donors has become an accepted practice in many part of the world. It remains a focus of intense interest in the transplant community due to its huge estimated potential to increase the organ pool, and DCD has been a particular stimulus for recent advances in research and clinical practice in the field of organ preservation. In spite of its potential, however, the actual transplantation of organs from controlled and to even greater extent uncontrolled DCD donors remains relatively limited and variable between centres and countries.

By merging the 7th International Meeting on Transplantation from DCD and the 4th International Workshop on DCD, we provide an unparalleled opportunity for individuals working in the field of DCD to enhance their knowledge.

więcej informacji: http://www.dcd2016.org/

22 maja w godz. 11-20: Piknik na rzecz Transplantacji "Zostaw serce na ziemi" w Łazienkach Królewskich zorganizowany przez Fundację dla Transplantacji:

16 lat temu przeszczepiono w Bydgoszczy pierwszą nerkę, do dziś przeszczepiono ponad 1000 nerek, SERDECZNE GRATULACJE!

6 maja 2000 r. o godz. 18.59 w Bydgoszczy przeszczepiono pierwszą nerkę pobraną od dawcy zmarłego. Cztery dni później - 10 maja - dokonano pobrania i przeszczepienia nerki od dawcy żywego - siostra oddała nerkę bratu.

Do dziś w Klinice przeszczepiono więcej niż tysiąc nerek.

artykuł na ten temat: bydgoszcz.wyborcza.pl

7 maja będziemy na stoisku D14

Milionowy Dawca Szpiku w Polsce

[Warszawa, 18.04.2016] W ostatnich dniach w rejestrze Bone Marrow Donor Worldwide umożliwiającym międzynarodową koordynację transplantacji komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych, pojawił się milionowy dawca zrekrutowany w Polsce. Światowa społeczność dawców szpiku obejmuje dawców z 52 krajów i liczy już ponad 27 mln osób, z czego polscy dawcy stanowią ok. 4% (co 27 potencjalny dawca szpiku jest Polakiem).

World Marrow Donor Association (WMDA), światowa organizacja zrzeszająca rejestry dawców komórek krwiotwórczych i krwi pępowinowej kładzie nacisk na znaczenie współpracy międzynarodowej dla rozwoju transplantacji komórek macierzystych, podkreślając jednocześnie, że 27 milionów potencjalnych dawców to wciąż liczba niewystarczająca, z uwagi na różnorodność genetyczną antygenów zgodności tkankowej i zachęcając do dalszej rekrutacji dawców, szczególnie w regionach poza Europą Zachodnią.

Jedną z organizacji należących do WMDA, zaangażowanych w międzynarodową współpracę w obszarze dawstwa szpiku jest Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej działający w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLANT w Warszawie. Rejestr ten został powołany do życia na mocy ustawy transplantacyjnej z dnia 1 lipca 2005 ze zmianami z 17 lipca 2009 r. Centralny Rejestr ma za zadanie gromadzenie informacji o potencjalnych dawcach szpiku zarejestrowanych na terenie całego kraju i udostępnianie ich danych fenotypowych do BMDW. W chwili obecnej Rejestr zawiera 1 002 122 aktywnych rekordów, co daje Polsce szóste miejsce w świecie, a trzecie w Europie (po rejestrze niemieckim i brytyjskim) pod względem liczby potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych. Dzięki temu w 2015 roku 60% pacjentów, u których wykonano w Polsce przeszczepienie komórek krwiotwórczych otrzymało komórki macierzyste od dawcy polskiego. W tym samym roku aż 842 razy komórki krwiotwórcze od polskich dawców ratowały życie pacjentom w kilkudziesięciu krajach świata.

Zgromadzenie liczby ponad 1 miliona dawców stało się możliwe w Polsce dzięki altruizmowi naszych obywateli, młodych ludzi chętnie wpisujących się do rejestru dawców szpiku i gotowych oddać swoje komórki krwiotwórcze dla ratowania nieznanej osoby. Stało się to możliwe dzięki stworzeniu warunków prawnych oraz wsparcia finansowego ze środków publicznych (w tym z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej). Należy tu podkreślić rolę i zaangażowanie ośrodków dawców szpiku, które prowadzą codzienne działania promocyjne oraz opiekują się potencjalnymi dawcami szpiku. Są wśród nich także organizacje pozarządowe, wśród nich należy wyróżnić Fundację DKMS Polska, która zgromadziła ponad 810 tysięcy potencjalnych dawców szpiku.

Od 2006 do końca 2015 roku ponad 4 tys. pacjentów w całej Polsce otrzymało alogeniczny przeszczep komórek krwiotwórczych w ramach terapii nowotworów krwi i wielu innych schorzeń szpiku kostnego, w tym 2457 transplantacji odbyło się dzięki dawcom niespokrewnionym. Bardzo często przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy jest w takiej sytuacji jedyną szansą na powrót do zdrowia, zwłaszcza jeżeli odpowiedni dawca rodzinny nie jest dostępny. Nadzieją dla chorego jest zgodny dawca niespokrewniony, często mieszkający w tym samym kraju, ale czasem nawet w innej części świata. Poszukiwanie dawców i wymiana informacji w przestrzeni międzynarodowej są możliwe dzięki globalnej organizacji WMDA i BMDW, które tworzą zasady współpracy dla sieci ośrodków i instytucji zaangażowanych w rozwój dawstwa i transplantacji szpiku na całym świecie. Dzięki takiej właśnie międzynarodowej kooperacji udało się pomóc setkom tysięcy pacjentów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat WMDA i BMDW polecamy odwiedzić strony: www.wmda.info, www.bmdw.org.

Notatka do pobrania

Materiały informacyjne przygotowane przez Fundację Centrum Rozwoju Medycyny w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej można zobaczyć tu: www.zywydawcanerki.pl

Council of Europe Convention against Trafficking in Human Organs

Polska podpisała Konwencję Rady Europy przeciwko handlowi ludzkimi narządami

25-26 marca w Santiago de Compostela (Hiszpania) odbyła się „Międzynarodowa Konferencja Wysokiego Szczebla na temat zwalczania handlu ludzkimi narządami”. Zorganizowali ją Rada Europy oraz Rząd Hiszpanii. Podczas Konferencji 14 państw – w tym Polska – podpisało Konwencję Rady Europy przeciwko handlowi ludzkimi narządami. Konwencja wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją co najmniej pięć państw.

Konwencja Rady Europy to pierwsze międzynarodowe porozumienie tej rangi dotyczące zwalczania handlu narządami. Ma na celu: zapobieganie i zwalczanie handlu narządami, ochronę ofiar handlu oraz zapewnienie im pomocy psychologicznej, socjalnej i prawnej w dochodzeniu roszczeń. Konwencja wprowadza ramy prawne penalizacji handlu narządami zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Nakłada również na sygnatariuszy obowiązek zapewnienia przejrzystości systemu transplantacyjnego oraz równego dostępu do leczenia tą metodą.

Konferencję poprzedził „Marsz Przeciw Handlowi Narządami” zorganizowany przez: Radę Europy, Światową Organizację Zdrowia, Organización Nacional de Trasplantes oraz Swisstransplant. Celem  marszu było zwiększenie świadomości społecznej związanej z problemem handlu narządami, a także promocja dobrowolnego dawstwa narządów.

Dobrowolne, świadome dawstwo narządów ratuje życie każdego roku tysiącom ludzi na całym Świecie.

Czytaj więcej na temat konferencji w serwisie Council of Europe.

Tekst Konwencji jest dostępny w serwisie Council of Europe.

Na świecie zarejestrowano 25 milionów potencjalnych dawców szpiku

W bieżącym tygodniu dwie wiodące światowe organizacje zajmujące się koordynacją dawstwa komórek krwiotwórczych szpiku w przestrzeni międzynarodowej – World Marrow Donor Association (WMDA) i Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) ogłosiły, że liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku na świecie przekroczyła 25 milionów, co oznacza, że 0,0036 procent światowej populacji zgłosiła, jeżeli zajdzie taka potrzeba, chęć altruistycznego oddania szpiku zgodnemu genetycznie biorcy. Każdego dnia u tysięcy ludzi na świecie stwierdza się nowotwory krwi. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych jest terapią ratującą życie w przypadku ponad 70 różnych chorób, włączając w to białaczki, anemie aplastyczne, chłoniaki, wrodzone zespoły niedoboru odporności i zespoły mielodysplastyczne. Tylko 25% zdiagnozowanych pacjentów ma szanse na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy w swojej rodzinie, pozostali mogą liczyć tylko na bezinteresowną pomoc osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy niespokrewnieni w światowej bazie BMDW. Dane do bazy przesyłają rejestry gromadzące dane dawców w 53 krajach, tworząc unikalną wspólnotę międzynarodową, której celem jest ułatwienie poszukiwania dawców dla pacjentów na całym świecie. Polska jest członkiem BMDW od lat 90-tych, a pula dawców polskich udostępnianych za pośrednictwem bazy światowej wzrosła od tego czasu kilkaset razy. Dziś 3% światowej populacji potencjalnych dawców to Polacy. Liczba osób deklarujących się jako honorowi dawcy szpiku na terenie naszego kraju przekroczyła w styczniu 2015 roku 750 tysięcy, co daje Polsce 7 pozycję w świecie pod tym względem. Rekrutacją dawców zajmuje się 15 ośrodków dawców szpiku działających na terenie całego kraju, z których największym jest ośrodek prowadzony przez Fundację DKMS-Polska. Dzięki zwiększeniu puli aktywnych potencjalnych dawców, liczba przeszczepień komórek krwiotwórczych od dawcy niespokrewnionego wzrosła od 128 w 2006 roku do 397 w 2014, przy jednoczesnym wzroście udziału przeszczepień wykonanych przy wykorzystaniu materiału transplantacyjnego pobranego od krajowych dawców od 15% (2006) do 60% (2014) ogólnej liczby alotransplantacji od dawcy niespokrewnionego. Rekrutacja dawców do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, działającego w Poltransplancie, centrum koordynacyjnym czuwającym nad przestrzenią transplantacyjną w Polsce, trwa nadal, finansowana m. in ze środków Ministerstwa Zdrowia, a każdy pozyskany dawca daje nadzieję zwiększenia szans pacjentów z nowotworami i innymi chorobami krwi na skuteczne leczenie.

Źródła:

http://www.bmdw.org/;

https://www.wmda.info/;

 

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał oświadczenie woli

22 stycznia 2016 r. podczas Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego Prezydent RP Andrzej Duda podpisał oświadczenie woli.

Pan Prezydent powiedział: Podpisuję oświadczenie - w razie mojej śmierci wyrażam zgodę na pobranie moich organów. Apeluję do moich Rodaków, żeby podjęli decyzję, by ich organy, po ich śmierci, ratowały życie innym. Transplantologia ma cichych bohaterów. Są nimi dawcy. Chciałbym, aby było ich jak najwięcej.

Wielce Szanowni Państwo – Koordynatorzy, Współpracownicy i Przyjaciele Poltransplantu 

Wraz z całym Zespołem Poltransplantu na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia pragnę złożyć wszystkim najlepsze życzenia – niech te Święta przyniosą radość, wytchnienie od codziennych trosk i ogromną porcję energii. W Nowym Roku 2016, który jest tuż za rogiem, życzę wszystkim wielu śmiałych pomysłów, możliwości ich realizacji i energii. Życzę wielu sukcesów osobistych i zawodowych.
Czeka nas w 2016 roku jubileusz – 50-lecie pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce. Mam nadzieję, że będzie to godnie podkreślone wieloma wydarzeniami przypominającymi o dokonaniach transplantologii. Niestety w rok ten wchodzimy z bilansem nieco gorszym niż w roku poprzednim, tak wskazują nieubłagane statystyki. Stąd wynika konieczność utrzymywania naszej aktywności i podejmowania stałych działań promujących transplantologię w środowisku medycznym i w społeczeństwie. Uważam, że dobrym uzupełnieniem tych wysiłków będzie w 2016 roku kontynuacja kampanii „Zgoda na Życie”, z która staraliśmy się Państwa zapoznać chociażby przy okazji naszego szkolenia w listopadzie. Zachęcam Państwa do współpracy z osobami koordynującymi kampanię „Zgoda na Życie” i wykorzystywanie tego przesłania w realizowanych przez Państwa działaniach promujących medycynę transplantacyjną.

Roman Danielewicz wraz z Zespołem Poltransplantu

PS. Tradycyjnie proszę abyśmy przy świątecznych stołach i przy łamaniu opłatkiem pomyśleli ciepło o tych z nas, którzy pozostają w miejscach pracy, przy łóżku chorego, w bloku operacyjnym lub w drodze na lub z pobrania narządów.


 

WSTĘPNY PROGRAM SZKOLENIA ORGANIZOWANEGO PRZEZ KRAJOWE CENTRUM BANKOWANIA TKANEK I KOMÓREK

pt.: „Kwalifikacja dawców i procedury pobierania  tkanek od dawców zmarłych”
w dniach 16 - 17.11.2015 r. w Bramkach k/Błonia
HOTEL Karczma pod Bażantem,Bramki ul. Łódzka 38, 05-870 Błonie (k/Warszawy)
dla lekarzy kwalifikujących dawców i pobierających tkanki oraz dla personelu banków tkanek

Dzień pierwszy          Poniedziałek - 16.11.2015

900 - 1200            Rejestracja uczestników szkolenia
1200 - 1230            Aspekty prawne i etyczne dawstwa i pobierania tkanek od dawców zmarłych - Artur Kamiński
1230 - 1300            Procedury dawstwa tkanek od dawcy zmarłego - Artur Kamiński, Grzegorz Gut
1300 - 1330            Zasady koordynacji pobrań narządów od dawców zmarłych i możliwości powiązania     z dawstwem tkanek - Jarosław Czerwiński
1330 - 1430            Obiad
1430 - 1515            Procedury dawstwa narządów i możliwości powiązania z dawstwem tkanek od dawców ze śmiercią mózgową - Jarosław Czerwiński
1515 - 1545            Dyskusja
1600 - 1630            Procedury ogólne kwalifikacji dawców tkanek - Artur Kamiński, Grzegorz Gut
1630 – 1645           kawa, herbata
1645 - 1730                  Procedury szczegółowe kwalifikacji dawców zmarłych:

a)  tkanki mięśniowo-szkieletowe - Henryk Bursig

b)  tkanki układu sercowo – naczyniowego - Mariusz Birbach, Maciej Fedorowicz

c) tkanki oka - Iwona Grabska-Liberek, Dorota Polak

d) skóra - Agnieszka Klama-Baryła

1730 - 1800            Różnice w kwalifikacji dawców tkanek i narządów -  Wojciech Czapiewski
1830 -                     Dyskusja

Dzień drugi        Wtorek 17.11.2015

 800 -  830              Badania dawców tkanek i narządów - Artur Kamiński
 830 -  930              Procedury pobierania tkanek od dawców zmarłych

a) tkanki mięśniowo-szkieletowe - Henryk Bursig

b) tkanki układu sercowo – naczyniowego - Mariusz Birbach, Maciej Fedorowicz

c) tkanki oka - Iwona Grabska-Liberek, Dorota Polak

d) skóra - Agnieszka Klama-Baryła

 930 - 1000             Dokumentacja dawcy i pobrania - Artur Kamiński, Grzegorz Gut
1000 - 1030            Procedury transportu do banku pobranych tkanek i komórek - Artur Kamiński
1030 - 1045            kawa, herbata
1045 - 1130            Procedury pobrania narządów, dokumentacja pobrania, zasady współpracy ze szpitalem dawcy - Wojciech Czapiewski
1130 - 1200            Pobrane tkanki jako materiał wyjściowy do wytwarzania ATMP - Izabela Uhrynowska-Tyszkiewicz
1200 - 1230            Istotne reakcje i zdarzenia niepożądane związane z pobieraniem tkanek i komórek -   Izabela Uhrynowska-Tyszkiewicz
1230 - 1315            Współpraca koordynatorów szpitalnych i regionalnych z bankami tkanek - Artur Kamiński, Jarosław Czerwiński, Wojciech Czapiewski
1315 - 1330            Zakończenie szkolenia/ certyfikaty -  Artur Kamiński, Izabela Uhrynowska-Tyszkiewicz
1330 - 1430            Obiad

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszenia można znaleźć tu: kcbtik.pl

Attitude of Healthcare Professionals: A Major Limiting Factor in Organ Donation from Brain-Dead Donors Maciej Kosieradzki,1 Anna Jakubowska-Winecka,2 Michal Feliksiak,3 Ilona Kawalec,3 Ewa Zawilinska,4 Roman Danielewicz,5,6 Jaroslaw Czerwinski,5,6 Piotr Malkowski,6 and Wojciech Rowiński7

Journal of Transplantation Volume 2014 (2014)
Attitude of Healthcare Professionals: A Major Limiting Factor in Organ Donation from Brain-Dead Donors
Maciej Kosieradzki, Anna Jakubowska-Winecka, Michał Feliksiak, Ilona Kawalec, Ewa Zawilińska, Roman Danielewicz,Jarosław Czerwiński, Piotr Małkowski, and Wojciech Rowiński

Bulletin of the World Health Organization
The global diffusion of organ transplantation: trends, drivers and policy implications
Sarah L White, Richard Hirth, Beatriz Mahíllo, Beatriz Domínguez-Gil, Francis L Delmonico, Luc Noel, Jeremy Chapman, Rafael Matesanz, Mar Carmona, Marina Alvarez, Jose R Núñez & Alan Leichtman

Organ Trafficking and Transplant Tourism: The Role of Global Professional Ethical Standards—The 2008 Declaration of Istanbul
Danovitch, Gabriel M.; Chapman, Jeremy; Capron, Alexander M.; Levin, Adeera; Abbud-Filho, Mario; Al Mousawi, Mustafa; Bennett, William; Budiani-Saberi, Debra; Couser, William; Dittmer, Ian; Jha, Vivek; Lavee, Jacob; Martin, Dominique; Masri, Marwan; Naicker, Saraladevi; Takahara, Shiro; Tibell, Annika; Shaheen, Faissal; Anantharaman, Vathsala; Delmonico, Francis L.
Transplantation. 95(11):1306-1312, June 15, 2013. Organ Trafficking and Transplant Tourism: The Role of Global Professional Ethical Standards—The 2008 Declaration of Istanbul

Konferencja Życie z Życia 2015

Gratulujemy!

Złoty Skalpel 2015 za program „Żywy Dawca Nerki”

Laureatem VII edycji konkursu Wybitne Innowacje w Polskiej Ochronie Zdrowia Złoty Skalpel 2015 został Zespół Transplantacyjny Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie pod kierownictwem prof. Artura Kwiatkowskiego. Jurorzy nagrodzili nowatorską operację: łańcuchowy przeszczep nerek, która została przeprowadzona 23 czerwca tego roku.

więcej na temat Nagrody

ŚWIATOWY DZIEŃ DONACJI I TRANSPLANTACJI
Spotkanie z dawcami nerek i biorcami narządów, a także chorymi oczekującymi na transplantację i ich rodzinami
Warszawa, 26.10.2015
Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, ul. Nowogrodzka 59, budynek nr 11
Sala wykładowa im. Prof. Antoniego Leśniowskiego

PROGRAM

Całe życie czekamy na nadzwyczajnego człowieka
 zamiast zwyczajnych ludzi przemieniać w nadzwyczajnych
Hans Urs von Balthasar

 

9:00

Powitanie

Prof. Andrzej Chmura,
Prof. Artur Kwiatkowski,
Prof. Zbigniew Gaciong

9:10

Oddaję bo kocham - film zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PGE Energia prosto z serca

 

9:15 - 9:30

Aktywność transplantacyjna Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus – program przeszczepiania narządów od dawców zmarłych

Prof. Andrzej Chmura

9:30 – 9:45

Aktywność transplantacyjna Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus –                 program przeszczepiania nerek od dawców żywych

Prof. Artur Kwiatkowski

9:45 – 10:20

Decyzja, która ratuje życie. Splecione losy dawców i biorców

Jolanta Kruczkowska – mama, która nie wyraziła sprzeciwu na pobranie narządów od swojego syna
Michał Dzik –  biorca nerki i trzustki
Piotr Kowalczyk – biorca nerki
Iwona Nowik – biorczyni wątroby
mgr Aleksandra Tomaszek, dr Rafał Kieszek, dr Mateusz Zatorski – moderatorzy

10:20 – 10:30

Rozmowa z rodziną dawcy zmarłego - rola koordynatora

dr Lidia Jureczko

10:30 – 11:05

Naprawdę mogę pomóc. Historie żywych dawców nerki i biorców

Alina Schade, Przemysław Mulkityn – para z przeszczepienia krzyżowego,
Irena Bołtryk – najstarsza dawczyni nerki w Polsce,
Jolanta Perlińska, Jacek Nowak – para z przeszczepienia łańcuchowego,
mgr Aleksandra Tomaszek, dr Rafał Kieszek - moderatorzy

11:05 – 11:15

Bezpieczeństwo przede wszystkim

mgr Aleksandra Tomaszek – koordynator Żywego Dawcy Nerki

11:15 – 11:35

Dzielić się życiem”- film Moniki Zalewskiej – TV Polsat News

 

11:35

Zakończenie spotkania

mgr Aleksandra Tomaszek,
dr Rafał Kieszek,
dr Mateusz Zatorski

 

Poczęstunek

 

Koordynatorzy Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM:

Aleksandra Tomaszek
Regionalny Koordynator dawcy żywego
Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus
ul. Nowogrodzka 59, 02-006 Warszawa
tel. 608-644-409, fax.22-502-21-88 l
e-mail: aleksandra.koordynacja@onet.pl 
www.zywydawcanerki.com 
www.facebook.com/oddajebokocham
Edyta Karpeta, Łukasz Górski
Regionalny Koordynator dawcy zmarłego
Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus
ul. Nowogrodzka 59, 02-006 Warszawa
tel. 507121400, 225021220, fax. 225021629
e-mail: koordynacja.tx@op.pl

Komitet organizacyjny:
mgr Aleksandra Tomaszek
mgr Marta Kotomska
mgr Katarzyna Mańkowska
dr Mateusz Zatorski
mgr Edyta Karpeta
mgr Łukasz Górski
dr Rafał Kieszek
Fundacja Centrum Rozwoju Medycyny

Ruszyła kampania "Zgoda na życie" (20.10.2015 r.)

Głównym celem kampanii „Zgoda na życie” jest upowszechnienie w naszym społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz budowanie szerokiego poparcia społecznego dla idei dawstwa narządów, komórek i tkanek. Działania związane z kampanią rozpoczęły się jesienią 2015 r. i potrwają do końca 2016 r.


Już tysiąc nerek przeszczepili lekarze ze szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy

Mają za sobą dwa tysiące godzin pracy przy operacyjnym stole, zużyli pięć kilometrów nici chirurgicznych. Bydgoscy transplantolodzy ze szpitala im. Jurasza przeszczepili właśnie tysięczną nerkę. Wkrótce najprawdopodobniej będą też przeszczepiać wątroby.

Prof. dr hab. med. Zbigniew Włodarczyk

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej CM UMK Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Dr. A. Jurasza w Bydgoszczy

więcej informacji: bydgoszcz.wyborcza.pl

List otwarty transplantologów i lekarzy innych specjalizacji w związku z cyklem publikacji zamieszczonych w czasopiśmie „Polonia Christiana” z lipca i sierpnia tego roku.

W 45., wakacyjnym numerze tego pisma zamieszczony został cykl 6 artykułów, które w sposób nieuprawniony i posługując się przewrotną argumentacją podważają sens działania współczesnej medycyny transplantacyjnej i stawiają ciężkie oskarżenia w stosunku do środowiska transplantologów. W Polsce medycyna transplantacyjna zaczęła się rozwijać od roku 1966, kiedy w ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego udanego przeszczepienia nerki. Od tego czasu dokonano w Polsce ponad 27 tysięcy operacji przeszczepienia narządów i kilka tysięcy przeszczepień szpiku od dawców niespokrewnionych. Dzięki altruizmowi polskiego społeczeństwa, dzięki zmarłym i żywym dawcom godzącym się na pobranie od nich narządów czy szpiku, medycyna transplantacyjna może się rozwijać i ofiarować szansę na drugie życie osobom, dla których nie ma alternatywy leczenia, pomimo postępów w innych dziedzinach medycyny.

W Polsce żyje obecnie kilkanaście tysięcy osób, które dzięki przeszczepowi wróciły do aktywności rodzinnej, społecznej i zawodowej. Są to rzeczywiści beneficjenci medycyny transplantacyjnej, którzy żyją dzięki temu, co Św. Jan Paweł II w Encyklice Evangelium vitae określił, jako „krzewienie autentycznej kultury życia”, którą jest „oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei” (Evangelium vitae, 86).

Są wśród tych uratowanych od śmierci i choroby osób kobiety, które odzyskawszy zdrowie mogły urodzić dzieci, są ojcowie dbający o swoje rodziny, są profesjonaliści prowadzący działalność zawodową. Są wśród nich robotnicy, profesorowie, są osoby świeckie, ale także osoby duchowne i głęboko wierzące. Odwołując się do przewrotnej miejscami argumentacji autorzy wspomnianych artykułów sugerują, że polskie społeczeństwo, w tym dawcy i biorcy przeszczepów, stają się na co dzień ofiarami „lobby transplantacyjnego” – lekarzy, którzy jakoby sprzeniewierzają się zasadom moralności, etyki zawodowej i aktualnej wiedzy medycznej.

Nad takimi stwierdzeniami nie można przejść obojętnie i tym listem chcemy przeciwko temu stanowczo zaprotestować. Zaprzestanie uporczywych, bezskutecznych zabiegów medycznych w stosunku do osoby zmarłej, jest nie tylko uzasadnione medycznie, ale jest także moralnym nakazem. Służą temu kryteria pozwalające na rozpoznanie śmierci mózgu. Lekarze posługujący się tymi kryteriami, zaangażowani w pobieranie i przeszczepianie narządów, wypełniają swój lekarski obowiązek ratując życie oczekujących na przeszczepienie.

Artykuły w „Polonia Christiana” zawierają szereg nieuprawnionych zarzutów, które mają stworzyć wrażenie, że polscy transplantolodzy i inni profesjonaliści z nimi współpracujący są ludźmi pozbawionymi skrupułów, manipulującymi rodzinami zmarłych dawców i posługującymi się metodami, które mają na celu jedynie pozyskiwanie narządów do przeszczepienia bez brania pod uwagę wartości życia dawcy, którego leczenie miałoby być zaniedbywane. Zawarto tam także oczywiste nieprawdy („dawcami organów najczęściej zostają ofiary wypadków drogowych”; „»przeszczepienie narządów« prowadzi do szybkiej śmierci biorcy, nawrotu choroby, z powodu której narząd wymieniono, rozwinięcia u biorcy choroby nowotworowej lub ciężkiej choroby zakaźnej”). Temu ostatniemu twierdzeniu przeczą wyniki leczenia przeszczepieniem narządów w Polsce, gdzie 5 lat po przeszczepieniu żyje 87 proc. biorców nerek, 73 proc. biorców wątroby i 61 proc. biorców serca. Inne metody leczenia nie dają szansy na tak długie życie osobom z niewydolnością wątroby czy serca. Autorzy artykułów nie unikają też tendencyjnych czy wręcz kryminogennych i niegodnych zwrotów retorycznych (jak ten o ludziach, którzy dzięki determinacji swoich bliskich „uniknęli śmierci na transplantacyjnym stole”).

Co więcej, w artykułach tych cytowane są wypowiedzi profesora medycyny, twierdzącego wbrew powszechnie przyjętym kryteriom medycznym i polskiemu prawu, że w Polsce narządy do przeszczepienia „są pobierane od osób żywych”, u których jakoby w sposób nieuprawniony stwierdzono śmierć mózgu. Polskich transplantologów i współpracujących z nimi anestezjologów, neurologów, neurochirurgów i przedstawicieli innych specjalizacji i zawodów medycznych określa się mianem lobby transplantacyjnego czy mafii transplantacyjnej, a nawet umieszczono tam porównania do lekarzy działających w hitlerowskich obozach śmierci. W opinii autorów tych artykułów lekarze nie tylko dezinformują społeczeństwo i wywierają naciski na rodziny zmarłych dawców, ale także pochopnie decydują o zaprzestaniu dalszej terapii osób z ciężkimi uszkodzeniami mózgu „przeznaczając” te osoby na dawców.

Nie godzimy się na dokonywanie takich uproszczeń i osądów. Środowisku transplantologów stawia się także zarzut, że „bezrefleksyjnie i na szeroką skalę” prowadzi działania promujące transplantologię. Uważamy, że prowadzenie tej działalności jest naszą powinnością w stosunku do społeczeństwa i w stosunku do naszych pacjentów – biorców oczekujących na przeszczep, a dla Poltransplantu jest to elementem działalności statutowej, dla której została ta jednostka powołana. Ten dialog ze społeczeństwem ma na celu rzetelne informowanie o zasadach prawnych i medycznych przeszczepienia narządów czy szpiku. Przekonujemy społeczeństwo do altruistycznego działania, bez ponoszenia szkody przez dawców szpiku czy narządów. W tych działaniach nieodłącznym elementem jest informowanie społeczeństwa o zasadach wyrażania sprzeciwu na pobranie komórek, tkanek i narządów.

Medycyna transplantacyjna, działająca rzeczywiście na pograniczu życia (biorcy) i śmierci (zmarłego dawcy) jest dziedziną bardzo czułą w odbiorze społecznym i zasługuje na rzetelną, rzeczową i racjonalną dyskusję, a nie na używanie przewrotnych argumentacji czy na powoływanie się na przypadki wybudzeń ze śpiączki osób po urazach mózgu, jako argument przemawiający przeciwko kryteriom stwierdzania śmierci mózgu. W artykule „Transplantacyjna puszka Pandory”, jej autor Roman Motoła przywołuje doświadczenia prof. Jana Talara, specjalisty rehabilitacji medycznej, który ma doświadczenie w neurorehabilitacji osób po ciężkich uszkodzeniach mózgu. Profesor Talar jest jednocześnie jednym z głównych oskarżycieli w stosunku do lekarzy uczestniczących w identyfikacji zmarłych dawców narządów i uczestniczących w komisjach stwierdzających śmierć mózgu. Niestety, prof. Talar w swoich wywodach nie przedstawia społeczeństwu zasadniczej różnicy pomiędzy osobą z uszkodzeniem mózgu, któremu towarzyszy śpiączka (takie osoby należy intensywnie leczyć), a osobami ze śmiercią mózgu, z nieodwracalnymi uszkodzeniami mózgu, u których śpiączka jest jednym (nie jedynym) z objawów, które uprawniają do wysunięcia podejrzenia i potwierdzenia śmierci mózgu. Dla tej drugiej grupy osób nie ma niestety nadziei na wyzdrowienie. Pan profesor wśród osób, które „wybudził” ze śpiączki, nie miał ŻADNYCH pacjentów, u których komisja lekarska stwierdziłaby śmierć mózgu (informacja uzyskana bezpośrednio od prof. Jana Talara po jednym z jego wykładów – przekaz osobisty od uczestnika wykładu, prof. Dariusza Patrzałka z Wrocławia).

Polskie kryteria stwierdzania śmierci mózgu wydane w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu są jednymi z bardziej restrykcyjnych w porównaniu do innych krajów Europy. Są one oparte na wieloletnim dorobku anestezjologii, neurologii i neurochirurgii, poparte argumentacją naukową i sformułowane zostały przez autorytety w wymienionych dziedzinach. Nie można się godzić na to, aby kryteria te były jednostronnie podważane, jeśli opinie takie zgłaszają odosobnieni w swoich opiniach dziennikarze czy lekarze. To nie transplantolodzy „fundują”  biorcom narządów i rodzinom zmarłych dawców „szok i ogromną traumę”, ale czynią to autorzy tych artykułów i prof. Talar, twierdząc, że narządy do przeszczepienia „są pobierane od osób żywych”. Takie twierdzenia są nieuzasadnione medycznie, przeciwne moralności i etyce lekarskiej, której transplantolodzy są wierni. Takie twierdzenia są po prostu niegodne.

Artykuły te ukazały się w prasie katolickiej, należy więc także przytoczyć stanowisko Kościoła Katolickiego w sprawie transplantologii, czego autorzy z sobie znanych powodów nie uczynili. Katechizm Kościoła Katolickiego w art. 5. 2296 wskazuje, że:

Przeszczep narządów zgodny jest z prawem moralnym, jeśli fizyczne i psychiczne niebezpieczeństwa, jakie ponosi dawca, są proporcjonalne do pożądanego dobra biorcy. Oddawanie narządów po śmierci jest czynem szlachetnym i godnym pochwały; należy do niego zachęcać, ponieważ jest przejawem wielkodusznej solidarności. Moralnie nie do przyjęcia jest pobranie narządów, jeśli dawca lub jego bliscy, mający do tego prawo, nie udzielają na to wyraźnej zgody (...).” (http://www.katechizm.opoka.org.pl/ - dostęp 4 sierpnia 2015 r.).

Przywoływany tu już Św. Jan Paweł II w Encyklice Evangelium Vitae (ust. 86; 25 marca 1995) stwierdza:

Oprócz faktów powszechnie znanych, istnieje jeszcze heroizm dnia codziennego, na który składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające autentyczną kulturę życia. Pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei”.

Należy także przytoczyć tu kardynalne stwierdzenie Św. Jana Pawła II, które wygłosił w swoim przemówieniu do uczestników Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego 29 lipca 2000 roku w Rzymie. W odniesieniu do stosowanych w  medycynie kryteriów śmierci mózgu Papież stwierdził:

przyjęte w ostatnim okresie kryterium, na podstawie którego stwierdza się śmierć, a mianowicie całkowite i nieodwracalne ustanie wszelkiej aktywności mózgowej, jeśli jest rygorystycznie stosowane, nie wydaje się pozostawać w sprzeczności z istotnymi założeniami rzetelnej antropologii. A zatem pracownik służby zdrowia, którego zawodową powinnością jest stwierdzanie śmierci, może posługiwać się tymi kryteriami w każdym indywidualnym przypadku, jako podstawą pozwalającą uzyskać taki stopień pewności osądu etycznego, który nauczanie moralne określa, jako »pewność moralna« (…)”.

Powyższe cytaty nie wymagają dodatkowego komentarza. Z jakich powodów i w imię jakich racji autorzy tych artykułów w swoich działaniach nie biorą pod uwagę nauczania Kościoła, jednocześnie zwracając się ze swoją argumentacja do katolików, czytelników Polonia Christiana?

Żyjemy w społeczeństwie, w którym 96 proc. osób ma pozytywny stosunek do transplantologii, w którym 75 proc. osób godzi się na pobranie od nich narządów po śmierci (badanie CBOS, BS/105/2012), a ponad 855 tys. osób zarejestrowało się w rejestrze dawców szpiku. Polacy chcą pomagać tym, którzy oczekują na przeszczepienie szpiku czy narządów, którzy bez tego leczenia nie będą mieli szansy na wyzdrowienie lub wręcz umrą wobec niewydolności wątroby czy serca. Transplantolodzy chcą pomagać tym osobom i dlatego nie godzą się na nieuprawnione i przewrotne działania osób próbujących wmawiać polskiemu społeczeństwu, że przeszczepianie narządów jest wykonywane w sposób niezgodny z moralnością, etyką i aktualną wiedzą medyczną. Konieczny jest stały otwarty dialog ze społeczeństwem, rzetelna i rzeczowa debata, a nie szermowanie pokrętną i nieprawdziwą argumentacją.

Sygnatariusze listu:

 • Profesor dr hab. med. Marian Zembala, Minister Zdrowia, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, kardiochirurg, transplantolog kliniczny;
 • Profesor dr hab. med. Bolesław Rutkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, nefrolog, transplantolog kliniczny;
 • Profesor dr hab. med. Marek Krawczyk, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, chirurg, transplantolog kliniczny;
 • Profesor dr hab. med. Lech Cierpka, Konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, chirurg, transplantolog kliniczny;
 • Dr med. Paweł Chudoba, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, chirurg, transplantolog kliniczny;
 • Dr hab. med. Maciej Kosieradzki, Prezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, chirurg, transplantolog kliniczny;
 • Mgr Wojciech Czapiewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych;
 • Profesor dr hab. med. Krzysztof Kusza, Konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii;
 •  Profesor dr hab. med. Danuta Ryglewicz, Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, neurolog;
 • Profesor dr hab. med. Tomasz Trojanowski, Katedra i Klinika Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej
 • Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Konsultant krajowy w dziedzinie neurochirurgii, neurochirurg;
 • Profesor Magdalena Durlik, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, nefrolog, transplantolog kliniczny;
 • Profesor dr hab. med. Andrzej Więcek - były Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, nefrolog, transplantolog kliniczny;
 • Profesor dr hab. med. Zbigniew Włodarczyk, Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantologii w Bydgoszczy, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, były Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, transplantolog kliniczny;
 • Profesor dr hab. med. Janina Stępińska, Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytutu Kardiologii, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, były Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, były Konsultant krajowy w dziedzinie intensywnej terapii, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog;
 • Dr hab. med. prof. UJ Piotr Przybyłowski Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ Kraków, transplantolog kliniczny;
 • Profesor dr hab. med. Przemysław Nowacki, Klinika Neurologii Zachodnio-Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, neurolog;
 • Profesor dr hab. med. Anna Członkowska, II Klinika Neurologii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, były Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, neurolog;
 • Profesor dr hab. med. Romuald Bohatyrewicz, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia do spraw ustalenia kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu; specjalista anestezjologii i intensywnej terapii;
 • Profesor dr hab. med. Wojciech Łebkowski, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, neurochirurg;
 • Dr hab. med. Artur Kamiński, Dyrektor Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek, chirurg ogólny, chirurg szczękowo-twarzowy;
 • Prof. Roman Danielewicz, Dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji Poltransplant, chirurg, transplantolog kliniczny.

list na stronach Tygodnika Powszechnego

Obchody pierwszego Światowego Dnia Dawcy Szpiku – 19 września 2015 r.

[Warszawa, 19.09.2015] World Marrow Donor Association (WMDA), światowa organizacja zrzeszająca rejestry dawców komórek krwiotwórczych i krwi pępowinowej reprezentujące ponad 25 milionowa społeczność dawców szpiku z 52 krajów, ogłasza obchody pierwszego Światowego Dnia Dawcy Szpiku (World Marrow Donor Day) pod hasłem „Thank you 25 milion donors” (Dziękujemy 25 milionom dawców) kładąc nacisk na znaczenie współpracy międzynarodowej dla rozwoju transplantacji komórek macierzystych. Organizacje zajmujące się dawstwem szpiku i krwi pępowinowej na całym świecie włączają się w obchody, podkreślając jednocześnie, że 25 milionów potencjalnych dawców to wciąż liczba niewystarczająca.

Jedną z organizacji należących do WMDA jest Centralny Rejestr Niespokrewnionych,

Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej działający przy Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLANT w Warszawie. Centralny Rejestr został powołany do życia na mocy Ustawy Transplantacyjnej z dnia 1 lipca 2005 ze zmianami z 17 lipca 2009 r. i ma za zadanie gromadzenie informacji o potencjalnych dawcach szpiku zarejestrowanych na terenie całego kraju. W chwili obecnej Rejestr zawiera ponad 870 tys. aktywnych rekordów, co daje Polsce szóste miejsce w świecie, a trzecie w Europie pod względem liczby potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych. W ubiegłym roku 60% pacjentów, u których wykonano w Polsce przeszczepienie komórek krwiotwórczych otrzymało komórki macierzyste od dawcy polskiego. W tym samym roku aż 642 razy polski szpik ratował życie pacjentom poza granicami naszego kraju.

Stojący na czele WMDA Michael Boo z entuzjazmem wypowiada się o inicjatywie obchodów Światowego Dnia Dawcy:

„Każdego dnia pacjenci otrzymują drugą szansę na życie dzięki altruizmowi zwykłych ludzi. W ten specjalny dzień ze wzruszeniem oddamy szacunek każdemu rzeczywistemu i potencjalnemu dawcy szpiku. Każdy, kto zdecydował się zostać dawcą daje pacjentom nadzieję, nie tylko we własnych kraju, ale także na całym świecie.”

Od 1950 roku, kiedy miała miejsce pierwsza transplantacja szpiku kostnego, ponad milion pacjentów na całym świecie otrzymało przeszczep komórek krwiotwórczych w ramach terapii nowotworów krwi i wielu innych schorzeń szpiku kostnego. Bardzo często przeszczepienie komórek macierzystych od zdrowej osoby lub krwi pępowinowej jest w takiej sytuacji jedyną szansą na powrót do zdrowia. Jeżeli odpowiedni dawca rodzinny nie jest dostępny, nadzieją dla chorego jest zgodny dawca niespokrewniony, często mieszkający w zupełnie innym kraju lub nawet części świata. Poszukiwanie dawców i wymiana informacji w przestrzeni międzynarodowej są możliwe dzięki globalnej organizacji WMDA, która tworzy zasady współpracy dla sieci ośrodków i instytucji zaangażowanych w rozwój dawstwa i transplantacji szpiku na całym świecie. Dzięki takiej właśnie międzynarodowej kooperacji udało się pomóc setkom tysięcy pacjentów.

O WMDA

Na całym świecie ponad 50 tys. pacjentów rocznie jest zmuszonych do poszukiwania zgodnego dawcy komórek krwiotwórczych wśród osób niespokrewnionych. Blisko 50% osób, dla których udaje się zidentyfikować całkowicie zgodnego dawcę, znajduje go poza granicami swojego kraju. Celem WMDA jest standaryzacja procesu doboru dawcy i dawstwa komórek krwiotwórczych na całym świecie poprzez stworzenie programu akredytacji dla działających lokalnie organizacji zaangażowanych w rekrutację dawców oraz pobieranie i przeszczepianie szpiku. Program ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dawcom oraz biorcom komórek krwiotwórczych na świecie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat WMDA I WMDD polecamy odwiedzić strony: www.wmda.info, www.worldmarrowdonorday.org lub www.facebook.com/worldmarrowdonorday

Bieg po Nowe Życie wraca z impetem do Łazienek Królewskich w Warszawie

5 września w Łazienkach Królewskich odbędzie się 7.PZU Bieg po Nowe Życie – po raz kolejny spotykamy się w gronie gwiazd kina, teatru, estrady, dziennikarzy i sportowców, a przede wszystkim osób po transplantacji z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, by w marszu nordic walking promować idee świadomego dawstwa i przeszczepów rodzinnych. Także 5 września, przed marszem gwiazd podejmiemy próbę pobicia rekordu Guinnessa w ilości osób uczestniczących jednocześnie w zawodach nordic walking. To propozycja dla warszawiaków i nie tylko, wszystkich tych, którzy czują się na siłach, by przejść z kijami w spacerowym tempie nieco ponad 3 kilometry. Dla 2000 osób, które jako pierwsze zapiszą się do udziału w wydarzeniu mamy 2000 kompletów kijów – zupełnie darmowych, które po marszu staną się wyłączną własnością uczestników i będą im służyć przez lata.  Po zakończeniu marszu wśród wszystkich, którzy dotarli do mety zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Formularz zgłoszeniowy jest już opublikowany na naszej stronie internetowej biegponowezycie.pl

Jeżeli jesteś osobą po przeszczepie lub dawcą narządu wystartuj w 7. PZU Biegu po Nowe Życiu!

7.PZU Bieg po Nowe Życie to wydarzenie wyjątkowe. Niepowtarzalna inicjatywa, która wiąże zdrowy styl życia i ruch na świeżym powietrzu ze wsparciem idei przeszczepów i przeszczepów rodzinnych.
Z wydarzenia na wydarzenie rośnie liczba sztafet nordic walking złożonych ze sportowców z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji oraz gwiazd  kina, teatru, estrady, dziennikarzy i sportowców. Maszerując wspieramy polską transplantację! 5 września 2015 w Łazienkach Królewskich chcemy pobić kolejny rekord. Aby to zrobić musimy dotrzeć do wszystkich tych, którzy mają za sobą przeszczep lub są dawcami rodzinnymi i zaprosić do udziału w sztafetach z naszymi gwiazdami. Zapraszamy gorąco – jeżeli jesteście po przeszczepie lub oddaliście narząd bliskiej osobie opiszcie nam krótko swoją historię i wystartujcie razem z nami. Dystans do pokonania z kijami to zaledwie niespełna 2 kilometry - bez większego problemu podołacie takiemu skromnemu wyzwaniu.  Czekamy na Wasze zgłoszenia. Wyślijcie je mailem na adres:
zgłoszenia@biegponowezycie.pl. Odpowiemy na pewno!

 

Warszawa, 23.06.2015. Szef projektu przeszczepu krzyżowego, prof. Artur Kwiatkowski (L), chirurg dr Piotr Domagała (2L) i chirurg dr Rafał Kieszek (3P) podczas operacji drugiej pary - dawcy Jolanty P. i biorcy Elżbiety W. W Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ulicy Lindleya w Warszawie odbyła się, 23 bm. pierwsza w Polsce operacja tzw. łańcuchowego przeszczepu nerek od żywych dawców. Przeszczep łańcuchowy przeprowadzany
jest między trzema parami, które wymienią się między sobą nerkami. Dawcy nie mogli przekazać nerek bezpośrednio swoim bliskim z powodu niezgodnej grupy krwi lub tzw. niezgodności immunologicznej. (zuz/cat) PAP/Jacek Turczyk ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. W Warszawie rozpoczął się pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy***

GRATULUJEMY! 

Zakończył się pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy nerek

(PAP) 23.06. Warszawa - W klinice chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie we wtorek tuż po godz. 20 zakończył się pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy nerek pobranych od żywych, niespokrewnionych dawców. Operacja trwała 12 godzin.

Więcej informacji: PAP

Gratulujemy!

Pionierski przeszczep w Centrum Onkologii w Gliwicach

Chirurg rekonstrukcyjny, prof. Adam Maciejewski (L) i jego 37-letni pacjent - pan Michał (P), podczas konferencji prasowej w Gliwicach. Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 04.05.2015

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przedstawili w poniedziałek szczegóły pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi. "Na świecie przeprowadzono dotąd dwa podobne zabiegi, ale ten był najbardziej rozległy" – powiedział szef zespołu rekonstrukcyjnego prof. Adam Maciejewski.

więcej informacji na stronie PAP - Nauka w Polsce

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie oraz Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” w Warszawie
organizują bezpłatne kursy pn:

 „Medycyna transplantacyjna; pobieranie i przeszczepianie narządów”

Kursy kierowane są do lekarzy, którzy uczestniczą w organizacji pobierania oraz przeszczepiania narządów
Proponowane terminy szkoleń:

1. 26.05.2015. r. (wtorek) Kurs Odwołany

2. 09.06.2015 r.  (wtorek)

Kurs Odwołany

3. 23.06.2015 r.  (wtorek)

 


Kursy odbywać się będą w siedzibie Okręgowej Izby lekarskiej ul. Puławska 18 w Warszawie w godzinach 16.00-21.00
Liczba miejsc jest ograniczona.
Zgłoszenia przyjmowane są :
Telefonicznie pod następującymi numerami  22 54 28 375, 22 313-19-70, 22 313-19-75 w godzinach pracy biura,
e-mailem na adres a.mika@oilwaw.org.pl lub d.neryng@oilwaw.org.pl
O wzięciu udziału w kursie decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy uzyskają 4 punkty edukacyjne.

W dniach 2-7 czerwca br. odbędzie się:
"II Rajd rowerowy Podziel się sobą! TAK dla transplantacji"
Patronujemy temu wydarzeniu.

W dniach 2-7 czerwca siedemnastu śmiałków wyruszy w Rajd Rowerowy wzdłuż polskiego wybrzeża (Szczecin, Stepnica, Dźwirzyno, Darłowo, Łeba,  Gdańsk) podczas którego będą propagować transplantację i świadome dawstwo organów, a także zdrowy tryb życia, pod hasłem "Podziel się sobą ! Uczestnicy rajdu będą podczas trasy rozdawać oświadczenia woli. Jest to nasz kolejny już rajd. Wcześniej jechaliśmy z Warszawy do Gdańska, a także z Warszawy do Wrocławia.

Więcej informacji: organisci.org

Popieramy, wspieramy i patronujemy wydarzeniu pn. "Nordic Walking - Bornholm 120 km Transplant OK!"

Zainspirowane filmem "Bogowie", niezłomną i zdeterminowaną  postawą prof.Zbigniewa Religi  jak i wielu innych polskich transplantologów, bez których nie mogłybysmy tak jak tysiące innych osób wiesć szczęliwego i wolnego od choroby życia, postanowiłysmy w bardzo aktywny sposób pdziękować im za tą determinację.

Nasze historie są bardzo podobne do siebie , jak i do wielu innych przeszczepionych czy też  oczekujących na transplantację osób.
Ada - przeszczepione serce 5 listopada 2009 roku.
Iza - powtórnie przeszczepiona nerka 22 lipca 2008 roku.
Obie jako młode mamy doswiadczone chorobą, walczyłysmy wytrwale. Wytrwale i z zangażowaniem również  rehabilitowałysmy się, ale nie w szpitalach czy sanatoriach, tylko na swieżym powietrzu, maszerując z kijami.
To Nordic Walking pozwolił nam na szybką i efektywną rehabilitację
Dlatego też propagując i transplantację w codziennej działalnoci naszego stowarzyszenia jak i niezłomna kondycję jaką jest Nordic Walking, postanowiłysmy połaczyć te 2 formy w jedno i tak oto na przełomie roku 2014 - 2015 zrodził sie pomysł obejcia wysypy Bornholm propomocji tranplantacji poprzez Nordic Walking.
120 km wzdłuz lini brzegowej
120 km propagowania transplantacji
120 km promocji aktywnego trybu zycia
120 km pokazania zycia jakim cieszą się ludzie po przeszczepie, jak dziękują za to że są, jak aktywnie pokazują, że warto ratować życie innych, gdy nie mozna uratowac już życia bliskich osób

120 km udowodnienia faktu, że Ci często dowiadczeni przez los, potrafia  robić rzeczy piekne i wielkie, a których można czerpać przykład na determinację, zaangażowanie i pasję

 

Film promujący akcję TRANSPLANT OK! Nordic Walking Bornholm 2015 http://youtu.be/1sbi2YIKk88
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tu:
https://www.facebook.com/nadzwyczajne

Wolski Korowód 2015

Będziemy tam!

Na świecie zarejestrowano 25 milionów potencjalnych dawców szpiku

W bieżącym tygodniu dwie wiodące światowe organizacje zajmujące się koordynacją dawstwa komórek krwiotwórczych szpiku w przestrzeni międzynarodowej – World Marrow Donor Association (WMDA) i Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) ogłosiły, że liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku na świecie przekroczyła 25 milionów, co oznacza, że 0,0036 procent światowej populacji zgłosiła, jeżeli zajdzie taka potrzeba, chęć altruistycznego oddania szpiku zgodnemu genetycznie biorcy. Każdego dnia u tysięcy ludzi na świecie stwierdza się nowotwory krwi. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych jest terapią ratującą życie w przypadku ponad 70 różnych chorób, włączając w to białaczki, anemie aplastyczne, chłoniaki, wrodzone zespoły niedoboru odporności i zespoły mielodysplastyczne. Tylko 25% zdiagnozowanych pacjentów ma szanse na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy w swojej rodzinie, pozostali mogą liczyć tylko na bezinteresowną pomoc osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy niespokrewnieni w światowej bazie BMDW. Dane do bazy przesyłają rejestry gromadzące dane dawców w 53 krajach, tworząc unikalną wspólnotę międzynarodową, której celem jest ułatwienie poszukiwania dawców dla pacjentów na całym świecie. Polska jest członkiem BMDW od lat 90-tych, a pula dawców polskich udostępnianych za pośrednictwem bazy światowej wzrosła od tego czasu kilkaset razy. Dziś 3% światowej populacji potencjalnych dawców to Polacy. Liczba osób deklarujących się jako honorowi dawcy szpiku na terenie naszego kraju przekroczyła w styczniu 2015 roku 750 tysięcy, co daje Polsce 7 pozycję w świecie pod tym względem. Rekrutacją dawców zajmuje się 15 ośrodków dawców szpiku działających na terenie całego kraju, z których największym jest ośrodek prowadzony przez Fundację DKMS-Polska. Dzięki zwiększeniu puli aktywnych potencjalnych dawców, liczba przeszczepień komórek krwiotwórczych od dawcy niespokrewnionego wzrosła od 128 w 2006 roku do 397 w 2014, przy jednoczesnym wzroście udziału przeszczepień wykonanych przy wykorzystaniu materiału transplantacyjnego pobranego od krajowych dawców od 15% (2006) do 60% (2014) ogólnej liczby alotransplantacji od dawcy niespokrewnionego. Rekrutacja dawców do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, działającego w Poltransplancie, centrum koordynacyjnym czuwającym nad przestrzenią transplantacyjną w Polsce, trwa nadal, finansowana m. in ze środków Ministerstwa Zdrowia, a każdy pozyskany dawca daje nadzieję zwiększenia szans pacjentów z nowotworami i innymi chorobami krwi na skuteczne leczenie.

Źródła:

http://www.bmdw.org/;

https://www.wmda.info/;

 

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds Transplantacji Poltransplant" - Stanowisko C20 (od Al. Zielenieckiej)

Stanowisko rekrutacji potencjalnych dawców szpiku - "Zostań dawcą szpiku" E21 (od strony Wybrzeża Szczecińskiego)

EUROPEJSKI CERTYFIKAT KOORDYNATORA TRANSPLANTACYJNEGO - Certification of European Transplant Coordinator (CETC) (UEMS, Board of Transplant Coordination),

NAJBLIŻSZY EGAZMIN 12 września 2015 r. w Brukseli

Więcej informacji mozna znaleźć tu:

http://www.esot.org/organisation/EDTCO-Certification_European_Transplant_Coordinator

http://www.uemssurg.org/divisions/transplantation/transplant-coordination

"Nordic Walking - Bornholm 120 km Transplant OK!"

Popieramy, wspieramy i patronujemy wydarzeniu pn. "Nordic Walking - Bornholm 120 km Transplant OK!"

p. Adriana - po przeszczepieniu serca w 2009 r. i p. Izabella po przeszczepieniu nerki w 2008 r. zamierzają w ciągu 7 dni obejść Bornholm promując transplantację i życie po przeszczepie.

wiecej informacji na stronie: przeszczep.pl

Strona na FB dotycząca wydarzenia: Facebook

Blog z najnowszymi doniesieniami: Blox.pl

Wielkanoc

Wielce Szanowni Państwo - Współpracownicy i Przyjaciele Poltransplantu,

Wraz z Zespołem Poltransplantu życzę wszystkim Państwu wspaniałych Świąt Wielkiej Nocy, pełnych radości i rodzinnego ciepła.

Wesołych Świąt!

Roman Danielewicz wraz z Zespołem Poltransplantu

PS. Proszę abyśmy w czasie tych Świąt ciepło pomyśleli o koordynatorach i zespołach transplantacyjnych pracujących na swoich stanowiskach lub pozostających w gotowości do działania.

Council of Europe Convention against Trafficking in Human Organs

Polska podpisała Konwencję Rady Europy przeciwko handlowi ludzkimi narządami

25-26 marca w Santiago de Compostela (Hiszpania) odbyła się „Międzynarodowa Konferencja Wysokiego Szczebla na temat zwalczania handlu ludzkimi narządami”. Zorganizowali ją Rada Europy oraz Rząd Hiszpanii. Podczas Konferencji 14 państw – w tym Polska – podpisało Konwencję Rady Europy przeciwko handlowi ludzkimi narządami. Konwencja wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją co najmniej pięć państw.

Konwencja Rady Europy to pierwsze międzynarodowe porozumienie tej rangi dotyczące zwalczania handlu narządami. Ma na celu: zapobieganie i zwalczanie handlu narządami, ochronę ofiar handlu oraz zapewnienie im pomocy psychologicznej, socjalnej i prawnej w dochodzeniu roszczeń. Konwencja wprowadza ramy prawne penalizacji handlu narządami zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Nakłada również na sygnatariuszy obowiązek zapewnienia przejrzystości systemu transplantacyjnego oraz równego dostępu do leczenia tą metodą.

Konferencję poprzedził „Marsz Przeciw Handlowi Narządami” zorganizowany przez: Radę Europy, Światową Organizację Zdrowia, Organización Nacional de Trasplantes oraz Swisstransplant. Celem  marszu było zwiększenie świadomości społecznej związanej z problemem handlu narządami, a także promocja dobrowolnego dawstwa narządów.

Dobrowolne, świadome dawstwo narządów ratuje życie każdego roku tysiącom ludzi na całym Świecie.

Czytaj więcej na temat konferencji w serwisie Council of Europe.

Tekst Konwencji jest dostępny w serwisie Council of Europe.

Na świecie zarejestrowano 25 milionów potencjalnych dawców szpiku

W bieżącym tygodniu dwie wiodące światowe organizacje zajmujące się koordynacją dawstwa komórek krwiotwórczych szpiku w przestrzeni międzynarodowej – World Marrow Donor Association (WMDA) i Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) ogłosiły, że liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku na świecie przekroczyła 25 milionów, co oznacza, że 0,0036 procent światowej populacji zgłosiła, jeżeli zajdzie taka potrzeba, chęć altruistycznego oddania szpiku zgodnemu genetycznie biorcy. Każdego dnia u tysięcy ludzi na świecie stwierdza się nowotwory krwi. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych jest terapią ratującą życie w przypadku ponad 70 różnych chorób, włączając w to białaczki, anemie aplastyczne, chłoniaki, wrodzone zespoły niedoboru odporności i zespoły mielodysplastyczne. Tylko 25% zdiagnozowanych pacjentów ma szanse na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy w swojej rodzinie, pozostali mogą liczyć tylko na bezinteresowną pomoc osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy niespokrewnieni w światowej bazie BMDW. Dane do bazy przesyłają rejestry gromadzące dane dawców w 53 krajach, tworząc unikalną wspólnotę międzynarodową, której celem jest ułatwienie poszukiwania dawców dla pacjentów na całym świecie. Polska jest członkiem BMDW od lat 90-tych, a pula dawców polskich udostępnianych za pośrednictwem bazy światowej wzrosła od tego czasu kilkaset razy. Dziś 3% światowej populacji potencjalnych dawców to Polacy. Liczba osób deklarujących się jako honorowi dawcy szpiku na terenie naszego kraju przekroczyła w styczniu 2015 roku 750 tysięcy, co daje Polsce 7 pozycję w świecie pod tym względem. Rekrutacją dawców zajmuje się 15 ośrodków dawców szpiku działających na terenie całego kraju, z których największym jest ośrodek prowadzony przez Fundację DKMS-Polska. Dzięki zwiększeniu puli aktywnych potencjalnych dawców, liczba przeszczepień komórek krwiotwórczych od dawcy niespokrewnionego wzrosła od 128 w 2006 roku do 397 w 2014, przy jednoczesnym wzroście udziału przeszczepień wykonanych przy wykorzystaniu materiału transplantacyjnego pobranego od krajowych dawców od 15% (2006) do 60% (2014) ogólnej liczby alotransplantacji od dawcy niespokrewnionego. Rekrutacja dawców do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, działającego w Poltransplancie, centrum koordynacyjnym czuwającym nad przestrzenią transplantacyjną w Polsce, trwa nadal, finansowana m. in ze środków Ministerstwa Zdrowia, a każdy pozyskany dawca daje nadzieję zwiększenia szans pacjentów z nowotworami i innymi chorobami krwi na skuteczne leczenie.

Źródła:

http://www.bmdw.org/;

https://www.wmda.info/;

IX konferencja Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc z okazji Światowego Dnia Gruźlicy

Wielce Szanowni Państwo – Współpracownicy i Przyjaciele Poltransplantu,

Nadchodzą szybkim krokiem kolejne Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji pragnę w imieniu naszego Zespołu złożyć wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, rodzinnego ciepła w czasie Świąt, refleksji i wytchnienia od codziennych trosk.
Niech ten świąteczny okres przyniesie nam zdrowie i energię dla realizacji zaplanowanych i tych dopiero planowanych przedsięwzięć.
Z okazji nadchodzącego Nowego Roku 2015 życzymy, aby był to rok udany, pełen satysfakcji z wykonywanej pracy i ubarwiony sukcesami w wymiarze osobistym i zawodowym.

Roman Danielewicz wraz z Zespołem Poltransplantu

PS. Proszę  abyśmy wszyscy w Wigilię i Święta z życzliwością pomyśleli o koordynatorach i zespołach transplantacyjnych pozostających w tych dniach w gotowości, przy koordynacyjnym telefonie, przy stole operacyjnym i przy łóżku chorego.  

Wspieramy akcję "Ratownicy dla życia", która odbędzie się 13 grudnia 2014 r. w Ełku. Akcję organizuje Ełckie WOPR

Ratownicy WOPR wraz ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi  13 grudnia br. organizują przedświąteczną akcję oddawania krwi. Wezmą w niej udział lokalne formacje zajmujące się na co dzień ratowaniem ludzkiego zdrowia i życia. Tego dnia dadzą z siebie jeszcze więcej  - podzielą się cząstką siebie z potrzebującymi.

13 grudnia wszyscy oni spotkają się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ełku, by oddać krew.

Wydarzenie organizowane jest przez Ratowników WOPR.

1500 przeszczepień wątroby w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

  Z przyjemnością informujemy, że w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez Prof. dr hab. med. Marka Krawczyka wykonano już ponad 1500 przeszczepień wątroby (program rozpoczął się w 1994 roku).

Panu Profesorowi Markowi Krawczykowi i Jego Zespołowi przekazujemy serdeczne gratulacje.

  To osiągnięcie, w zakresie procedur wymagających najwyższych umiejętności, budzi szacunek i zasługuje na uznanie. Ośrodek ten jest jednym z najaktywniejszych w Polsce, ale i w Europie, w zakresie przeszczepienia wątroby, a także w innych dziedzinach chirurgii wątroby, w tym w pobieraniu fragmentu wątroby do przeszczepienia od dawcy żywego. Bardzo dobre wyniki w postaci przeżycia biorców i przeżycia przeszczepów w okresie odległym daje ośrodkowi Profesora Marka Krawczyka bardzo silną pozycję wśród zespołów przeszczepiających wątrobę w Europie i na świecie.

  Przede wszystkim jednak należy podkreślić, że umiejętności i zaangażowanie Zespołu Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby w rozwój programu, pozwalają na przywrócenie zdrowia i uratowanie życia wielu pacjentów ze schyłkową niewydolnością wątroby.

Prof. Marek Krawczyk wraz z Zespołem Kliniki (zdjęcie ze strony Miesięcznika OIL w Warszawie "Puls")

Prof. Marek Krawczyk wraz z Zespołem Kliniki (zdjęcie ze strony  Miesięcznika OIL w Warszawie "Puls")

 

Lista Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia

„Puls Medycyny” już po raz dwunasty ogłosił Listę Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia.
Zespół Poltransplantu składa gratulacje wszystkim wyróżnionym, a zwłaszcza transplantologom, którzy w tym roku znaleźli się na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia: Profesorowi Marianowi Zembali, Profesor Alicji Chybickiej, Profesorowi Adamowi Maciejewskiemu oraz Profesorowi Markowi Krawczykowi.

(Więcej w albumie Pulsu Medycyny, który znajduje się tu: PULS MEDYCYNY )

26 października, Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (World Day for Organ Donation and Transplantation)

26 października od 2005 roku jest Światowym Dniem Donacji i Transplantacji (World Day for Organ Donation and Transplantation, WDODT).
Polskie hasło promujące ten dzień brzmi "Dawca narządów - dawcą życia”.
Celem tej inicjatywy jest  promowanie przeszczepów rodzinnych oraz wyrażanie zgody na pobranie własnych narządów po śmierci.
Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów, którzy dzięki altruistycznej decyzji dawców (zarówno dawców żyjących jak i dawców zmarłych) mogą być leczeni przeszczepieniem narządów lub przeszczepieniem szpiku.
Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie tych osób. Podobnie w przypadku nieuleczalnych chorób szpiku (w tym różnych rodzajów białaczek) przeszczepienie komórek macierzystych (szpiku) jest metodą z wyboru dla ratowania życia tych osób.
"Dawca narządów - dawcą życia” – to ważne przesłanie promujące naszą altruistyczną pomoc dla osób wymagających leczenia przeszczepieniem narządów lub szpiku.

13 października - "Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku"

Minister zdrowia przyznał odznaczenia zasłużonym dawcom przeszczepów

2 października 2014 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się pierwsza część uroczystości wręczenia odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Są one przyznawane przez ministra zdrowia dawcom narządów oraz osobom, które dwukrotnie oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki.

Podczas uroczystości minister Bartosz Arłukowicz serdecznie dziękował dawcom, podkreślając, że przeszczep to największy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Zaznaczył, że transplantologia w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, m.in. dzięki wielu wybitnym specjalistom w tej dziedzinie, jednak bez dawców pomoc osobom potrzebującym przeszczepu byłaby niemożliwa.

Honorowym gościem pierwszej części uroczystości była Pani Elżbieta Klimas, która jest dawcą rodzinnym. Pani Elżbieta oddała nerkę swojemu synowi – Pawłowi.

Uroczystość nadania odznaczeń odbyła się już po raz piąty. W latach 2009 – 2014 odznaką „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” uhonorowano 482 osoby. Według danych Poltransplantu w Polsce w 2013 r. dokonano 1612 przeszczepień, a do końca września 2014 r. – 1211.

To wydarzenie jest również ważnym elementem działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii, prowadzonych obecnie w ramach programu wieloletniego na lata 2011 – 2020 pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”.

Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia już od wielu lat jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. W Polsce działa 116 ośrodków przeszczepiających komórki, tkanki i narządy – w tym 38 ośrodków przeszczepiających nerki. Liczba narządów do przeszczepiania jest jednak wciąż zbyt mała w stosunku do potrzeb.

Dlatego minister Arłukowicz zaapelował do uczestników spotkania o szerzenie idei transplantacji, której są żywym przykładem, by dzięki ich osobistym doświadczeniom jak najwięcej osób zrozumiało, jak ważne jest dawstwo. „Transplantologia rozwija się bardzo dynamicznie. I za tym szybkim postępem naukowym musi iść także zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej dawstwa narządów” – dodał.

Druga część uroczystości wręczenia dawcom odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu” odbędzie się 21 października 2014 r w Ministerstwie Zdrowia.

więcej informacji i zdjęcia można znaleźć tu: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/minister-zdrowia-przyznal-odznaczenia-zasluzonym-dawcom-przeszczepow

Patronat Honorowy Poltransplantu nad akcją promowania oświadczeń woli "LIFE PASS"
przez drużynę fubolu amerykańskiego Warsaw Werewolves

więcej informacji: http://warsawwerewolves.pl/life-pass/

Prof. Wojciech Rowiński

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci naszego Nauczyciela i Przyjaciela

Profesora Wojciecha Rowińskiego

Pioniera i współtwórcy polskiej transplantologii

Pan Profesor był wybitnym lekarzem i nauczycielem akademickim, chirurgiem i transplantologiem. Był niezwykłą osobowością, uczestnikiem pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki 26 stycznia 1966 roku i współtwórcą medycyny transplantacyjnej w kształcie, w jakim znamy ją dziś.

Profesor Wojciech Rowiński od podstaw stworzył Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Warszawie, rozpoczynając od oddziału szpitalnego i rozwijając go w zespół klinicystów dokonujący przeszczepień trzech narządów.

Był Dyrektorem Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1995-2004, wiele lat pełnił funkcję Konsultanta Krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej (do 2013 r.), funkcję Przewodniczącego Krajowej Rady Transplantacyjnej (1995-2006).

Profesor Wojciech Rowiński był autorem licznych monografii, podręczników i ponad 300 publikacji naukowych. Był cenionym nauczycielem akademickim, wychowawcą studentów pielęgniarstwa, stomatologii i kierunku lekarskiego, promotorem licznych prac doktorskich, opiekunem przewodów habilitacyjnych i profesorskich.

W latach 1996-2007 był Redaktorem Naczelnym anglojęzycznego czasopisma „Annals of Transplantation”, które stworzył. Był Prezydentem European Society for Organ Transplantation w latach 2001-2003, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego w latach 2007-2009, członkiem z wyboru wielu międzynarodowych towarzystw naukowych.

Dzięki swojemu dorobkowi naukowemu i osobowości był uznany i ceniony w międzynarodowym środowisku transplantologów.

Profesor Wojciech Rowiński był inicjatorem i twórcą Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej oraz programu "Partnerstwo dla Transplantacji", dwu ważnych dla naszego środowiska przedsięwzięć, którym całkowicie w ostatnich latach poświęcił swoją aktywność.

Profesor Wojciech Rowiński na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Pani Profesor Joannie Matuszkiewicz-Rowińskiej oraz całej Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia,

Dyrektor i zespół Poltransplantu

Warszawa 14 marca 2014 r.

ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU!
Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu,
we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, zaprasza na
Przemyską Akcję Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku
27.03.2014 r., w godzinach 9.00 – 15.00,
w Sali Konferencyjnej Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
tel. kontaktowy: 16 677 54 37

 Jeżeli masz 18-50 lat i jesteś zdrowy, dołącz do grona Dawców Szpiku.
Możesz uratować czyjeś życie!

Rekrutacja chętnych polega na wypełnieniu krótkiego kwestionariusza (potrzebny będzie dowód tożsamości i numer PESEL) oraz oddaniu niewielkiej ilości krwi.

Nie trzeba być na czczo.

Osobom pracującym i uczącym się zostaną wystawione usprawiedliwienia.


                                                                                                                                                                                             Elżbieta Starzak
                                                                                                                                                                                 Szpitalny Koordynator Transplantacyjny

 

"Gazeta dla Lekarzy" o Transplantacji Narządów (http://gazeta-dla-lekarzy.com/)

 

Artykuł o Dniu Transplantacji: Dzień Transplantacji w Polsce


Numer 11/2013 Gazety dla Lekarzy poświęcony transplantacji narządów, a w nim:

- o kryteriach śmierci mózgu

- o przekazie w mediach na temat transplantacji

- rozmowa z dr Danutą Stryjecką-Rowińską o polskiej transplantologii


Numer 12/2013 Gazety dla Lekarzy, a w nim informacje o:

- 12th Congress of International Society of Organ Transplantation and Procurement (ISODP), który odbył się w listopadzie w Sydney

- wywiad z prof. J. Chapmanem australijskim nefrologiem i transplantologiem

 

Krajowa Rada Transplantacyjna

 

W dniu 15 stycznia 2014 r. prof.dr hab. med. Marian Klinger został powołany przez Ministra Zdrowia na przewodniczącego Krajowej Rady Transplantacyjnej. Zastępcą przewodniczącego Rady wybrano prof. dr hab. med. Lech Cierpka.

 

Resolution CM/Res(2013)56
on the development and optimisation of live kidney donation programmes

(Adopted by the Committee of Ministers on 11 December 2013at the 1187th meeting of the Ministers’ Deputies)


Resolution CM/Res(2013)55
on establishing procedures for the collection and dissemination of data on transplantation activities outside a domestic transplantation system

(Adopted by the Committee of Ministers on 11 December 2013 at the 1187th meeting of the Ministers’ Deputies)

 

Stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii w sprawie obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej kryteriów i sposobu stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu

Opublikowano 11.10.2013 r.

Stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii w sprawie obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej kryteriów i sposobu stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu opublikowanych w dniu 17 lipca 2007

W związku z publiczną, szeroko komentowaną w mediach, wypowiedzią Pana prof. dr hab. Jana Talara, który zakwestionował rzetelność oraz naukową wiarygodność obowiązujących w Polsce przepisów prawa w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu, podaję do publicznej wiadomości, że mija się On całkowicie z prawdą w zakresie stosowania podstawowych pojęć medycznych. Uszło bowiem uwadze Pana Profesora Jana Talara, że w Polsce obowiązują zasady stwierdzania śmierci całego mózgu, określone w obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2007, nie zaś kryteria śmierci pnia mózgu, które obowiązywały wcześniej. Od tej istotnej zmiany legislacyjnej upłynęło już ponad 6 lat.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą, niekiedy po ciężkim uszkodzeniu mózgowia dochodzi do niepoddającego się leczeniu obrzęku mózgu, wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego powyżej wartości średniego ciśnienia tętniczego i ostatecznie zatrzymania mózgowego przepływu krwi. Zatrzymanie mózgowego przepływu krwi w opisanym mechanizmie jest nieodwracalne i prowadzi do śmierci mózgu.

Obowiązujące w Polsce kryteria rozpoznawania śmierci mózgu są bardzo podobne do kryteriów stosowanych w innych krajach, a w niektórych aspektach są od nich wręcz bardziej restrykcyjne. W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów, w większości przypadków wykonywane są badania potwierdzające zatrzymanie przepływu mózgowego krwi. Brak przepływu krwi przez mózg wyklucza przeżycie jakichkolwiek struktur mózgowia. Diagnostyka prowadzona tak precyzyjnie wyklucza rozpoznanie śmierci mózgu u osoby, u której taka śmierć nie nastąpiła. Dlatego też nieprawdziwe jest twierdzenie Pana Profesora Jana Talara, że „śmierć pnia mózgu” a właściwie śmierć mózgu nie istnieje, a narządy pobierano od osób żywych.

Rozpoznanie śmierci mózgu umożliwia komisji stwierdzenie i orzeczenie o zgonie pacjenta. Z tą chwilą kontynuowanie procesu leczniczego jest bezzasadne wobec szacunku dla ciała zmarłego, stając się poważnym nadużyciem. „Leczenie” osoby zmarłej stanowi profanację jej ciała i jednocześnie powoduje wyczerpywanie i tak niedostatecznych zasobów ochrony zdrowia, stając się wysoce nieetycznym w wymiarze społecznym i zawodowym. Dlatego też po stwierdzeniu śmierci mózgu i w konsekwencji zgonu pacjenta całkowicie ustaje obowiązek terapeutyczny wobec zmarłego. W takiej sytuacji należy zakończyć wszelkie formy leczenia z wyłączeniem respiratora włącznie.

Wspomniane powyżej rozważania prowadzą do stwierdzenia, które w świetle obowiązujących przepisów ma charakter kluczowy: rozpoznanie śmierci człowieka jest rozpoznaniem nietransplantacyjnym i powinno być dokonywane niezależnie od perspektywy pobrania narządów. Natomiast podtrzymywanie funkcji narządów zmarłego po rozpoznaniu śmierci mózgu jest uprawnione i powinno być prowadzone w przypadku możliwości pobrania i przeszczepienia narządów, jak również wtedy, gdy osobą zmarłą jest kobieta w zaawansowanej ciąży.

            Konsultant Krajowy
            w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii
            prof. dr hab. Krzysztof Kusza

Do wiadomości
1.Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz

żródło: http://anestezjologia.bydgoszcz.pl/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=187

Wspólne oświadczenie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych w sprawie wypowiedzi Profesora Jana Talara

9-10-2013 r.

W imieniu Zarządów Głównych  oraz członków Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych wyrażamy głębokie oburzenie i sprzeciw wobec wypowiedzi  Pana Profesora Jana Talara, wygłoszonej przed kamerą jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych, i szeroko komentowanej przez inne media w całym kraju.

Stwierdzenie, że „Nie udało się w XXI wieku pobrać narządów od osoby zmarłej, a więc co robimy? Pobieramy narządy od osoby żyjącej” jest nie tylko niezgodne z obecnym stanem wiedzy i rzeczywistością, ale de facto jest oskarżeniem lekarzy-anestezjologów, lekarzy-transplantologów i koordynatorów transplantacyjnych o codzienne dokonywanie zbrodni. Na to nie może być przyzwolenia.

Rozpoznanie śmierci mózgu, dokładnie opisane w procedurach postępowania, opiera się na badaniach fizjologii mózgu, patofizjologii uszkodzenia i mechanizmów jego umierania. Wiedza ta stale się poszerza. Znakomitym przykładem postępu jest praca zespołu anestezjologów, neurochirurgów, neurologów nad udoskonalaniem metod rozpoznawania śmierci mózgu. Środowisko medyczne jest gotowe – jest to nawet jego powinność – do merytorycznej dyskusji na ten temat, ale wyraża swój sprzeciw  wobec manipulacji, półprawd i ewidentnych kłamstw.

Transplantologia jest dziedziną medycyny wyjątkowo wrażliwą społecznie, bowiem opiera się w dużej mierze na altruizmie społecznym, który trudno zbudować, ale bardzo łatwo zniszczyć. Świadkami takiej katastrofy byliśmy w roku 2007, kiedy medialne przekłamania doprowadziły do dramatycznego spadku pobrań, a w efekcie śmierci wielu chorych oczekujących na przeszczepienie.

Głęboko wierzymy, że lekarze anestezjolodzy,  lekarze transplantolodzy i koordynatorzy transplantacyjni  będą dalej, z takim zaangażowaniem jak dotychczas, bronili naukowej, obiektywnej prawdy i postępowali zgodnie z przyjętą wiedzą medyczną i regulacjami prawnymi.

W imieniu Członków Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych

 

Prof. dr hab. Zbigniew Włodarczyk
Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
Prof. dr hab. Maria Wujtewicz
Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii
mgr Wojciech Czapiewski
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych

źródło: http://www.anestezjologia.org.pl/news,main,133.html

Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego w sprawie wypowiedzi Profesora Jana Talara

Opublikowano: 2013-10-07

W imieniu Zarządu Głównego  oraz członków Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego wyrażam głębokie oburzenie i sprzeciw wobec wypowiedzi  Pana Profesora Jana Talara, wygłoszonej przed kamerą jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych, i szeroko komentowanej przez inne media w całym kraju. 
Stwierdzenie, że „Nie udało się w XXI wieku pobrać narządów od osoby zmarłej, a więc co robimy? Pobieramy narządy od osoby żyjącej” jest nie tylko niezgodne z obecnym stanem wiedzy i rzeczywistością, ale de facto jest oskarżeniem lekarzy-anestezjologów i transplantologów o codzienne dokonywanie zbrodni. Na to nie może być przyzwolenia.
Rozpoznanie śmierci mózgu, dokładnie opisane w procedurach postępowania, opiera się na badaniach fizjologii mózgu, patofizjologii uszkodzenia i mechanizmów jego umierania. Wiedza ta stale się poszerza. Znakomitym przykładem postępu jest praca zespołu anestezjologów, neurochirurgów, neurologów nad udoskonalaniem metod rozpoznawania śmierci mózgu. Środowisko medyczne jest gotowe – jest to nawet jego powinność – do merytorycznej dyskusji na ten temat, ale wyraża swój sprzeciw  wobec manipulacji, półprawd i ewidentnych kłamstw. 
Transplantologia jest dziedziną medycyny wyjątkowo wrażliwą społecznie, bowiem opiera się w dużej mierze na altruizmie społecznym, który trudno zbudować, ale bardzo łatwo zniszczyć. Świadkami takiej katastrofy byliśmy w roku 2007, kiedy medialne przekłamania doprowadziły do dramatycznego spadku pobrań, a w efekcie śmierci wielu chorych oczekujących na przeszczepienie. 
Głęboko wierzę, że lekarze anestezjolodzy i transplantolodzy będą dalej, z takim zaangażowaniem jak dotychczas, bronili naukowej, obiektywnej prawdy i postępowali zgodnie z przyjętą wiedzą medyczną i regulacjami prawnymi.


W imieniu Członków Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
Prof. dr hab. Zbigniew Włodarczyk
Prezes Towarzystwa

źródło: http://www.p-t-t.org/news/details/idn/248

Warsztaty dla dziennikarzy na temat "Pobierania i przeszczepiania narządów", 7 października 2013, Bruksela:

Dear Journalists,

  Subject:         4th Journalists' Workshop on organ donation and transplantation, 7 October 2013 in Brussels. Apply now!

  A few days ahead of European Organ Donation Day, the Commission is offering a unique opportunity to a select group of health journalists from across the EU, to participate in a workshop that explores organ donation and transplantation from every angle.

Offering moving testimonials from those affected and discussions with top experts on the latest developments at EU and National level as well as ethical, scientific, economic

and communication questions related to organ donation and transplantation, this workshop is truly a “one stop shop” for journalists who wish to play an important role in helping patients by raising awareness on this important issue.

Formularz zgłoszenia

Program ramowy

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: organ.donation@newstravel.eu do dnia 4 września 2013 r.

Apel 2/13/VI
Naczelnej Rady Lekarskiej
z dnia 26 kwietnia 2013 r.
do środowiska lekarskiego w Polsce w sprawie pobierania narządów do przeszczepiania

Działając w oparciu o przepisy ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, a w szczególności zobowiązanie wynikające z art. 5 ustawy - pkt 1 do dbania o przestrzeganie zasad etyki lekarskiej oraz pkt 15 do zajmowania stanowiska w sprawach stanu zdrowotności społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia Naczelna Rada Lekarska apeluje do Koleżanek i Kolegów Lekarzy i Lekarzy Dentystów o uwzględnienie w podejmowanych działaniach problematyki pobierania narządów do przeszczepiania.

Tematyka ta zajmuje istotne miejsce nie tylko w przepisach rangi ustawowej, ale także w Kodeksie Etyki Lekarskiej, a więc w podstawowym i zasadniczym akcie, określającym obowiązki każdego lekarza i lekarza dentysty wobec swoich pacjentów i całego społeczeństwa.

Wobec powyższego Naczelna Rada Lekarska zwraca się z apelem do całego środowiska lekarskiego o aktywne poparcie tej metody leczenia. Identyfikacja dawcy, komisyjne rozpoznawanie śmierci mózgu oraz pobieranie narządów od wszystkich zmarłych, gdy nie istnieją ku temu przeciwwskazania medyczne, są naszym wspólnym lekarskim obowiązkiem

Obowiązek stosowania tych przepisów nie wynika tylko z formalnego podejścia do obowiązków lekarzy i lekarzy dentystów, lecz także z faktu, że przeszczepianie narządów jest bardzo skuteczną, w pełni bezpieczną, a w wielu przypadkach jedyną możliwością leczenia pacjentów ze schyłkową niewydolnością własnych narządów.

W następstwie zbyt małej liczby narządów pobieranych od zmarłych, wielu pacjentów oczekujących na takie leczenie umiera.

Władze państwowe i przedstawiciele kościołów w swoich działaniach i dokumentach jednoznacznie popierają przeszczepianie narządów, jako metodę ratowania życia i zdrowia chorych.

Komisja Episkopatu Polski wystosowała w 2007 roku List Pasterski do wiernych, w którym podkreśla ogromne znaczenie przeszczepiania narządów.

W tekście pod znamiennym tytułem „Nadprzyrodzony krwiobieg miłości” biskupi polscy stwierdzają: „W swoim nauczaniu Kościół podkreśla, że ciału zmarłego człowieka należy się szacunek, pobranie zaś narządu po śmierci człowieka nie narusza jego godności ani żadnych praw osoby ludzkiej. Według aktualnego stanu wiedzy medycznej, podstawą do stwierdzenia śmierci człowieka jest ustanie wszelkiej aktywności mózgowej.”

Potwierdza to akceptację z punktu widzenia moralnego i etycznego przyjętych przez środowisko medyczne kryteriów śmierci człowieka w oparciu o stwierdzanie śmierci mózgu.

Także władze państwowe przywiązują dużą wagę do kwestii jak najszerszego stosowania metody leczniczej polegającej na przeszczepianiu tkanek i narządów. W 2008 roku Sejm RP wystosował Apel do społeczeństwa oraz terenowych władz administracji państwowej i samorządowej wszystkich szczebli o akceptację tej metody leczenia, a w 2010 roku Rząd RP ustanowił Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020.

Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że wszystkie ostatnio przeprowadzane badania opinii społecznej wskazują na znaczną poprawę akceptacji przeszczepiania narządów pobieranych od dawców zmarłych. Liczba osób, od których po śmierci możliwe byłoby pobranie narządów, jednak znacznie przekracza liczbę rzeczywistych pobrań. Oznacza to, że lekarze zbyt rzadko rozważają możliwość pobrania narządów po śmierci pacjenta.

Według danych, w ponad połowie szpitali w Polsce, w których możliwe byłoby pobieranie narządów, nie jest zgłaszana taka możliwość i nie dochodzi do pobierania, co odbiera szansę na skuteczne leczenie osobom oczekującym na przeszczepienie narządu.

Naczelna Rada Lekarska uważa, że umożliwienie pobierania narządów od zmarłych w celu przeszczepu jest niezwykle ważnym zadaniem dla realizacji potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, wymagającym wsparcia i zaangażowania wielu koleżanek i kolegów lekarzy.

     SEKRETARZ                                                                                                                      PREZES

     Mariusz Janikowski                                                                                                      Maciej Hamankiewicz

Apel 2/13/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 26 kwietnia 2013 r. do środowiska lekarskiego w Polsce w sprawie pobierania narządów do przeszczepiania

http://www.ihctas2013.pl/

IPTA 2013


Konferencja naukowo-szkoleniowa - Przeszczepianie narządów unaczynionych  

Piknik Zdrowia - Bądź Zdrów, Radom 26 maja 2013 r., godz. 12.00-18.00

III Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa w ramach Rzeszowskiego Święta Transplantacji "Przeszczep Szansą na Drugie Życie"

2-gi dzień Rzeszowskiego Święta Transplantacji

Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe „ZMARŁY DAWCA NARZĄDÓW” dla koordynatorów transplantacyjnych
Hotel Ossa, k/Rawy Mazowieckiej, 10 – 11 Maja 2013r.

PIĄTEK: 10.05.2013r.
12:00   Rejestracja uczestników Sympozjum

12:30   Powitanie uczestników Sympozjum
            Andrzej Chmura, Artur Kwiatkowski

12:35   Pobieranie i przeszczepianie narządów w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej
Andrzej Chmura

13:00   Rodzaje pobieranych i przeszczepianych komórek, tkanek i narządów
            Łukasz Górski

13:15   Zmarły dawca wysokiego ryzyka – czy istnieją granice wieku?, kogo nie rozpatrywać jako dawcy?
Piotr Domagała

13:30   Specyfikacja dawcy wątroby i trzustki
            Michał Wszoła

13:45   Specyfikacja dawcy serca i płuc
            Adam Parulski

14:00   Dyskusja

14:10   Lunch

14:45   Prawne i organizacyjne aspekty pobierania i przeszczepiania narządów
Jarosław Czerwiński

15:15   Rozpoznawanie śmierci mózgu – od teorii do praktyki
            Lidia Jureczko

15:45   Opieka nad dawcą wielonarządowym
            Janusz Trzebicki

16:15   Psychologia śmierci
            Mateusz Zatorski

16:45   Dyskusja

17:00   Przerwa kawowa

17:20   Warsztaty – opieka nad dawcą wielonarządowym (w dwóch grupach po 30 osób)
Wiktor Sułkowski, Robert Trześniewski

Warsztaty – rozmowa z rodziną potencjalnego dawcy (w dwóch grupach po 30 osób)
Mateusz Zatorski

18:50   Życie po przeszczepieniu narządu – doświadczenia biorców – zaproszeni biorcy narządów

20:30   Kolacja

SOBOTA:                  11.05.2013r.

9:00     Identyfikacja potencjalnego dawcy – trudności i ograniczenia
            Wiesława Saladra

9:15     Postrzeganie transplantologii w małych miejscowościach
            Katarzyna Rydzewska

9:30     Trudne początki – doświadczenia ośrodka rozpoczynającego zgłaszanie dawców
Igor Szydłowski

9:45     Droga do codzienności – doświadczenie ośrodka o największej aktywności w rejonie
Robert Trześniewski

10:00   Dyskusja

10:10   Przerwa kawowa

10:30   Koordynacja pobierania i przeszczepiania narządów krok po kroku
Łukasz Górski

10:45   Praktyczne aspekty koordynacji – współpraca koordynatora lokalnego z koordynatorem regionalnym – punkt widzenia koordynatora lokalnego
Monika Trujnara

11:00   Praktyczne aspekty koordynacji – współpraca koordynatorów lokalnych z koordynatorem regionalnym – punkt widzenia koordynatora regionalnego
Aleksandra Tomaszek

11:15   Forum dyskusyjne – pytania i problemy zgłoszone przez ośrodki przed spotkaniem i w trakcie – dyskusja moderowana
 Piotr Domagała

11:50   Podsumowanie i zamknięcie Sympozjum
Andrzej Chmura, Artur Kwiatkowski

12:00   Lunch

 

Szanowni Państwo,

w imieniu śląskiego środowiska transplantacyjnego serdecznie zapraszam na konferencję prasową z okazji Dnia Transplantologa, która odbędzie się 25 stycznia 2013 r. (piątek) o godz. 9:30 w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w Auli im. prof. Zbigniewa Religi (pawilon B, II p.).

Gospodarze spotkania:

- prof. dr hab. med. Marian Zembala, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii

- prof. dr hab. med. Hanna Misiołek, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii

Raport z aktywności transplantacyjnej województwa śląskiego w roku 2012 - program konferencji:

1. Aktywność donacyjna regionu śląskiego, dr med. Wojciech Saucha, mgr Sylwia Sekta koordynatorzy regionalni „Poltransplantu", prof. dr hab. med. Piotr Knapik, kierownik Oddziału Klinicznego Kardioanestezji i Intensywnej Terapii SUM, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

2. Transplantacja serca u dorosłych i dzieci, dr med. Roman Przybylski, dr hab. med. Michał Zakliczyński Katedra i Oddział Kliniczny Kardiochirurgii i Transplantologii SUM, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

3. Transplantacja płuc, dr med. Jacek Wojarski, dr med. Sławomir Żegleń, dr med. Marek Ochman, Katedra i Oddział Kliniczny Kardiochirurgii i Transplantologii SUM, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

4. Transplantacja wątroby, nerek i trzustki, prof. dr hab. med. Lech Cierpka, dr hab. med. Grzegorz Budziński, Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej, Szpital Kliniczny im. Mielęckiego SUM w Katowicach

5. Transplantacja rogówek, prof. dr hab. med. Wanda Romaniuk

kierownik Katedry i Kliniki Okulistycznej, Szpital Kliniczny nr 5 w Katowicach, prof. dr hab. med. Edward Wylęgała, Ordynator Oddziału Okulistyki, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki

6. Zabrzański program mechanicznego wspomagania krążenia, dr hab. med. Jerzy Pacholewicz, Katedra i Oddział Kliniczny Kardiochirurgii i Transplantologii SUM, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

7. Wyróżnienie najbardziej aktywnych szpitali w donacji narządów do transplantacji.

Oczekując na spotkanie z Państwem, z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami,

Prof. dr hab. med. Marian Zembala Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii SUM

 

Spotkanie Kierowników ośrodków przeszczepiających nerki
26 listopada 2012 r. godz. 11.00
Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT"
Al. Jerozolimskie 87, Warszawa, V piętro, sala konferencyjna
Program spotkania

5 min

Wstęp

Prof. Roman Danielewicz

15 min

Współpraca Krajowej Listy Osób oczekujących na przeszczepienie z Ośrodkami Kwalifikacyjnymi

Dr Dorota Lewandowska

15 min

Nowe zasady alokacji nerek, przygotowanie do wirtualnego cross-matchu

Dr Dorota Lewandowska

15 min

Protokół świadomej zgody na przeszczepienie nerki

Dr hab. Maciej Kosieradzki

15 min

Zgoda potencjalnego biorcy na przeszczepienie nerki od dawcy zwiększonego ryzyka

Dr Jarosław Czerwiński

15 min

Follow – up  biorcy nerki

Prof. Roman Danielewicz
Dr Anna Pszenny
Dr Zdzisław Tobota

15 min

Problemy z przeszczepianiem nerek od żywych dawców nerek-Kiedy wycofać chorego z listy oczekujących na przeszczepienie od zmarłego dawcy

Prof. Magdalena Durlik

-Przeszczepianie krzyżowe od żywych dawców

Dr Dorota Lewandowska

15 min

Moduł kontroli jakości www.rejestry.net

Prof. Piotr Kaliciński
Dr Zdzisław Tobota

10 min

Protokół postępowania z nerką pobraną i niewykorzystaną do przeszczepienia

Mgr Aleksandra Woderska

15 min

Zdarzenia i reakcje niepożądane w przeszczepianiu narządów

Prof. Roman Danielewicz Dr Anna Pszenny
Dr Zdzisław Tobota

10 min

Realizacja zasad alokacji i dystrybucji trzustki

Krystyna Antoszkiewicz

10 min

Leczenie obcokrajowców  przeszczepieniem nerki

Dr Jarosław Czerwiński

10 min

Uwagi specjalisty krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej

Prof. Wojciech Rowiński

30 min

Wolne wnioski w sprawie pobierania i przeszczepiania nerek

 

 

Spotkanie Kierowników ośrodków przeszczepiających narządy klatki piersiowej oraz Koordynatorów Transplantacyjnych z tych ośrodków
22 listopada 2012 r.
Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT"
Al. Jerozolimskie 87, Warszawa, VI piętro, sala konferencyjna

11.00-11.10

Wstęp

Prof. Roman Danielewicz

11.10-11.40

Realizacja zasad alokacji i dystrybucji serca

Krystyna Antoszkiewicz

11.40-12.10

Geografia pobrań serca

Mgr Irena Milaniak

12.10-12.50

Przyczyny niewykorzystania serc od zmarłych dawców narządów

Dr Piotr Malanowski

12.50-13.20

Kwalifikacja biorców pediatrycznych do przeszczepienia płuc (m.in. z mukowiscydozą)

Dr Jacek Wojarski
Dr Sławomir Żegleń

13.20-13.40

Transport lotniczy zespołów transplantacyjnych

Dr Adam Parulski

13.40-14.00

Zdarzenia i reakcje niepożądane w przeszczepianiu serca

Prof. Roman Danielewicz, Dr Anna Pszenny

14.00-14.20

Protokół postępowania z pobranymi i zdyskwalifikowanymi od przeszczepienia sercami

Mgr Aleksandra Woderska

14.20-14.40

Moduł kontroli jakości w www.rejestry.net

Dr Zdzisław Tobota

14.40-15.00

Podsumowanie

Prof. Roman Danielewicz

 

Słupsk, 21 listopada 2012 r., Zostań potencjalnym dawcą szpiku.

Spotkanie Kierowników ośrodków przeszczepiających wątrobę oraz Koordynatorów Transplantacyjnych z tych ośrodków
20 listopada 2012 r.
Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT"
Al. Jerozolimskie 87, Warszawa, VI piętro, sala konferencyjna

 12.00-12.10

Wstęp

Prof. Roman Danielewicz

12.10-12.40

Realizacja zasad alokacji i dystrybucji wątroby

Krystyna Antoszkiewicz

12.40-13.00

Zgłaszanie biorców do przeszczepienia wątroby w trybie pilnym

Mgr Sylwia Sekta

13.00-13.30

Podzielenie wątroby celem przeszczepienia dwóm biorcom

Prof. Piotr Kaliciński, Dr Marek Pacholczyk

13.30-13.50

Zdarzenia i reakcje niepożądane w przeszczepianiu wątroby

Prof. Roman Danielewicz, Dr Anna Pszenny

13.50-14.10

Moduł kontroli jakości w www.rejestry.net

Prof. Piotr Kaliciński, Dr Zdzisław Tobota

14.10-14.30

Protokół postępowania z pobranymi i zdyskwalifikowanymi od przeszczepienia wątrobami

Mgr Aleksandra Woderska

14.30-14.50

Uwagi specjalisty krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej

Prof. Wojciech Rowiński

14.50-15.00

Podsumowanie

Prof. Roman Danielewicz

 

Spotkanie Kierowników ośrodków przeszczepiających tkanki oka oraz Koordynatorów Transplantacyjnych z tych ośrodków
15 listopada 2012 r. godz. 11.00
Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT"
Al. Jerozolimskie 87, Warszawa, Vpiętro, sala konferencyjna

5 min.

Wstęp

Prof. Roman Danielewicz

15 min.

Przeszczepianie tkanek oka w rejestrach transplantacyjnych (lista oczekujących, rejestr przeszczepień)

Dr Dorota Lewandowska, Dr Zdzisław Tobota

15 min.

Omówienie nowych zasad alokacji i dystrybucji rogówek

Prof. Edward Wylęgała

15 min.

Leczenie immunosupresyjne w przeszczepianiu tkanek oka

Prof. Mieczysław Lao

15 min.

Moduł kontroli jakości www.rejestry.net

Prof. Piotr Kaliciński,  Dr Zdzisław Tobota

15 min.

Zdarzenia i reakcje niepożądane. Uregulowanie tego zagadnienia w obszarze przeszczepiania narządów

Dr Jarosław Czerwiński

15 min.

Protokół postępowania z rogówką pobraną i niewykorzystaną do przeszczepienia

Dr hab. Artur Kamiński

15 min.

Podsumowanie spotkania

Prof. Roman Danielewicz

Program spotkania  
19 październik 2012
Leśniczówka Przyłęsko

15 00 – 16 00

Przyjazd uczestników

16 00 – 1610

Otwarcie spotkania: Marek Ostrowski Zachodniopomorski Konsultant ds. Transplantologii Klinicznej

16 10 – 16 40

 „Pobrania narządów i alokacja - województwo lubuskie na mapie Polski” dr Jarosław Czerwiński dyrektor medyczny Poltransplant

16.40 – 17.00

przerwa kawowa

17.00-17.30

Dawca wielonarządowy – czy robimy coś inaczej ?
dr Jarosław Wilk Oddział Intensywnej Terapii Wojewódzki Szpital Specjalistyczny  nr 5 w Sosnowcu

17.30 - 17.45

Dwie strony: dawca - biorca

17.45 – 18.00

18.00- 21.00

Zakończenie  spotkania

Spotkanie przy ognisku

Zaproszeni goście:
Marek Twardowski -  Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
Elżbieta Kasprzak -  Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze
Stanisław Łobacz - Dyrektor Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Frontiers in Transplantation: Clinical Excellence through Innovation, 2012

The MRC Centre for Transplantation at King’s College London is running a two-day course entitled "Frontiers in Transplantation: Clinical Excellence Through Innovation" held at St Thomas’ Hospital in London on 6-7 September 2012. This two-day course for scientists and clinicians interested in translational transplantation biology with a focus on Cell Therapy to Modulate the Immune System and State of the Art in Liver Transplantation

więcej inoformacji: https://www.kcl.ac.uk/prospectus/shortcourses/index/name/frontiers-in-transplantation,-2012/keyword/medicine

Conference & Workshop on Human Transplants Identification
and Monitoring in European Union. Quality and Safety Standards.
Katowice, October 6-7, 2011.

Szkolenie dla personelu banków tkanek i komórek
oraz osób uczestniczących w pobieraniu i przeszczepianiu narządów
Katowice, 7-8 października 2011 r

“The Madrid Resolution on Organ Donation and Transplantation and the Report of the 3rd WHO Global Consultation on Donation and Transplantation of Organs”

Dear all,

The next edition of the Journalists' Workshop on Organ donation and transplantation which will take place next 18 October in Brussels.

It is organised for journalists from EU countries to raise their awareness of the crucial role they play towards general public. It is an activity under the EU Action Plan on organ donation and transplantation and it is for journalists from the general as well as specialised media.

Within summer, already 35 journalists from 17 countries expressed their interest to take part, but some of them did not confirm, or confirmed and withdraw… So there are now still about 15 places to be filled.

So far we have circulated the information through our lists of health journalists who already expressed in the past their interest to be informed on health matters at EU level (for example participants of the EU Health prize for Journalists), and also through the Representations of the Commission in your countries - so we covered all EU countries.

But we felt that it would be useful to activate your own communication channels, as you may have contacts with journalists keen on writing on organ donation and transplantation.

One condition is to speak English.
For the rest, if they confirm their motivation & availability, they have good chances to be invited - in particular if they come from a country not or less reresented so far (Commission would pay for the travel and accomodation):

BE, BG, DK, FI, GR, HU, LT, LU, NL, PL, SK, SP, SW, UK + Germany since yesterday (the one we had withdraw her registration)

And even if your country is already represented, it does not harm to circulate the information, as long as you don't promise a place: maybe they will get one + they would be "aware" of the topic and for next editions...

So please feel free to forward the information to journalists you may have in your network !

Practically:

 • You can forward the "application form" attached 

Application Form.doc

Draft Programme.doc

 

Two months to go to closing for applications for the TTS/ISODP Astellas Transplant Coordinator Scholarship Program.

>>> Closing date - November 4, 2011

 

Dear Colleague,

ISODP, a Section of The Transplantation Society, is pleased to draw your attention to the scholarship application form for these valuable international scholarships. Each scholarship is available in 2012 thanks to the generous grant from Astellas Pharmaceuticals. The details of the application are available online at www.tts.org.

Are you trying to improve organ donation in your city, in your country? Is there someone somewhere running a course that you think will help you? Put your plan to us and it just might happen....If you don’t it won’t !

Closing date - November 4, 2011.

We look forward to hearing from you.

Guenter Kirste
President ISODP

 

8 Doroczna Konferencja Europejskiej Sieci do Spraw Oszustw i Korupcji w Ochronie Zdrowia (EHFCN) odbędzie się w Krakowie w dniach 6-7 października 2011 r. i będzie poświęcona tematowi „Zwalczanie oszustw w sektorze ochrony zdrowia i zabezpieczenia społecznego: jak maksymalizować zasoby?”.
EHFCN jest jedyną organizacją non-profit zajmującą się zwalczaniem oszustw i korupcji w sektorze ochrony zdrowia w Europie, której celem jest poprawa systemów ochrony zdrowia z korzyścią dla każdego pacjenta. Sieć zapewnia swoim podmiotom członkowskim informacje, narzędzia i stanowi platformę wymiany dobrych praktyk, promuje rozwój wspólnych standardów pracy i reprezentuje swoich członków wobec instytucji europejskich.
Po raz pierwszy raz w historii konferencja nie będzie koncentrować się tylko na zwalczaniu oszustw w ochronie zdrowia, ale także na zwalczaniu oszustw w szeroko rozumianej sferze socjalnej. Chociaż systemy zabezpieczenia socjalnego i ochrony zdrowia są różne w poszczególnych państwach członkowskich Sieci, procesy oszustw cechują podobieństwa, a strategie i metody zwalczania ich są ogólnie i technicznie rzecz biorąc takie same dla obydwu sektorów. Mogą być one porównywane i dostosowywane do odpowiednich okoliczności. To dlatego wybraliśmy to wydarzenie, by rozszerzyć zakres naszej konferencji i naszej Sieci.

Konferencja jest otwarta dla każdego, kto jest zainteresowany powyższą tematyką.

Dalsze informacje są dostępne pod adresem: www.ehfcn.org/conference2011.

Festiwal Nauki 2011 JABŁONNA
PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie
Jabłonna, ul. Modlińska 105
17 i 18 września godz. 10-17

Stoisko Poltransplantu 17 września od godz. 1000 do 1700

17 września o godzinie 1200  zapraszamy na wykład mgr Anny Pszenny pt."Pobieranie i przeszczepianie narządów w Polsce"

Hesperis Course - National Course Representative:

Poland
Prof. Dariusz Patrzalek
Dept. of Vascular, General and Transplant Surgery
Univ. Hospital Wroclaw
ul. Borowska 213
Wroclaw
Poland, PL-50-556
E-mail:
ddjp@ies.com.pl

Starosta Jarosławski Jerzy Batycki, ma przyjemność zaprosić na KONFERENCJĘ POWIATOWĄ „PRZESZCZEP DAREM ŻYCIA", która odbędzie się 16 VI 2011 r. (czwartek), O godz. 12.00 w Sali Narad Starostwa Powiatowego w Jarosławiu ul. Jana Pawła II17 / 37-500 Jarosław

Konferencja Powiatowa"Przeszczep darem życia"

12.00 -                     Powitanie gości - rozpoczęcie konferencji przez Jerzego Batyckiego - Starostę Jarosławskiego

12.15 -                      Podsumowanie działania „ Przeszczep Darem życia" w Powiecie Jarosławskim - mgr Bogumiła Hołowacz - koordynator zadania

12.45-                      Pobieranie i przeszczepianie narządów w Polsce - mgr Anna Pszenny - Poltransplant

13.40 -                     Przerwa kawowa

14.00 -                    Przeszczepy w województwie i powiecie - lek. med. Jolanta Kociszewska - Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu

14.20 -                    „Jestem po przeszczepie" - wypowiedzi osób, które są biorcami

15.00 -                    Wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Przeszczep darem Życia" - (możliwość zwiedzania wystawy przez cały czas trwania konferencji)

15.30 -             Zakończenie konferencji

 

„KAPITAN SZPIK POWRACA”
4 CZERWCA 2011, RZESZOWSKI RYNEK

PROGRAM:
12.30 – Parada Dziewczęcej Orkiestry Dętej
13.15 – Uroczyste otwarcie przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, Wojewodę Podkarpackiego i Marszałka Województwa Podkarpackiego
13.30 – Marcin Daniec
14.20 – Wypuszczenie balonów
14.30 – GALA RZESZOWSKICH GWIAZD SPORTU
Prezentacja drużyn Asseco Resovia i PGE Marma Polskie Folie
15.00 – Wywiady + Reportaże
15.15 – Chór Katedralny Chłopięco-Męski „Pueri Cantares Resovianses”
16.00 – Wywiady + Reportaże
16.30 – Tribute to Abba - koncert
17.30 – Wywiady + Reportaże
17.45 – Koncert zespołu Spiral
18.30 – Pokaz mody - Millenium Model
19.15 - Wypuszczenie balonów
19.30 – Koncert  ZAKOPOWER
Prowadzenie: Beata Wolańska i Adam Głaczyński

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie, 3 czerwca 2011 r.

INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA:
„Medycyna transplantacyjna i terapie celowane - stan obecny i perspektywy”
Program Konferencji

1100 - 1110        Powitanie uczestników
1110 - 1245       I   S E S J A

Prowadzący: Prof. dr hab. med. Anna Dmoszyńska - Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
1110 - 1130           Wskazania do alotransplantacji komórek macierzystych szpiku u chorych z przewlekłą białaczką limfocytową”
 Prof. dr hab. med. Aleksander B. Skotnicki - Kierownik Oddziału Klinicznego Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
1130 - 1150            Miejsce transplantacji komórek krwiotwórczych w szpiczaku mnogim w dobie nowych leków” 
Prof. dr hab. med. Anna Dmoszyńska - Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
1150 - 1210        „Leczenie ciężkich powikłań infekcyjnych u chorych po alotransplantacji”
 Dr n. med. Beata Jakubas - Piątkowska - Oddział Kliniczny Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Uniwersyteckiego
w Krakowie

1210 - 1230       „Leczenie wspomagające w onkohematologii. Blaski i cienie”
Dr hab. med.Andrzej Pluta - Kierownik Oddziału Hematologii Onkologicznej, Konsultant Wojewódzki  w zakresie Hematologii dla Woj. podkarpackiego
1230 - 1245         Dyskusja
1245 - 1400        Przerwa na lunch
1400 - 1520        II   S E S J A
Prowadzący: Prof. dr hab. med. Marek Krawczyk - Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
1400 - 1420       „Przeszczepianie wątroby – wskazania i wyniki”
 Prof. dr hab. med. Marek Krawczyk - Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
1420 - 1440       „Przeszczepianie nerek – aktualne standardy i nowe wyzwania” 
Dr hab. med.Tomasz Stompór - Ordynator Oddziału Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie
1440 - 1500       „Przedtransplantacyjna kwalifikacja dawcy i biorcy szpiku”
 Prof. dr hab. med. Kazimierz Sułek – Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Hematologii Wojskowego Instytutu Medycznego
w Warszawie

1500 - 1520           Dyskusja
1520 - 1600       Przerwa na kawę
1600 - 1740           III   S E S J A
Prowadzący: Prof. dr hab. med. Jerzy Hołowiecki – Prezes Polskiej Grupy Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG)
1600 - 1620       „Rola transplantacji szpiku w leczeniu ostrych białaczek w obliczu rozwoju leków ukierunkowanych molekularnie” 
 Prof. dr hab. med. Jerzy Hołowiecki - Prezes Polskiej Grupy Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG)
1620 - 1640       „Wyleczenie – nowy cel farmakoterapii przewlekłej białaczki szpikowej?”
 Lek. med. Marek Dudziński - Oddział Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
1640 - 1700           „Organizacja pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce”
Dr n. med. Jarosław Czerwiński - Z-caDyrektora Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”
1700 - 1720       „Systemowe uwarunkowania przeszczepiania szpiku w Polsce”
Prof. dr hab. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych  Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, SPCSK
1720 - 1740       Dyskusja
1740 - 1800       Zakończenie Konferencji. Podsumowanie dnia.

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji
POLTRANSPLANT
02-001 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 87
Krajowa Lista Osób Oczekujących na Przeszczepienie
Kierownik: dr n. med. Dorota Lewandowska
tel.  (0 22) 626 80 27, fax. 626 80 29
e-mail: klo@poltransplant.pl

Warszawa, 10.05.2011

 

Szanowni Państwo,

Dziękuję za przyjęcie zaproszenia na spotkanie Kierowników ośrodków przeszczepiających oraz kwalifikujących do przeszczepienia nerki, Kierowników pracowni typowania tkankowego, Koordynatorów transplantacyjnych, Konsultanta Krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej w dniu 31.05.2011 r. o godz. 1100 w Warszawie przy ul. Chałubińskiego 8 (INTRACO II, dawniej ELEKTRIM).
Program spotkania:
Powitanie   prof. Roman Danielewicz 10 min
Działalność ośrodków kwalifikacyjnych i przeszczepianie nerek w Polsce w 2010 r. dr Dorota Lewandowska   25 min
Protokół wyboru biorcy nerki. Wymiana nerek pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi.  dr Dorota Lewandowska, dr Jarosław Czerwiński  10 min
Rejestry transplantacyjne: rejestr przeszczepień nerek, rejestr żywych dawców   dr  Jarosław Czerwiński 15 min
Zgłaszanie zdarzeń i reakcji niepożądanych  prof. Roman Danielewicz 10 min
Uwagi konsultanta krajowego prof. Wojciech Rowiński 
Przerwa
Kryteria kwalifikacji potencjalnego biorcy nerki na listę urgens    dr Marek Myślak 10 min
Problemy z koordynacją potencjalnych biorców nerek – aspekty praktyczne     mgr Aleksandra Woderska 10 min
Redystrybucja surowic   mgr Mariza Krug-Janiak  15 min
Prezentacja nowego ośrodka transplantacyjnego w Olsztynie   dr Andrzej Kobryń   5 min
Wolne wnioski 

Po uwzględnieniu Państwa uwag załączam aktualny program spotkania:

 

Z poważaniem
Kierownik KLO
dr n. med. Dorota Lewandowska

 

ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU, Kościerzyna 12 maja 2011 r.

Szpital Zachodni Grodzisk Mazowiecki Piknik 7 maja 2011 r.

KONFERENCJA PRZEKAŻ ZYCIE – POWIEDZ TAK- PRZESZCZEP PODKARPACIE
PROWADZENIE KONFERENCJI – ARTUR RUDNICKI

15 kwietnia 2011 (piątek), godz. 9:00 – 15:00
Hotel „Bona” ul. Białogórska

Organizator: Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego

Gość specjalny: Przemysław Saleta – polski pięściarz, mistrz świata w kick-boxingu

9:15 – 10:00 rejestracja uczestników/wydawanie materiałów promocyjnych /
Konferencja prasowa z udziałem organizatorów i prelegentów

PANEL I
POWIEDZ TAK – DLA TRANSPLANTACJI
10:00 – 10:30

10:00 - 10:15 – otwarcie konferencji przez Elżbietę Łukacijewską Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz przywitanie zaproszonych gości. – Dlaczego warto powiedzieć TAK dla TRANSPLANTACJI na Podkarpaciu
10:15 – 10:30 Małgorzata Chomycz Wojewoda Podkarpacki inicjatorka Podpisania listu intencyjnego "Partnerstwo dla transplantacji w województwie podkarpackim"

PANEL II
TRANSPLANTACJA OCZAMI EKSPERTÓW – PANEL MEDYCZNY
10:30 – 12: 30

Transplantacja w Polsce/ Przeszczepy rodzinne
10:30 – 11:00 prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM, Szpital Dzieciątka Jezus, Warszawa – Stan przeszczepiania narządów w Polsce.
11:00 – 11:30 dr hab. n. med. Zbigniew Gałązka, Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej,CSK WUM, Warszawa, ul. Banacha – Cukrzyca przyczyną niewydolności nerek i trzustki – przeszczepy trzustki
11:30 – 12:00 Irena Milaniak Kraków Poltransplant - Transplantacja serca - nauka, technika czy sztuka?
12:00 – 12:30 dr Wiesław Gucwa – anestezjolog, koordynator transplantacyjny Szpitala Powiatowego w Sanoku – Transplantacja w sanockim szpitalu.

12:30 – 13:00 PRZERWA KAWOWA/Występ zespołu rozrywkowego PWSZ SANOK (do potwierdzenia)

PANEL III
TRANSPLANTACJA W OPINII SPOŁECZEŃSTWA
· PANEL POŚWIĘCONY PRELEGENTOM BĘDĄCYM PO PRZESZCZEPIENIU NARZĄDÓW
· Przedstawicielom Stowarzyszeń zrzeszających osoby żyjące po przeszczepieniu
13:10 – 14:30
13: 10 – 13:30 Robert Kowalski Fokus Studio Badania Marketingowe Robert Kowalski -Badania socjologiczne – TRANSPLANTACJA – wyniki a rzeczywistość
13:30 – 13:45 ks. dr Andrzej Chmura Iwonicz - Zdrój - Stanowisko Kościoła Katolickiego dotyczące przeszczepów narządów
13:45 – 14:00 mgr Krystyna Murdzek Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji – „Sport po Transplantacji”
14:00 – 14:10 – etiuda Prof. Andrzeja Chmury
14:10 – 14:30– Przemysław Saleta – Dawstwo rodzinne – osobiste przeżycia
ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI

14:30 – 15:00
14:30 – 14:45 - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA ULOTKĘ/PLAKAT promujacy idee transplantacji wśród

młodych ludzi z województwa Podkarpackiego /autorzy najlepszych prac pojadą na wycieczkę do Brukseli/, wręczenie symbolicznego biletu

15:00 – Zakończenie konferencji

108 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ

19-300 Ełk, ul. Kościuszki 30
tel.876219803 fax 876219807
www.108spzoz.elk.pl

 
 

 

            Uprzejmie informujemy, że dnia 14.04.2011r.(czwartek) odbędzie się konferencja szkoleniowa na temat transplantologii. Szkolenie odbędzie się w sali konferencyjnej 108 SzWzP w Ełku, ul Kościuszki 30

Program szkolenia:

11.00 - 11.10 Otwarcie spotkania. Powitanie gości: płk lek Jacek Krężel Komendant 108 SzWzP w Ełku
11.10 - 11.25 Rozpoznanie śmierci mózgu: dr Tomasz Kubik CSK WUM [15']
11.25 – 11.45 Opieka nad potencjalnym dawcą narządów: dr Tomasz Kubik [20']
11.45 – 12.00 Organizacja pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce: dr Jarosław Czerwiński, Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT  [15']
12.00 – 12.15 Ryzyko przeniesienia nowotworu z narządem dawcy dr Jarosław Czerwiński [15']
12.15 - 12.30  Przerwa na kawę. Dyskusja [15']
12.30 – 12.45 Cele ogólnopolskiej akcji Unii Transplantacyjnej ,,Zjednoczeni dla Transplantacji” prof. Wojciech Rowiński, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej [15']
12.45 – 13.00 Organizacja przeszczepiania nerek w WSS w Olsztynie:dr Andrzej Kobryń WSS Olsztyn[15']
13.00 – 13.15 Zasady koordynacji zgłaszania dawców w województwie warmińsko-mazurskim: dr Iwona Podlińska WSS Olsztyn [15']
13.15 – 13.30 Moralne aspekty transplantacji w świetle nauczania Kościoła: ks.dr Jacek Uchan [15']
13.30 – 13.45 Rozmowa z rodziną dawcy: mgr Bożena Wiśniewska, koordynator transplantacyjny 108 WzP w Ełku [15'] 
13.45 - 14.15 Dyskusja

Serdecznie zapraszamy

 

dr Andrzej Kobryń

płk lek. Jacek Krężel

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

108 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Ełku

 

 

Transplantacja Ocal Komuś Życie (bądź Świadomy, Uratuj Życie)

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,
 Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne POLTRANSPLANT,
Ministerstwo Zdrowia
oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu

Serdecznie zapraszają wszystkich nauczycieli biologii, wychowania fizycznego, etyki, religii, pedagogów, wychowawców oraz zainteresowanych tematem na konferencję  na temat:

TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

Konferencja odbędzie się 09 lutego 2011 r. (środa ), w godz. 14:00-18:00
w MSCDN Wydział w Radomiu,  ul. Kościuszki 5a

 

PROGRAM:

 

1400–1415 Powitanie. Przedstawienie celów spotkania mgr Urszula Kuna – Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli , Wydział w Radomiu

1415–1500 Na czym polega przeszczepianie narządów,  przepisy prawne , mgr Anna Pszenny  – Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT

1500– 1545 Potrzeby i możliwości przeszczepiania, bariery w rozwoju programu, dr n. med. Jarosław Czerwiński -   Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT

1545 – 1610  Przerwa

1610–1640 Przeszczepianie nerek od żywych dawców, dr n. med. Dorota Lewandowska - Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT

1640–1710 Stanowisko kościoła, mgr Marta Hreńczuk  – Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM

1710–1745 Życie po przeszczepie, Stanisław Jerusalimcew - pacjent po przeszczepieniu narządu

1745–1800 Podsumowanie,  wnioski

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy składać do dnia 04 lutego 2011r. Pod numerem tel. 48 36 215 79, lub pod adresem e-mail : radom@mscdn.edu.pl

Nauczyciele otrzymają na konferencji materiały edukacyjne.

Szkolenie osób, których czynności bezpośrednio wpływają na jakość komórek tkanek lub narządów, a także bezpieczeństwo dawców I biorców
XIX Konferencja Koordynatorów Poltransplantu
Warszawa 4-5 grudnia 2010 r.
Centrum Dydaktyczme WUM, ul. Księcia Trojdena 2a, sala 231-232

więcej informacji: tu

 

Program konferencji

VIII Ostrowieckie Dni Promujące Zdrowie
"Transplantacja szansą na drugie życie"

19 listopada 2010 r. /Hotel Gromada, Ostrowiec Św., ul. Al. 3-go Maja/

10.00-11.00
Rejestracja uczestników konferencji (Hotel Gromada-hol parter)
11-00-11.40
OTWARCIE KONFERENCJI
1. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. - mgr inż. Grażyna Słowik
2. Wystąpienia zaproszonych gości
11.40-12.30
Sesja plenarna przewodniczenie prof. zw. dr hab. Teresa B. Kulik
1. Wprowadzenie w tematykę transplantologii - prof.zw.dr hab. T.B. Kulik, Medyczny Uniwersytet w Lublinie
2. Problemy etyczne w transplantologii - dr n. med. J. Sak, Medyczny Uniwersytet w Lublinie
3. Prawne aspekty transplantologii w Polsce - mgr S. Kośla, Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
12.30-13.30
Sesja I Przeszczepianie narządów przewodniczenie dr n. med. Jarosław Czerwiński
1. Pobieranie i przeszczepianie narządów w Polsce - dr n. med. J. Czerwiński, Poltransplant
2. Pobieranie i przeszczepianie nerek od dawców żywych - Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawski Uniwersytet Medyczny
3. Zadania koordynatora szpitalnego w identyfikacji dawców - mgr J. Jankowska, Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
13.30-14.15
PRZERWA / Lunch /
14.15-15.15
Sesja II Przeszczepianie tkanek przewodniczenie dr hab. n. med. Krzysztof Morawski
1. Rekonstrukcja w zakresie głowy i szyi - dr hab. n. med M. Modrzejewski, Szpital Kolejowy w Krakowie
2. Wszczepy ślimakowe - dr. hab. n. med. K. Morawski, Katedra i Klinika Otolaryngologii Warszawski Uniwersytet Medyczny
3. Przeszczepy szpiku - dr n. med. M. Pasiarski, Świętokrzyskie Centrum Onkologii Kielce
15.15-16.15
Sesja III Wykorzystanie teorii w praktyce przewodniczenie prof. dr hab. Bożena Zboina, dr n. med. Seweryn Stettner
1. Śmierć mózgowa - lek. med. M. Adamczyk, Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
2. Prowadzenie rozmów z rodziną zmarłego. Problem przekonania rodziny do transplantologii - warsztaty prowadzone przez zespół - dr n. med. S. Stettner, Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
prof. dr hab. B. Zboina, Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św., studenci WSBiPw Ostrowcu Św.
3. Transplantacja oczami pacjenta - J. Statuch, Stowarzyszenie Transplantacji Serca Koło "Zabrze"
Podsumowanie sesji naukowych

 

 

7 Międzyanrodowe Sympozjum Postępy w Chirurgii i Transplantacji Wątroby, 7th International Symposium Progress in Liver Surgery and Transplantation

 

Konferencja szkoleniowa Prowadzenie „trudnych rozmów" z pacjentami i rodzinami pacjentów Czorsztyn, 5-6 listopada 2010

Piątek godz. 16. 00 -19. 00 Sobota godz. 9. 00-13. 00

Program - tematy medyczne
•   Identyfikacja Dawców w Regionie, Analiza potencjału dawstwa na przykładzie wybranych szpitali (30 min) piątek
•   Finansowanie Procedur Transplantacyjnych (20 min) piątek
•   Modeli opieki nad dawcą, przygotowanie dawcy do pobrania narządów - panel ekspertów (30 min) piątek

Program szkolenia: Prowadzenie „trudnych rozmów" z pacjentami i rodzinami pacjentów Prowadzenie:

Ewa Orlik-Marciniak, Anna Krawulska-Ptaszyńska (Open Konsultacje i Szkolenia, Poznań)

•   Podstawowe zasady komunikacji i asertywności - zachowania w sytuacjach trudnych)
•   Schemat postępowania z rodziną potencjalnego dawcy narządów
•   Praktyczne ćwiczenia z zakresu prowadzenia rozmów na temat śmierci i możliwości pobrania narządów

Światowy Dzień Transplantacji

więcej informacji

I Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie

zaprasza na spotkanie dotyczące problemów transplantologii, które odbędzie się w dn. 15.10.2010 r. w Centrum Konferencyjnym Fiesta, Lublin, ul. Prusa 8

 

Program spotkania jest następujący:
15.10.2010r. piątek
14.30 –  Obiad
15.00 -15.40 – Aktualny stan przeszczepiania narządów w Polsce. Rola koordynatora lokalnego - dr Jarosław Czerwiński,  Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT Warszawa
15.40 –16.15 – Wskazania, przeciwwskazania do pobierania narządów od zmarłych. Identyfikacja możliwości pobrania.- dr Jacek Bicki, I Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Lublin
16.15 –17.15 – Aktualne przepisy w diagnostyce śmierci mózgu-film.  Definicja nieodwracalnego zatrzymania krążenia – dr Tomasz Kubik, II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK WUM Warszawa
17.15 – 17.30 – Przerwa kawowa
17.30 – 18.00 – Zmarły dawca narządów. Intensywna terapia przed pobraniem narządów. – dr Tomasz Kubik
18.00 - 18.30  –  Wykorzystanie tkanek do przeszczepu. – dr Beata Rymgayłło - Jankowska, Bank Tkanek Oka w Lublinie
18.30 – 19.00 – „25 sekund do nieśmiertelności…” - film
19.30 – Kolacja

 

Z okazji  Światowego Dnia Donacji i Transplantacji Stowarzyszenie Transplantacji Serca zaprasza na zasadzenie Drzewa Życia symbolizującego pamięć o ludziach, którzy stali się dawcami narządów, a także niosącego nadzieje chorym oczekującym na przeszczep oraz na debatę "Potrzeby i możliwości polskiej transplantologii. Jak osiągnąć europejski poziom?"

Uroczystość rozpocznie się 13 października 2010 (środa) o godz. 11 w Sali Konferencyjnej Instytutu Kardiologii  przy ul Alpejskiej 42

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,
Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne POLTRANSPLANT,
 Ministerstwo Zdrowia,
oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli

Serdecznie zapraszają wszystkich nauczycieli biologii, etyki, religii, pedagogów
i wychowawców na konferencję na temat:

TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

Konferencja odbędzie się 13 października 2010 r. w godz. 14:00-18:00
w Przemyślu, ul. Kraszewskiego 7a

PROGRAM:

1400–1415 Powitanie. Przedstawienie celów spotkania

1415–1500  Na czym polega przeszczepianie narządów, przepisy prawne -  Dr Agnieszka Żmijewska, koordynator transplantacyjny w 114 Szpitalu Wojskowym w Przemyślu

1500– 1545 Potrzeby i możliwości przeszczepiania, bariery w rozwoju programu -Dr Agnieszka Żmijewska, koordynator transplantacyjny w 114 Szpitalu Wojskowym w Przemyślu

1545 – 1610 Przerwa na kawę

1610–1640 Przeszczepianie nerek od żywych dawców - lek. med. Bożena Bilska-Horeglad   Specjalista Chorób Wewnętrznych Nefrolog

1640–1710 Stanowisko kościoła - mgr Jolanta Siwińska Psycholog Kliniczny  Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II  

1710–1745 Życie po przeszczepie -  Małgorzata Rejdych – pacjentka po przeszczepieniu serca -  Prezes Stowarzyszenia Osób Po Transplantacji Serca 

1745–1800  Podsumowanie, wnioski

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy składać do dnia 12 października  2010 r. Pod numerem 

tel. 16 6702502 lub pod adresem e-mail biuro@pcen.przemysl.pl

Nauczyciele otrzymają podczas konferencji materiały edukacyjne.

 

Organizatorzy:

PCEN  w Przemyślu

prof. Wojciech A. Rowiński – Polska Unia MT

 

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,
Ministerstwo Zdrowia,
 Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne POLTRANSPLANT
oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli

Serdecznie zapraszają wszystkich nauczycieli biologii, etyki, religii, pedagogów
i wychowawców na konferencję  na temat:

 

TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

 

Konferencja odbędzie się 11 października 2010 r. w godz. 14:00-18:00

w Krośnie, ul. Grodzka 45b

 

PROGRAM:

 

1400–1415 Powitanie. Przedstawienie celów spotkania

1415–1500 Na czym polega przeszczepianie narządów, przepisy prawne - mgr Ewa Zawilińska – koordynator Dyrektor Pielęgniarstwa – Szpital w Jaśle

1500– 1545 Potrzeby i możliwości przeszczepiania, bariery w rozwoju programu - mgr Ewa Zawilińska - koordynator Dyrektor Pielęgniarstwa – Szpital w Jaśle

1545 – 1610 Przerwa na kawę

1610–1640 Przeszczepianie nerek od żywych dawców  - Dr Marzena Janas - specjalista chorób wewnętrznych , nefrolog, Kierownik Stacji Dializ Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie

1640–1710 Stanowisko kościoła - mgr Irena Milaniak - Koordynator transplantacyjny Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

1710–1745 Życie po przeszczepie -  Małgorzata Rejdych – pacjentka po przeszczepieniu serca ,  Prezes Stowarzyszenia Osób Po Transplantacji Serca 

1745–1800 Podsumowanie, wnioski 

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy składać do dnia 8 października 2010 r. Pod numerem 

tel. 13 4320057 lub pod adresem e-mail biuro@pcen.krosno.pl

Nauczyciele otrzymają podczas konferencji materiały edukacyjne.

 

Organizatorzy:

PCEN  w Krośnie

 

prof. Wojciech A. Rowiński – Polska Unia MT

 

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,

Ministerstwo Zdrowia,

 Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne POLTRANSPLANT

oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli

                                                                                                 

Serdecznie zapraszają wszystkich nauczycieli biologii, etyki, religii, pedagogów
i wychowawców na konferencję na temat:

 

TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

 

Konferencja odbędzie się 08 października 2010 r. w godz. 14:00-18:00

w Czudcu, ul Rzeszowska 82

 

PROGRAM:

 

1400–1415                     Powitanie. Przedstawienie celów spotkania

               

1415–1500              Na czym polega przeszczepianie narządów, przepisy prawne  

                                mgr Elżbieta Misztak - koordynator w Szpitalu w Rzeszowie

 

1500– 1545           Potrzeby i możliwości przeszczepiania, bariery w rozwoju programu

                                mgr Elżbieta Misztak – koordynator w Szpitalu w Rzeszowie

 

1545 – 1610           Przerwa na kawę

 

1610–1640             Przeszczepianie nerek od żywych dawców

Dr Marzena Janas - specjalista chorób wewnętrznych , nefrolog, Kierownik Stacji Dializ Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie

 

1640–1710             Stanowisko kościoła

 mgr Marta Hreńczuk – Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM

 

1710–1745             Życie po przeszczepie

                               Małgorzata Rejdych – pacjentka po przeszczepieniu serca  Prezes Stowarzyszenia Osób Po Transplantacji Serca 

 

1745–1800              Podsumowanie, wnioski                          

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy składać do dnia 7 października 2010 r. Pod numerem 

tel. 17 8534097 lub pod adresem e-mail biuro@pcen.pl

Nauczyciele otrzymają podczas konferencji materiały edukacyjne.

 

Organizatorzy:

PCEN  w Rzeszowie

 

prof. Wojciech A. Rowiński – Polska Unia MT

 

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,

Ministerstwo Zdrowia,

 Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne POLTRANSPLANT

oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli

 

Serdecznie zapraszają wszystkich nauczycieli biologii, etyki, religii, pedagogów
i wychowawców na konferencję na temat:

 

TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

 

Konferencja odbędzie się 07 października 2010 r. w godz. 14:00-18:00

w Tarnobrzegu, ul. Sienkiewicza 206

 

PROGRAM:

 

1400–1415                     Powitanie. Przedstawienie celów spotkania

1415–1500              Na czym polega przeszczepianie narządów, przepisy prawne  - mgr Irena Milaniak – Koordynator transplantacyjny Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II 

1500– 1545           Potrzeby i możliwości przeszczepiania, bariery w rozwoju programu- mgr Irena Milaniak – Koordynator transplantacyjny Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń  i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II 

1545 – 1610           Przerwa na kawę

1610–1640             Przeszczepianie nerek od żywych dawców  - Dr Marzena Janas - specjalista chorób wewnętrznych , nefrolog, Kierownik Stacji Dializ Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie

1640–1710             Stanowisko kościoła

mgr Marta Hreńczuk – Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM

 

1710–1745             Życie po przeszczepie  Małgorzata Rejdych – pacjentka po przeszczepieniu serca  Prezes Stowarzyszenia Osób Po Transplantacji Serca 

 

1745–1800              Podsumowanie, wnioski                          

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy składać do dnia 6 października 2010 r. Pod numerem 

tel. 15 8224015 lub pod adresem e-mail biuro@pcen.tarnobrzeg.pl

Nauczyciele otrzymają podczas konferencji materiały edukacyjne.

 

Organizatorzy:

PCEN  w Tarnobrzegu

 

prof. Wojciech A. Rowiński – Polska Unia MT

 

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,
Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne POLTRANSPLANT
oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Serdecznie zapraszają
nauczycieli  biologii, etyki, religii, pedagogów i wychowawców: szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów
na konferencję:

TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

Konferencja odbędzie się  30 września 2010 r. (czwartek), w godz. 1500–1900
w Ośrodku  Doskonalenia Nauczycieli  w Oświęcimiu, ul. Bema 4
 

PROGRAM:

 

1500–1515   Powitanie. Przedstawienie celów spotkania
1515–1600   Na czym polega przeszczepianie narządów,  przepisy prawne
Mgr Irena Milaniak – Koordynator transplantacyjny Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
1600– 1645  Potrzeby i możliwości przeszczepiania, bariery w rozwoju programu
dr n. med. Karol Wierzbicki  - Oddział Kliniczny Chirurgii  Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
1645 – 1710 Przerwa na kawę
1710–1740   Przeszczepianie nerek od żywych dawców
dr n. med. Tomasz Kruszyna  - I Klinika Chirurgii Ogólnej Gastroenterologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Szpital Uniwersytecki w Krakowie
1740–1810   Stanowisko Kościoła
Mgr Irena Milaniak – Koordynator transplantacyjny Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
1810–1845   Życie po przeszczepie
Małgorzata Rejdych – pacjentka po przeszczepieniu
1845–1900   Podsumowanie,  wnioski

 

 

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Zgłoszenia prosimy kierować do dnia 24.09.2010 na adres:

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, ul. Bema 4, 32-600 Oświęcim

tel. (0-33) 84-44-314  fax. (0-33) 84-44-293  e – mail: bok.oswiecim@mcdn.edu.pl

 

Nauczyciele otrzymają na konferencji potwierdzenie uczestnictwa oraz materiały edukacyjne.

 

piknik rodzinny Wolski Korowód

Stoisko Poltransplantu oznaczone jest numerem 61

Informacje
Broszura
Application Form CETC 2010
Information for Candidates

Piknik na zdrowie. Gdański Uniwersytet Medyczny.

Impreza odbędzie się 19 czerwca od godz. 11.00-16.00

w Zielonym Parku przy ul. M. Curie- Skłodowskiej

Zadbajmy o zdrowie

Bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, testy diagnostyczne, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, konkurs rysunkowy dla dzieci “Jak wygląda bakteria” , to tylko to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny na tegoroczny Piknik na Zdrowie. Impreza odbędzie się 19 czerwca od godz. 11 w Zielonym Parku, położonym przy al. Zwycięstwa.

Nie zabraknie też cieszących się co roku dużym powodzeniem pokazów ratownictwa medycznego oraz Tai -Chi. Nowością tegorocznej edycji Pikniku będzie wspólne ćwiczenie jogi. Gościem specjalnym imprezy będzie Zespół Pieśni i Tańca "Gdańsk". Zaprezentuje wiązankę tańców z regionu rzeszowsko-przeworskiego.

Dla wygłodniałych gości, około południa, przewidzieliśmy posiłek – mercumek corbasi, czyli … zupę soczewicową. Zupę przyrządza się z czerwonej soczewicy namoczonej wcześniej z dodatkiem marchewki, koncentratu pomidorowego oraz bulionu rosołowego. – Nie ma w niej żadnych makaronów, ryżów, kasz, ale jest bardzo pożywana i smaczna – zapewnia Wojciech Nowak z YellowCatering, firmy, która przygotuje zupę. –  W Turcji podaje się ją z ósemką cytryny do wyciśnięcia i białym chlebem.

- W imieniu swoim i wszystkich pracowników naszej Uczelni serdecznie zapraszam mieszkańców Trójmiasta i okolic oraz gości, którzy przyjechali do Gdańska z różnych regionów Polski, do udziału w Pikniku na Zdrowie – mówi prof. Janusz Moryś, rektor GUMed. - Zaplanowaliśmy wiele atrakcji: od bezpłatnych badań profilaktycznych po dobrą zabawę. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Dziękuję wszystkim sponsorom, bez których pomocy nie udałoby nam się zorganizować czerwcowej imprezy.

Więcej informacji na www.pikniknazdrowie.gumed.edu.pl

 


14. Piknik Naukowy Stoisko Poltransplantu (nr 87)
Strona 14. Pikniku Naukowego

Zamość dla Transplantacji 10 czerwca 2010 r.
Zamość dla Transplantacji 10 czerwca 2010 r.

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,
Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT
oraz MCDN Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli wTarnowie

                                                       

Serdecznie zapraszają
nauczycieli  biologii, etyki, religii, pedagogów i wychowawców: gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych
na konferencję:
TRANSPLANTACJA– JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

Konferencja odbędzie się  9 czerwca 2010 r. (środa), w godz. 14:00-17:30
W MCDN Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie ul. Nowy Świat 30 – sala nr 33 (AULA)

 

PROGRAM:
1400–1415  Powitanie. Przedstawienie celów spotkania
1415–1445  Na czym polega przeszczepianie narządów,  przepisy prawne  
Irena Milaniak – Koordynator transplantacyjny Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
1445– 1515  Potrzeby i możliwości przeszczepiania, bariery w rozwoju programu
dr n. med. Jarosław Czerwiński – Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji  POLTRANSPLANT
1515 – 1545 Przerwa na kawę
1545–1615 Przeszczepianie nerek od żywych dawców
dr n. med. Jarosław Czerwiński – Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji  POLTRANSPLANT
1615–1645  Stanowisko kościoła
mgr Marta Hreńczuk – Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM
1645–1715  Życie po przeszczepie
Małgorzata Rejdych – pacjentka po przeszczepieniu
1715–1730  Podsumowanie,  wnioski

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy składać do dnia 2.06.2010 pod numerem
tel. (14) 688 88 10 wew 118, fax. (14) 688 88 11 lub na adres e – mail: bok.tarnow@mcdn.edu.pl

Nauczyciele otrzymają na konferencji potwierdzenie uczestnictwa oraz materiały edukacyjne.

Organizatorzy:

MCDN ODN w Tarnowie

prof. Wojciech A. Rowiński – Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej

mgr Tadeusz Szczeklik – zastępca dyrektor MCDN ds. ODN
 w Tarnowie

 

III MEDYCZNY DZIEŃ NAUKI

 

Czy otyłość jest chorobą zakaźną? Dlaczego wierzymy, że lek domięśniowy jest skuteczniejszy od tabletki? Co sprawia, że widzimy i rozróżniamy kolory? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań podczas III Medycznego Dnia Nauki. Impreza popularyzująca nauki medyczne, organizowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, odbędzie się 28 maja br. (piątek) w Collegium Biomedicum w Gdańsku przy ul. Dębinki 1 w godzinach 9-14. Stoiska z prezentacjami i pokazami rozmieszczone będą w holu CBM, a wykłady odbędą się w sali im. prof. S. Hillera.
W ramach Medycznego Dnia Nauki odbędą się wykłady dotyczące ciekawych zagadnień medycznych oraz liczne pokazy laboratoryjne. Towarzyszyć im będzie m.in. nauka samobadania piersi, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy czy zwiedzanie Akademickiej Zwierzętarni. Uczestnicy będą mogli samodzielnie założyć plomby, wykonać kremy, maści i kapsułki, sprawdzić właściwości ubrania pneumatycznego czy wypróbować swoich sił na specjalnej platformie balansowej. Zainteresowanym przybliżymy idee transplantacji oraz zasady właściwej pielęgnacji skóry. Będzie to doskonała okazja do skorzystania z kapilaroskopii czy wykonania bezpłatnych badań, w tym pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi. Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy liczne konkursy z nagrodami.
Więcej informacji na www.medycznydziennauki.gumed.edu.pl
 

Zapraszam serdecznie,
Joanna Śliwińska
lokalny koordynator VIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Zespół Informacji i Promocji GUMed

Stoisko 2. Przeszczepianie narządów darem życia
mgr Anna Milecka, mgr Iwona Skóra, mgr Teresa Danek
Regionalne Centrum Koordynacji Transplantacji, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant"
Opis stoiska
Celem organizatorów stoiska jest propagowanie idei oraz wiedzy na temat transplantacji opartej na aktach prawnych obowiązujących w Polsce. Na stoisku będzie można otrzymać materiały z organizacji rządowej Poltransplant takie jak: oświadczenie woli dotyczące pobrania narządów po śmierci, formularze z Centralnego Rejestru Sprzeciwu, ulotki na temat pobierania narządów od osób zmarłych, ulotki na temat dawstwa szpiku z Centralnego Rejestru Niespokrewnionego  Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej oraz wydawnictwa autorstwa specjalistów z dziedziny transplantologii klinicznej odnośnie pobierania nerek od dawców żywych, pobierania narządów i tkanek ze zwłok. Koordynatorzy transplantacji chętnie udzielą wyczerpujących odpowiedzi na pytania związane z pobieraniem komórek, tkanek i narządów. Każdy, kto odwiedzi stoisko i odpowie na 3 pytania z zakresu pobierania i przeszczepiania narządów otrzyma najnowszy egzemplarz książki wydawnictwa Via Medica: Wytyczne dotyczące zgłaszania, kwalifikacji i przygotowania zmarłych dawców do pobrania narządów” pod red. Bolesława Rutkowskiego i wsp

Broszura informacyjna do pobrania

 

 

PODSTAWY DAWSTWA NARZĄDÓW – PROGRAM SZKOLENIOWY ETPOD
2010-06-01
Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu

 

Program szkolenia

  9:00

  Wprowadzenie

   

  9:15

  Identyfikacja i kwalifikacja zmarłego dawcy narządów

  mgr Irena Milaniak

  9:45

  Omówienie przypadków

   

  10:00

  Rozpoznanie śmierci mózgu

  dr Tomasz Kubik

  10:45

  Symulacja kwalifikacji dawców

   

  11:00

  Dyskusja

   

 

   

  11:15

  Przerwa

   

 

   

  12:00

  Opieka nad zmarłym dawcą narządów

  dr Tomasz Kubik

  12:30

  Dyskusja

   

  12:45

  Strategia rozmowy z rodziną nt. pobrania narządów

  dr Anna Jakubowska-Winecka

  13:15

  Symulacja rozmowy z rodziną (odgrywanie ról)

   

  13:45

  Organizacja pozyskiwania narządów i system alokacji

  dr Jarosław Czerwiński

  14:15

  Podsumowanie

   

Organizatorzy:

 

Krzysztof Kiciński

Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. JP II

dr Izabela Jachymiak

Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego

mgr Jolanta Sułek

Podhalański Szpital Specjalistyczny, absolwent Podyplomowych Studiów Koordynatorów Transplantacyjnych

dr n. hum. Anna Jakubowska-Winecka

Specjalista psychologii klinicznej, kierownik Zakładu Psychologii Zdrowia Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

dr Tomasz Kubik

Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szpitalny koordynator transplantacyjny

mgr Irena Milaniak

Regionalny koordynator transplantacyjny,  Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowski Szpital Specjalistyczny, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji Poltransplant

dr n. med. Jarosłąw Czerwiński

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji Poltransplant, Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej
 Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT 
oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ciechanowie,
Wydział Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie
 Serdecznie zapraszają na konferencję  na temat:

TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK

Konferencja odbędzie się  27 maja 2010 r. (czwartek), w godz. 1100–1430
w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, ul. Narutowicza 9

PROGRAM:

1100–1110              Powitanie. Przedstawienie celów spotkania

1110–1140              Na czym polega przeszczepianie narządów-przepisy prawne

                 mgr Małgorzata Zelman – Koordynator Transplantacyjny Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w   Warszawie

1140– 1210        Potrzeby i możliwości przeszczepiania

dr n. med. Jarosław Czerwiński – Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji  POLTRANSPLANT

1210–1240         Przeszczepianie nerek od żywych dawców

dr n. med. Dorota Lewandowska - Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds.   Transplantacji  POLTRANSPLANT 

1240 – 1300           Przerwa na kawę

1300–1330             Bariery w rozwoju programu

dr n. med. Jarosław Czerwiński – Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne  ds. Transplantacji POLTRANSPLANT                       

1330–1350             Stanowisko kościoła

                             mgr Marta Hreńczuk – Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM

1350–1420             Życie po przeszczepie

                            Justyna Kuczyńska - pacjentka po przeszczepieniu narządu

1420–1430              Podsumowanie,  wnioski

          

Udział w konferencji jest bezpłatny.

 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”
oraz Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne POLTRANSPLANT 
serdecznie zapraszają wszystkich nauczycieli  na konferencję  na temat:

TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

Konferencja odbędzie się  20 maja 2010 r. , w godz. 1400–1715
w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli  w Mińsku Mazowieckim,
ul. Budowlana 4, sala 48, II piętro

PROGRAM:

1400–1410               Powitanie. Przedstawienie celów spotkania

1410–1450              Na czym polega przeszczepianie narządów - przepisy  prawne 

                 mgr Małgorzata Zelman – Koordynator Transplantacyjny Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie

1450– 1510        Potrzeby i możliwości przeszczepiania

dr n. med. Jarosław Czerwiński – Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji-  POLTRANSPLANT 

1510–1530         Przeszczepianie nerek od żywych dawców

prof. dr hab. Piotr Małkowski – Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM

1530 – 1545      Przerwa

1545–1615         Bariery w rozwoju programu

dr n. med. Jarosław Czerwiński – Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne   POLTRANSPLANT

1615–1635         Stanowisko kościoła

   mgr Marta Hreńczuk – Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM

1635–1700         Życie po przeszczepie

                       Justyna Kuczyńska - pacjentka po przeszczepieniu narządu

1700–1715              Podsumowanie,  wnioski

 

 

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Nauczyciele otrzymają na konferencji potwierdzenie uczestnictwa oraz materiały edukacyjne.
 

Organizatorzy:

MSCDN,
 Kierownik Wydziału  w  Mińsku Mazowieckim

prof. Wojciech A. Rowiński – Polska Unia MT
           mgr Grażyna Krzewińska   MSCDN

mgr Grażyna Krzewińska

                                                                                                                        

 

Program do pobrania

Szkolenie dla pielęgniarek i lekarzy OIT Województwa Lubuskiego
23-24 kwietnia 2010 r.  Przyłęsko

23.04.2010 r. ( piątek)

godz.14-16.00  zakwaterowanie
godz.16.00 Otwarcie i powitanie uczestników
prof.Marek Ostrowski – konsultant ds. transplantologii  woj.zachodniopomorskiego – Szczecin

godz.16.10  "Pobrania narządów w Lubuskiem  i Polsce w latach 2005-2009"
Dr Krzysztof Pabisiak- Koordynator Regionalny Poltransplant – Szczecin   

godz.16.30  Identyfikacja pacjenta ze śmiercią mózgową - model organizacji pracy OIT
Dr Zygmunt Czarnecki – ordynator OIT ZOZ Medicam – Gryfice

Przerwa 17.00 -17.15

godz. 17.15-18.30
Aktualne standardy postępowania w ostrych zatruciach.
Prof. dr hab. Krzysztof Borowiak – konsultant regionalny ds. toksykologii klinicznej – Szczecin
Metody diagnostyczne w nowoczesnej  toksykologii klinicznej.
Dr Tomasz Janus – Zakład Medycy Sądowej PAM - Szczecin

godz. 19.30
Spotkanie przy ognisku

24.04.2010 r.  (sobota)

godz 9.00 "Pacjent z infekcją wirusem H1N1- jako dawca wielonarządowy – opis przypadku"
Dr Krzysztof Pabisiak – Koordynator Regionalny Poltransplant – Szczecin
"O czym mówią lekarze" – film prod. polskiej  2009 – 20 min
Dyskusja

godz 12.00 Zakończenie spotkania . Rozdanie certyfikatów uczestnictwa.


23.04.2010 r.

Obrady dla pielęgniarek

godz. 16.00 Powitanie uczestników
Dr Krzysztof Pabisiak – koordynator regionalny Poltransplant – Szczecin 

godz.16.10
"Zadania i obowiązki koodynatora szpitalnego ds. pobrania narządów".
"Od dawcy potencjalnego do pobrania narządów – zadaniakoordynatora szpitalnego"
dr Jarosław Czerwiński – dyrektor ds. medycznych Poltransplant – Warszawa

godz. 16.45 -17.00 przerwa

godz. 17.00-19.00
"Postępowanie w sytuacji kryzysowej  - wskazówki praktyczne"
Zespół doradców z pracownii psychologicznej Open – Poznań

godz. 19.30
Spotkanie przy ognisku

24.04.2010 r.

godz. 9.30 – 12.00
Cześć druga szkolenia
"Postępowanie w sytuacji kryzysowej  - wskazówki  praktyczne"
Zespół doradców z pracowni psychologicznej Open – Poznań

godz 12.00 Zakończenie spotkania . Rozdanie certyfikatów uczestnictwa.

 

ZAPROSZENIE
Na
Spotkanie Konsultacyjno-Dyskusyjne z Konsultantami Wojewódzkimi:
"NIEROZWIĄZANE PROBLEMY DAWSTWA NARZĄDÓW W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM"
Kraków, 13 kwietnia 2010
Dzięki wysiłkowi państwa Zespołów nasze dotychczasowe działania przyniosły pozytywne efekty. Jako Konsultanci Wojewódzcy dostrzegamy jednak wiele aktualnych problemów, które upośledzają rozwój transplantologii w województwie małopolskim. Jesteśmy przekonani, iż Państwa aktywna obecność pozwoli omówić i pokonać wiele przeszkód. Ze swej strony deklarujemy pełną pomoc w zakresie przysługujących nam uprawnień.

Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Prof. dr hab. med. Janusz Andres

APELUJEMY O SZCZEGÓLNIE ODPOWIEDZIALNE POTRAKTOWANIE NASZEGO ZAPROSZENIA

Data spotkania : 13.04.2010 godz. 1000

 

Miejsce spotkania:
Aula Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w KSS im. Jana Pawła II
Adres:
31- 202 Kraków, ul. Prądnicka 80
Telefon kontaktowy: 12 614 3216, 12 632 50 51, kom. 504 299 336 

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa

Zaproszenie


Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Katedra i Oddział Kliniczny Kardiochirurgii i Transplantologii Śląski Uniwersytet Medyczny, Zabrze


Koordynatorzy Regionalni „Poltransplant”
Sylwia Sekta i Wojciech Saucha
Z aktywnym wsparciem Konsultanta Wojewódzkiego Ds. Transplantologii Prof. dr hab. n. med. Mariana Zembali


SP Szpital Kliniczny  im. A Mielęckiego, Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej  Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice

 


 

Zabrze, 2010-03-04

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością pragnę zaprosić Państwa do udziału w II Warsztatach Transplantacyjnych , które odbędą się w dniach 27-28 marca 2010 roku, w Hotelu „Beskid” 34-360 Milówka, ul. Jana Kazimierza 122.

Warsztaty w głównej mierze dotyczyć będą procedury orzekania śmierci mózgu, regulacjom prawnym pobierania i przeszczepiania narządów oraz prowadzenia dawców wielonarządowych.

Zgłoszenia prosimy kierować telefonicznie do pani mgr Bogumiły Król  na nr tel. 032/37-33-722, 032/37-33-694 lub na adres e-mail: b.krol@sccs.pl. Planowana liczba uczestników jest znacznie ograniczona, prosimy o szybkie zgłoszenia (najpóźniej do 19 marca br.).

Informujemy, że za udział w spotkaniu będą przyznane punkty edukacyjne. W załączeniu przesyłamy program spotkania.

 

Z wyrazami szacunku,

 

       Dr n med. Wojciech Saucha                                                                                   Prof. dr hab. n med. Marian Zembala
Koordynator Regionalny Poltransplant                                                                    Wojewódzki Konsultant W dziedzinie Transplantologii Klinicznej

 

              Mgr Sylwia Sekta                                                                                                Prof. dr hab. n med. Lech Cierpka
Koordynator Regionalny Poltransplant                                                              Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej


Program Warsztatów do pobrania

Evidence in Transplantation Course (EVIT)

Target group

The Course is open to all members (or potential members) of the European Society for Organ Transplantation.

When and Where
After a very successful 1st Evidence in Transplantation Course in 2009, a 2nd EVIT will take place on March 12-13, 2010, in London, United Kingdom.

Click here for the Programme and Flyer

Registration fee

Senior Members  € 300
Junior Members*  € 150
 
*under 40 years of age
Participants will be responsible for their own travel expenses.Arrival on Thursday evening will be essential


Application
The application deadline is December 31, 2009, 00:00 h.
More information on the ESOT Member Avenue can be found
here.
More information on ESOT Membership can be found here.
 

You can apply for this course in the ESOT Member Avenue. Please, note that during the application procedure applicants have to submit:
- a CV,
- a motivation letter explaining why you want a place on this course and how it will help you in your clinical area, and
- a letter from your institution confirming that you have a permanent position as a trainee or specialist in transplantation. In addition, the applicant's photo has to be uploaded.

You have to be either a Temporary member or a full ESOT Member to receive access to the Member Avenue. If you are not a (Temporary) Member you can apply here. Temporary Membership is free and lasts six months. When the course application of a Temporary Member is accepted a Temporary Member has to become a full ESOT Member. Registration fee (including Accommodation for Thursday and Friday nights at the Royal College of Surgeons, all meals):

 

„Ofiarowanie części własnego ciała z myślą o zdrowiu innego człowieka to autentyczny akt miłości"

Jan Paweł II

 

 

Z okazji Dnia Transplantacji
Stowarzyszenie Życie po Przeszczepie
serdecznie zaprasza

na spotkanie, podczas którego odbędzie się premiera filmu „Serca nie rosną na drzewach" prezentującego losy osób po przeszczepie. Transplantacja jest procesem,
którego powodzenie w dużej mierze, zależy od społecznej akceptacji izrozumienia. Teresa, Kasia, Ania,
Henryk dzięki przeszczepowi wątroby, serca, szpiku kostnego, nerkinarodzili się „na nowo". Bohaterowie filmu swoimi historiami potwierdzają, że transplantacje przywracają zdrowie i umożliwiają powrót do normalnego życia.
 

Spotkanie odbędzie się 26 stycznia 2010 (wtorek), o godzinie 12.00 w Zamku Ujazdowskim, al. Ujazdowskie 6
 

Spotkanie poprowadzi ks. Piotr Sadkiewicz, dawca szpiku, Proboszcz Roku 2005, uhonorowany Orderem Uśmiechu i Krzysztof Pijarowski, Prezes Stowarzyszenia „Życie po Przeszczepie"

 

Joint Council of Europe/United Nations Study on trafficking in organs, tissues and cells and trafficking in human beings for the purpose of the removal of organs

Introductory Program for Transplantation (IPT)

Objective This is a new e-learning course established to teach all the multi-disciplinary staff involved in transplantation about the basics of transplant. IPT has been designed to take trainees from elementary knowledge to the more advanced level where they may be able to take on the ESOT Hesperis Course or ETFW. IPT should be considered as a first step to learning in organ transplantation. Target Group The course is open to all of those involved in a multi-disciplinary team. This includes young doctors as well as those who need basic knowledge in organ transplantation for their daily work, nurses working in transplant units, transplant co-ordinators, laboratory staff as well as general practitioners who look after transplant recipients. Application & deadline There is no limitation in number and those trainees noted above can apply.Registration will be open on September the 28th. 2009.Fee is 400 Euros for physicians and reduced to 300 Euros for other staff working within the transplant unit.IPT will begin in November 2009. Students will be allowed until June 2010 to pass through all 14 modules.The final examination will take place electronically early in July 2010. Course Programme The course programme of the IPT Course can be found here  Registration on line (CV required) and payment on line by credit card only.  Course description The IPT attempts to provide elementary knowledge in transplantation for those who are entering the field. Fourteen modules covering the major aspects of organ transplantation are directed by European eminent transplant specialists. Registration  Please click here to register online

 

 2009-09-02. Aktualizowany 2009-09-21 15:02

Oddaj szpik – uratuj życie

Przeszczep szpiku kostnego jest darem życia dla chorych na białaczkę, chłoniaka czy inne choroby układu krwiotwórczego. Dawcę kosztuje niewiele – ot, pobranie krwi, a to żaden ból, a później – jeśli antygeny HLA są zgodne z biorcą – pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, w znieczuleniu rzecz jasna. Jednak wciąż za mało ludzi decyduje się zostać dawcą. Elblążanie w ogóle nie mają takiej możliwości, bo w naszym mieście laboratoria nie prowadzą badań krwi pod kątem przeszczepu szpiku. Możliwość taka pojawi się w najbliższą środę 23 września w szpitalu wojewódzkim.
więcej....

2009-09-23 14:01

Chcemy pomagać innym, chcemy być dawcami szpiku

Tak dużej ilości osób, które chcą zostać dawcami szpiku nikt się nie spodziewał. Dziś (23 września) było bardzo tłoczno pod gabinetami zabiegowymi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Początkowo zakładano, że uda się pobrać krew od maksymalnie 100 osób. Szybko jednak przygotowano ponad 200 próbówek.
więcej....

Środa, 23.09.2009, 11:42

Szturm dawców szpiku na szpital

Liczba osób, która zdecydowała się zarejestrować w banku szpiku kostnego, przerosła najśmielsze oczekiwania personelu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Już o godzinie 10.00 w holu szpitala na pobranie krwi czekało około 100 osób. A organizatorzy przewidywali, że tylu dawców obsłużą do godziny 14.00.
więcej....


Warszawa, 17 września 2009 roku
 

Sylwia Wiśniowska
TBT i Wspólnicy
ul. Bracka 25/503
00-028 Warszawa

SzanownyPan
Prof. dr hab. n. med. Janusz Wałaszewski
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego
do spraw Transplantacji "Poltransplant"
al. Jerozolimskie 87
02-001 Warszawa


Szanowny Panie Profesorze,

W imieniu środowiska osób po transplantacji, firmy Novartis oraz organizatorów mam zaszczyt zaprosić Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do spraw transplantacji "Poltransplant" do objęcia patronatu nad obchodami Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, a także do udziału w planowanych wydarzeniach.
W ramach uroczystości, 4 października, na terenie Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus o godzinie 11.00 odbędzie się symboliczne zasadzenie Drzewa Życia. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele władz szpitala oraz organizacje pacjentów.
W dniu 21 października 2009 roku, o godz. 10.30, w Centrum Sztuki Współczesnej, w Zamku Ujazdowskim, przy ul. Jazdów 2 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa połączona z inauguracją wystawy zdjęć Krzysztofa Millera, prezentującej fotografie osób po przeszczepie, a także zdjęcia rodzin, których bliscy zostali dawcami narządów po śmierci.
Wierzymy, że zdjęcia dodadzą otuchy chorym oczekującym na przeszczep, a także będą symbolizować pamięć o ludziach, którzy stali się dawcami organów po śmierci. Poprzez fotografie, chcielibyśmy także przekonać Polaków, że problem transplantacji narządów może dotyczyć każdego z nas, a wszelkie próby jego rozwiązania nie będą możliwe bez jego społecznej akceptacji i zrozumienia.
Ideą organizowanych przez nas wydarzeń jest zwrócenie uwagi Polaków, że transplantacje narządów, są często jedyną szansą na uratowanie zdrowia i życia.
 

Z wyrazami szacunku

SylwiaWiśniowska


Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach

Niedziela, 18.10.2009, Instytut Biologii AP, ul. B. Prusa 12
Transplantologia – sesja przygotowana przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Siedlcach,
pod naukowym patronatem prof. dr hab. Mieczysława Szostka i prof.dr hab.Wojciecha Rowińskiego

Godz.

Wykładowca

Afiliacja

Tytuł

Sala

Przełamać bariery! Przeszczep darem życia.

1000–1010

prof. dr hab. n. med. Mieczysław Szostek

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach

Otwarcie sesji, przedstawienie celu, programu i wykładowców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aula

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aula

 

 

1010–1030

prof. dr hab. n. med. Wojciech Rowiński

Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie, Wydział Nauk Medycznych. Krajowy specjalista ds. transplantologii.

Przeszczepianie narządów od dawców żywych.

 

1030–1050

prof. dr hab. n. med. Andrzej Biderman

Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii. Warszawa Anin.

Przeszczepianie serca jako problem medyczny i społeczny.

 

 

1050–1110

prof. dr hab. n. med. Tadeusz Wróblewski

Warszawski Uniwersytet Medyczny. Klinika Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Chorób Wątroby.

Przeszczepianie wątroby.

 

 

 

1110–1130

dr n. med. Jarosław Czerwiński

Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego, z-ca dyrektora Centrum Koordynacyjno-Organizacyjnego POLTRANSPLANT

Przeszczepianie narządów w Polsce. Aktywność transplantacyjna w powiecie siedleckim.

1130–1150

Przerwa kawowa

 

1150–1215

dr hab. n. med. Wojciech Łebkowski

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Klinika Neurochirurgii,

Śmierć – proces zdysocjowany.

 

1215–1235

prof. dr hab. n. med. Piotr Fiedor

Warszawski Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej

Chirurgiczne leczenie cukrzycy.

 

1235–1255

dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki

Warszawski Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej,

Medycyna regeneracyjna: przyszłość transplantologii.

 

 

1255–1320

prof. dr hab. Józef Jaroń

AP – emerytowany profesor Wydziału Humanistycznego, Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna w Łowiczu

Ewolucja poglądów bioetycznych na temat transplantologii.

1320–1400

prof. dr hab. n. med. Mieczysław Szostek

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach

Podsumowanie sesji. Dyskusja.

Sesji poświęconej transplantologii towarzyszyć będą medyczne stoiska diagnostyczne i edukacyjne, zorganizowane w holu Instytutu Biologii i w klubie. Przy ul. E. Wiszeniewskiego (po przeciwnej stronie hali sportowej przy ul. Prusa, ustawiony będzie „Ambulans z kropelką” – istnieje możliwość oddania krwi. Zachęcamy.

 


The celebration of Organ Donation Week

9 września 2009, Korea


 

 

Ogólnopolska Konferencja  Medycyny Ratunkowej i Katastrof - Łódź 2009
10-12 września 2009

http://www.kmr-lodz.pl/


 

Lokalizacja

Zaproszenie

PROGRAM

SESJA I Prowadzenie: Andrzej Lange, Marian Zembala
1000 – 1020 Andrzej Lange (Wrocław)
Dobór pary „dawca-biorca” z uwzględnieniem biologicznych następstw tej procedury
1020 – 1040 Leszek Pączek (Warszawa)
Nowoczesna immunosupresja
1040 – 1100 Paweł Kunicki (Warszawa)
Terapia immunosupresyjna monitorowana stężeniem leku
1100 – 1120 Sławomira Kyrcz-Krzemień (Katowice)
Przeszczepianie komórek krwiotwórczych
1120 – 1220 PRZERWA NA LUNCH

SESJA II Prowadzenie:Leszek Pączek, Sławomira Kyrcz-Krzemień
1220 – 1240 Zdzisława Kondera-Anasz (Katowice)
Immunologia nowotworów
1240 – 1300 Jerzy Jarząb (Zabrze)
Terapeutyczne zastosowanie przeciwciał IgE
1300 – 1320 Sławomir Żegleń / Anna Gumola (Zabrze)
PTLD - jak wcześnie zdiagnozować chorobę
1320 – 1340 Bogdan Mazur (Zabrze)
Monitorowanie choroby resztkowej metodą cytometrii przepływowej
1340 – 1400 Michał Zembala / Piotr Wilczek (Zabrze)
Komórki pnia/progenitorowe mięśnia sercowego– jak daleko do aplikacji klinicznej
1400 – 1420 Marcin Krasoń (Zabrze)
Immunologiczne aspekty niedokrwienia-reperfuzji mięśnia sercowego
1420 – 1440 DYSKUSJA, PYTANIA
1440 – 1450 TEST DLA UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW

Mecz

III Mistrzostwa Polski dla Osób po Transplantacji  w narciarstwie alpejskim, biegowym
I Mistrzostwa Polski dla Osób po Transplantacji
10-14 luty 2009 Zakopane

Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji w dniach od 10 do 14 lutego 2009 roku zorganizowało w Zakopanem dla swoich członków Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim, biegowym i biathlonie. Biathlon rozegrano po raz pierwszy. Było to połączenie biegu narciarskiego ze strzelaniem. Strzelanie z ostrej amunicji odbywało się z odległości 25 m, z pozycji leżąc, z wolnej ręki. Zawody zostały poprzedzone doskonaleniem umiejętności narciarskich w szkółkach z instruktorami i treningiem strzeleckim w Ośrodku Biatlonowym Kościelisko – Kiry. Konkurencja alpejska – slalom gigant odbyła się na stoku Witów – Ski.
W zawodach startowali pacjenci po przeszczepieniu nerek, serca i wątroby oraz lekarze i osoby popierające ideę świadomego dawstwa narządów.

Mistrzami Polski po transplantacji zostali:
Biegi narciarskie: Krystyna Murdzek, Monika Babuśka, Piotr Hołubowski, Krystian Gruszczyński.
Biathlon: Krystyna Murdzek, Piotr Hołubowski.
Narciarstwo alpejskie: Agnieszka Durlik, Joanna Szumera, Krystian Gruszczyński, Majerczak Dominik, Stanisław Rusnak i Piotr Hołubowski.
Osoby popierające transplantację: Teodora Jarmołowicz, Jacek Słoka i Konrad Murdzek.

Startowało 33 osoby w wieku od 10 do 72 lat.

W imprezie wzięli udział chirurdzy, transplantolodzy prof. dr med. Andrzej Chmura, dr hab. med. Zbigniew Gałązka, dr med. Tomasz Jakimowicz i nefrolog dr med. Ewa Śmirska. Doktorzy: Ewa Śmirska – zdobyła srebrny medal w biathlonie, a Tomasz Jakimowicz brązowy medal w biegach narciarskich. Obecność lekarzy na imprezach sportowych bardzo nobilituje pacjentów do walki z rywalami i daje żywe świadectwo, że „PRZESZCZEP TO NOWE ŻYCIE”.

Całą imprezę uświetnił swoją obecnością i piosenkami, znany piosenkarz Paweł Kukiz wraz z zespołem ‘Sport brothers”.


 

MAZOWIECKIE SAMORZĄDOWE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI
Wydział w Warszawie

ul. Solec 57, 00-424 Warszawa
tel. centr. (022) 629-60-21/22/23; tel./fax: (022) 628-55-91, (022) 625-65-86
http://www.warszawa.mscdn.edu.pl; e-mail: warszawa@mscdn.edu.pl

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”
oraz Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne POLTRANSPLANT 
Serdecznie zapraszają wszystkich nauczycieli  na konferencję  na temat:
TRANSPLANTACJA – JESTEM NA TAK. NOWY PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ
Konferencja odbędzie się  8 grudnia 2008 r. (poniedziałek), w godz. 1400–1830
w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli  w Warszawie, ul. Solec 57, sala 37 (III piętro).

PROGRAM:

14:00–14:15 Powitanie. Przedstawienie celów spotkania - dr Ewa Pyłka–Gutowska  –  nauczyciel konsultant MSCDN, dr  med. Krzysztof Pabisiak – Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”
14:15–14:55 Na czym polega przeszczepianie narządów?  - dr med. Krzysztof Pabisiak
14:55– 15:20 Potrzeby i możliwości przeszczepiania - prof. dr hab. Janusz Wałaszewski  - dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT"
15:20–15:45 Przepisy prawne  - dr  med. Jarosław Czerwiński – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT"
15:45 – 16:15 Przerwa na kawę

16:15–16:55  Bariery w rozwoju programu - prof. dr hab. Wojciech A. Rowiński – Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej
16:55–17:30  Stanowisko kościoła - prof. dr hab. Bogdan Michałowicz – Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, ks. Włodzimierz Płatek – Katolicki Uniwersytet Lubelski
17:30–18:10 Życie po przeszczepie - dr Magdalena Sroczyńska-Kożuchowska –  koordynator Koła Warszawskiego Stowarzyszenia  „Życie po przeszczepie”
18:10–18:30 Podsumowanie,  wnioski prof. Wojciech A. Rowiński – Polska Unia  Medycyny Transplantacyjnej, dr Ewa Pyłka-Gutowska –  MSCDN

Udział w konferencji jest bezpłatny. Nie jest wymagane potwierdzenie obecności.

Nauczyciele otrzymają na konferencji potwierdzenie uczestnictwa oraz materiały edukacyjne.

 

 


ALDE SEMINAR
How to STOP ORGAN TRAFFICKING
3th of December 16.30-19.00
Room: ASP 3G3

I'm dying because I need a kidney! Exploring the tragic stories of people, who are selling their kidneys and those who must have a transplant.
How do we STOP TRAFFCIKING IN ORGANS? How do we raise the numbers of legal donors inEurope?
At the ALDE hearing the documentary 'Kidney on ice' will be screened followed by a discussion with the Producer Anja Dalhoff and other experts in the field of Organ Donation.
1. Welcome by MEP Karin Riis-Jørgensen
2. Screening of documentary 'Kidney on ice'
3. Remarks by Anja Dalhoff - Producer of the documentary (Denmark) and Alina Radu - Journalist (Moldova)
4. Remarks by MEP Julen Maaten
5. Prof. Dr. Muehlbacher - MedicalUniversity ofVienna
6. Rafael Matesanz - Director ONT (Organización Nacional de Trasplantes)
7. Q/A
8.Closing remarks by Karin Riis-Jørgensen

Reception


 

November 24th-28th 2008
14th Advanced International Training Course in Transplant Coordination

Broszura
Zgłoszenie

PROGRAM SZKOLENIA Kierowników, osób odpowiedzialnych oraz personelu wyższego Banków Tkanek w dniach 18.11 - 21.11.2008 w ŚWIERKLAŃCU (Pałac Kawalera) www.palackawalera.pl

18.11.2008 (WTOREK)

do 14.00     Przyjazd i rejestracja uczestników w hotelu 14.15-15.15 Obiad 15.30-18.30
Obrady:
-15.30-15.45 - Powitanie
-15.45-17.15 - Dr hab. n. med. Artur Kamiński - „System sprawozdawczy KCBTiK -ćwiczenia praktyczne*
-17.15-17.45 - Dr n. med. Izabela Uhrynowska-Tyszkiewicz-„Słowniki ISBT"
-17.45 -18.15 - Dr n. med. Stefan Pechciński - „ Nowelizacja ustawy transplantacyjnej i jej implikacje dla Banków Tkanek"
-18.15 - 18.30 - Dyskusja
19.00 Kolacja

 19.11.2008 (ŚRODA)

7.15 - 8.15 Śniadanie
8.30 Wyjazd „Macopharma" - Wrocław
ok.11.30-12.00 Przyjazd do Wrocławia
12.00 -13.45 Zwiedzanie fabryki
13.45-14.00 Lunch
14.00 -15.00 Wykład - mgr Magdalena Gredka - „Zasady higieny obowiązujące u producenta wyrobów medycznych"
15.30 -17.30 Zwiedzanie Wrocławia
ok. 18.00 Obiadokolacja
ok. 23.00 Powrót do Świerklańca

20.11.2008 (CZWARTEK)

7.15 - 8.15 Śniadanie
9.00 -12.00 Zwiedzanie zabytkowej kopalni w Tarnowskich Górach
12.30-13.30 Obiad
14.00 Obrady:
-14.00 -14.30 - Dr n. med. Stefan Pechciński - „Projekty Rozporządzenia Ministra Zdrowia planowane w najbliższym czasie do ustawy transplantacyjnej"
-14.30 -16.00 - Dr n. hum. Michał Kaczmarczyk - „Media relations w budowie wizerunku polskiej transplantologii
-16.00-16.15-Przerwa
-16.15 -16.45 - Ks. Piotr Sadkiewicz „Moralność a transplantacje"
-16.45 -17.00 - Lek.med. Jacek Masełko „Uzyskiwanie informacji o braku sprzeciwu u bliskich osoby zmarłej- doświadczenia własne"
-17.00 -17.45 - Prof.dr hab.n.med. Marian Zembala - „Dlaczego przeszczepianie tkanek i narządów jest misją współczesnej medycyny na podstawie doświadczeń Śląskiego Centrum Chorób Serca"
-17.45 -18.15 - Dr n. med. Jarosław Czerwiński - „Poltransplant- organizacja pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce"
-18.15 -18.45 - Dr hab.n.med. Artur Kamiński „Nowości w bankowaniu tkanek" relacja z kongresu EATB - Edynburg 2008 oraz sprawy organizacyjne Kongresu EATB -

Papież potępił handel narządami

Fri Nov 7, 2008 1:58pm EST
VATICAN CITY (Reuters) - Pope Benedict condemned the trade in human organs as an abomination on Friday and urged caution in removing organs for transplant from dying donors who might not actually yet be dead.
The pontiff told scientists and bioethicists meeting at the Pontifical Academy for Life that the worldwide illegal organ trade often made victims of innocent people, including children.
Buying and selling of human organs is a lucrative business for suppliers and countries that allow foreign "transplant tourists" to have operations they cannot get at home. Organs are often bought from poor peasants and sometimes harvested from condemned prisoners.
"Abuses in transplantation and organ trafficking, which often hit innocent people such as children, ... should be decisively condemned as abominations," he said.
Benedict called legal organ donation an act of love and said there were long waiting lists for vital organs to save lives.
Science has helped to better determine the moment of death, he said, and scientists should push to make this even more precise.
"There must not be the slightest suspicion of arbitrariness. Where certainty cannot be achieved, the principle of precaution must prevail," he said.
Health officials estimate about 10 percent of transplanted kidneys worldwide are illegally obtained. The rest come from brain dead donors or people donating an organ for a relative.
In his speech, Benedict did not discuss the Church's guidelines for determining death, which some Catholic bioethicists want to narrow because of reported abuses.
A recent article in the Vatican daily L'Osservatore Romano challenged the medical consensus that brain death marks the death of a person. Since the brain can die before other organs, this allows doctors to harvest organs for transplant.
The Vatican article came after the New England Journal of Medicine reported doctors in Denver had taken hearts from 3 brain-damaged infants within 75 to 180 seconds after their cardiac deaths and then successfully implanted and restarted them in other babies.
The Vatican has long accepted the brain death criterion. Rejecting it now could force Catholic hospitals to revert to the cardiac death rule, leaving many fewer organs for transplant.
Rev. Federico Lombardi, the Vatican's chief spokesman, said when the article appeared in September that it did not mean a change in Church policy.
(Reporting by Tom Heneghan; Editing by Catherine Bosley)Strona ONT

Broszura informacyjna


Osoba koordynująca - Robert Mazur
BANK TKANEK Działu Kriobiologicznego w Morawicy
RCKiK w Kielcach, 26-026 Morawica,
ul. Spacerowa 5
tel. kom. 606-653-864,
tel.: 041 368-17-22,
fax: 041 311-42-13,
e-mail: Bank.Tkanek@RCKiK-Kielce.com.pl

 

PROGRAM

Obchodów XXX- lecia Banku Tkanek w Morawicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach warsztaty szkoleniowe w zakresie pobierania komórek, tkanek i narządów.
3-5 PAŹDZIERNIKA 2008 ROKU

03.10. 2008 r. - PIĄTEK

do 12:00 - Przyjazd i rejestracja uczestników w hotelu „AMELIÓWKA" - hol główny (adres: 26-001 Masłów, Mąchocice 176) - zakwaterowanie w hotelu „AMELIÓWKA" lub w hotelu „PRZEDWIOŚNIE"
12:30 - 13:30 - Obiad - hotel „AMELIÓWKA"
14:00 - 14:15 - Powitanie uczestników – hotel „AMELIÓWKA" - sala konferencyjna
14:15-15:00 - Wykład inauguracyjny prof. dr hab. med. Janusz Komender
15:00-16:45 - Seminarium - koordynacja pobrań tkanek podczas pobrań wielonarządowych: moderatorzy: dr hab. n. med. Artur Kamiński, dr n. med. Jarosław Czerwiński
-   doświadczenia koordynatorów pobrań wielonarządowych w kontaktach z rodzinami dawców,
-   doświadczenia przedstawicieli banków tkanek i komórek oraz organizacji pobierających w kontaktach z rodzinami dawców podczas ustalania istnienia sprzeciwu dawcy na pobranie komórek, tkanek i narządów,
-   strategie współpracy podczas pobrań wielonarządowych
16:45-17:00 - Przerwa kawowa
17:00-17:45  - Wykład: ..Aktualne problemy i perspektywy rozwoju transplantologii w Polsce " prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński
17:45-18:45 - Prezentacje banków tkanek i komórek - historia, osiągnięcia, zakres działalności moderator: dr n. med. Stanisław Dyląg
17:45-17:55 - Bank Tkanek Działu Kriobiologicznego w Morawicy RCKiK w Kielcach
17:55-18:05 - Regionalny Bank Tkanek Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala im. drJ. Biziela w Bydgoszczy
18:05-18:15 - Bank Tkanek przy RCKiK w Katowicach
18:15-18:25 - Pracownia Konserwacji i Głębokiego Mrożenia Tkanek z Bankiem Homogennych Zastawek Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie
18:25-18:35 - BT Lublin Bank Tkanek Oka SPSK nr 1 w Lublinie
19:30    - Kolacja plenerowa (strój swobodny) - hotel „AMELIÓWKA"

04.10. 2008 r. - SOBOTA

8:00 - 8:45   - Śniadanie - hotel „AMELIOWKA" / „PRZEDWIOŚNIE"
9:15 - Wyjazd z hoteli do Banku Tkanek w Morawicy
10:00 - 11:30 - Zwiedzanie Banku Tkanek w Morawicy (strój swobodny)
12:00 - 15:00 - Spotkanie plenerowe - Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (strój swobodny)
15:00 - Wyjazd do hoteli „AMELIÓWKA" / „PRZEDWIOŚNIE"
17:30 - Wyjazd do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach (strój wizytowy)
18:15 - 24:00 - Uroczystości jubileuszowe w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (strój wizytowy)
24:00 i później    - Wyjazd z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach do hoteli „AMELIÓWKA" / „PRZEDWIOŚNIE"

05.10. 2008 r. - NIEDZIELA

do 9:15 -Śniadanie - hotel „AMELIÓWKA" / „PRZEDWIOŚNIE"
9:55 - Rozpoczęcie spotkania - hotel „AMELIÓWKA" - sala konferencyjna
10:00-11:00  - Prezentacje banków tkanek i komórek - historia, osiągnięcia, zakres działalności moderator: dr n. med. Stanisław Dyląg
10:00-10:10 - Pracownia Hodowli Komórek i Tkanek in vitro Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich
10:10-10:20 - Centralny Bank Tkanek Zakładu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie
10:20-10:30 - Bank Tkanek Oka w Warszawie
10:30-10:40 - Kriobank Homogennych Zastawek Serca - Klinika Kardiochirurgii Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie-Międzylesiu
10:40-10:50 - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - "FRK Homograft Sp. z o.o. " w Zabrzu
11:00-11:15 - Przerwa kawowa
11:15-12:00 - Dyskusja i podsumowanie
13:00-14:00 - Obiad - hotel „AMELIÓWKA"
od 14:00 - Wyjazd uczestników spotkania


ŻYCIA OBIEG

Akcję będziemy stopniowo rozpoczynali w październiku -informując studentów, rozdając ulotki i oświadczenia woli, a finał ŻYCIA_OBIEGU przypadnie na 8 listopada. Także tego dnia przyjedzie pod uczelnię ambulans z Centrum Krwiodawstwa i ruszy szósta odsłona akcji oddawania krwi KRWI_OBIEG.
Więcej informacji na stronie:
Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku


Z okazji 4 Światowego Dnia Dawstwa i  Przeszczepiania Narządów (4th World Day for Organ Donation and Transplantation, Osaka 20 IX 2008) Polska Federacja Pacjentów DIALTRANSPLANT i Centrum Organizacyjno Koordynacyjne POLTRANSPLANT organizują w dniu 18 września br. o godz 11.00 w Centrum Prasowym Foksal, ul. Foksal 3/5 w Warszawie:
- konferencję prasową na temat aktualnych problemów transplantacji w Polsce
- warsztaty dla koordynatorów transplantacyjnych dotyczące sposobów komunikowania się ze środkami masowego przekazu (z uwagi na obecną sytuację przeszczepiania narządów w Polsce istnieje  potrzeba częstego i właściwego kontaktu z mediami).
Warsztaty będą prowadzone przez red. Małgorzatę Wiśniewską i red. Sławomira Matczaka.
Polskie hasło obchodów 4 Światowego Dnia Dawstwa i  Przeszczepiania Narządów:

   DAWCA NARZĄDÓW DAWCĄ ŻYCIA

   Konferencja i warsztaty odbędą się przy ulicy Foksal3/5 w Warszawie
   w Centrum Prasowym Foksal w salach B i C.
   Plan Dnia
   18.09.2008

   10:00 – 10:45

   konferencja prasowa

   10:45 – 11:00

   przerwa kawowa

   11:00 – 13:30

   warsztaty

   13:30 – 14:00

   lunch

   14:00 – 17:00

   warsztaty

 

http://www.sympozjum-ptt.pl/

Tematem przewodnim Sympozjum będzie "Marginalny Dawca - Marginalny Biorca".
Wierzę, że jest to temat szczególnie aktualny. Zmienia się profil wiekowy zarówno dawców jak i biorców narządów. Koledzy anestezjolodzy często stają wobec wyzwań klinicznych związanych ze stabilizacją stanu dawcy. Dzięki postępom w medycynie transplantacyjnej coraz częściej możliwe jest skuteczne przeszczepienie tkanek lub narządów biorcom w podeszłym wieku lub obarczonym dodatkowymi schorzeniami. Jednocześnie stało się już oczywiste, że pomimo rozwoju transplantologii, odległe wyniki przeszczepiania nie uległy takiej poprawie, jakiej należałoby oczekiwać. Chciałbym, aby obrady Sympozjum chociaż w części wyjaśniły te wątpliwości.

Serdecznie zapraszam do Bydgoszczy


2nd Exam for the European Diploma in Transplantation.
Application deadline June 30, 2008

Applications are invited for the 2nd exam organised by the Division ofTransplantation of the Union Européene des Medecins Spécialistes (UEMS) Section of Surgery and the European Board of Surgery (EBS) in collaboration with the European Society of Organ Transplantation (ESOT) for awarding the European Diploma in Transplantation Surgery.
The exam will take place on Friday the 26th of September 2008 in Berlin. Deadline for applications: 30th of June 2008.
For more information regarding the eligibility criteria, application and examination process please visit:
http://www.uemssurg.org or contact:
- Mr. Vassilios E. Papalois MD, PhD, FICS, FRCS
Chairman, Division of Transplantation UEMS-EBS
e-mail:vassilios.papalois@imperial.nhs.uk,
or
- Professor Daniel Casanova
Secretary, Division of Transplantation UEMS-EBS
e-mail: danielcasanova@telefonica.net


Koordynatorzy Regionalni ds. Transplantacji  oraz
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii UMB. Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantacji UMB Zapraszają na posiedzenie naukowo-szkoleniowe nt:
 „Obowiązujące wytyczne dotyczące diagnostyki śmierci mózgu"
w dn 20-21.06.2008 w Michałowie k/Białegostoku Zajazd WIM ul. Białostocka 26

 

20 czerwca 2008 (piątek)

14.00 - Przyjazd gości i zakwaterowanie
15.00 -15.45 -Obiad
16.00-16.10 - Powitanie uczestników Konferencji — dr hab. A. Siemiątkowski
16.10-16.20 - Przeszczepianie nerek w regionie podlaskim w roku 2005-2008 - dr hab. M. Gacko (Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantacji)
16.20-17.00 -Donor Action - Prof. dr hab. D. Patrzałek (Poltransplant Wrocław)
17.00-17.45- Obowiązujące zasady orzekania śmierci mózgu - dr M. Skiba (koordynator Poltransplantu)
17.45-18.15 - Badania obrazowe pomocne podczas orzekania śmierci mózgu — Dr hab. W. Łebkowski (Klinika Neurochirurgii UMB)
18.15-19.00 -Dyskusja

21 czerwca 2008 (sobota)

10.00-10.20 - Analiza zgonów w Oddziałach Intensywnej Terapii na terenie woj.Podlaskiego — Dr hab. A. Siemiątkowski (Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii UMB)
10.20-11.20-Trudności  mogące pojawić  się podczas przygotowania  do orzekania śmierci mózgu - wybrane przypadki kliniczne — dr M.Skiba (koordynator Poltransplantu)
11.20-11.40 - Organizacja pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce —K. Antoszkiewicz (Poltransplant)Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik!
12 Piknik Naukowy odbędzie się 14 czerwca 2008, jak zwykle na Podzamczu oraz Rynku Nowego Miasta. Tematem przewodnim imprezy będzie szeroko rozumiany język nauki i sposoby przystępnego przekazywania odbiorcom skomplikowanych naukowych treści. 

Piknik Naukowy, największa w Europie impreza plenerowa tego typu, będzie w tym roku organizowany nie tylko przez Polskie Radio S.A ale także przez Centrum Nauki Kopernik.  

Stanowisko Poltransplantu zlokalizowane będzie w namiocie nr 147

14 czerwca 2008 r. godz. 11.00 - 20.00

Pliki do pobrania:
   Piknik Naukowy - plakat.pdf
   
Piknik Naukowy - zaproszenie Centrum Nauki Kopernik.pdf

Zdjęcia z 12. Pikniku Naukowego

 


 

Uchwała
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 czerwca 2008 roku
w sprawie
akceptacji transplantacji jako metody leczenia

Biorąc pod uwagę, że przeszczepianie narządów wykonywane jest w Polsceod ponad 40 lat a polscy transplantolodzy należą do światowej czołówki w tej dziedzinie medycyny i że jest to potrzebna, skuteczna i bezpieczna metoda leczenia stanowiąca dla wielu pacjentów jedyną szansę przedłużenia życia, Sejm zwraca się do społeczeństwa o powszechną akceptację tej metody leczenia. Jednocześnie apelujemy do władz rządowych i samorządowych wszystkich szczebli o wsparcie moralne i pomoc materialną we wszelkich akcjach o charakterze edukacyjnym w zakresie przeszczepiania narządów, komórek, tkanek i szpiku.


 

Puławy w akcji społecznej "Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu, na ziemi"

Pod takim hasłem od 2005 roku prowadzona jest kampania na rzecz transplantologii przez krakowską Klinikę Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem prof. dr hab. med. Jerzego Sadowskiego.
Wychodząc naprzeciw potrzebom dynamicznie zmieniającego się świata i rozumiejąc zagrożenia, jakie niesie jego intensywny rozwój, jak również chcąc włączyć się w zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz ratowania zdrowia i życia, samorząd miasta Puławy przyłącza się do tej ważnej kampanii społecznej. Naszym celem jest uświadomienie społeczeństwu wagi i potrzeby wspierania transplantologii jako ważnej metody leczenia i sposobu ratowania ludzkiego życia. Szczególny nacisk chcemy położyć na możliwość dokonania wcześniejszego, świadomego wyboru i wyrażenia zgody na oddanie swoich narządów w przypadku nagłej śmierci poprzez wypełnienie specjalnie przygotowanego oświadczenia woli.
Już 8 czerwca akcja społeczna "Nie zabieraj swoich narządów do nieba..." rozpocznie się w naszym mieście. Jej otwarcie nastąpi podczas dorocznego festynu rodzinnego "Miasto Puławy – Rzece Wiśle" (bulwar nadwiślański, godzina 15:30). Do udziału  zaprosiliśmy m.in. znanych profesorów nauk medycznych – autorytety w dziedzinie transplantologii – przedstawicieli Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, Kliniki Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „POLTRANSPLANT”.
Gośćmi specjalnymi będą:

dr n. med. Karol Wierzbicki – Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ
dr n. med. Jarosław Czerwiński – dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. transplantacji POLTRANSPLANT
dr n. med. Jacek Bicki – Uniwersytet Medyczny w Lublinie – I Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej
lek. med. Waldemar Gardias – Specjalistyczny Państwowy Zakład Opieki Zdrowotnej
Małgorzata Zawadzka – psycholog 
Zwracamy się do osób o otwartych sercach o wsparcie tej akcji i wypełnienie oświadczenia woli. Podczas festynu zostaną udostępnione specjalne karty, które po własnoręcznym podpisaniu stanowią oświadczenie woli o przekazaniu organów do transplantacji w razie nagłej śmierci.
Zwracamy się także do osób, które przeszły zabieg transplantacji, a chciałyby podzielić się swoim doświadczeniem z innymi, oraz osób, które są zainteresowane tą problematyką o przyłączenie się do naszej akcji (kontakt: Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą, nr tel. 081 880 45 38 – pokój nr 9, 081 880 45 33 – pokój nr 233).


Papież Jan Paweł II powiedział: 

"Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości".

Prezydent Miasta Puławy

Janusz Grobel

Pliki do pobrania:
Ulotka 1
Ulotka 2
Oświadczenie Woli

 


III Mistrzostwa Polski dla Osób po Transplantacji i Dializowanych
04 - 07czerwca 2008 - Toruń

Program zawodów
4 czerwca
przyjazd uczestników i oficjalny trening
5 czerwca

 • 9.30 - konferencja prasowa (stadion miejski - ul. Bema)
 • 10.00 - otwarcie Mistrzostw (Stadion Miejski - ul. Bema)
 • 10.30-13.30 - zawody w la (stadion miejski - ul. Bema)
 • 11.00 - Panel Transplantacyjny (aula CKU - Pl. Św. Katarzyny)
  Szkolenie dla nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców miasta. Omówiona zostanie transplantacja jako metoda leczenia oraz aktualna sytuacja pobierania i przeszczepiania narządów w województwie kujawsko-pomorskim. Dialog organizatorów i uczestników umożliwi wyjaśnienie wątpliwości natury medycznej, prawnej, i etycznej oraz wymiana doświadczeń. Prelegentami będą:
  - dr hab. med. Zbigniew Włodarczyk, prof. UMK, Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy
  - mgr Aleksandra Woderska - koordynator transplantacyjny z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy
  - Andrzej Marciniak - koordynator transplantacyjny z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy; przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.
 • 15.00-17.00 - zawody - tenis (korty tenisowe - Al. Solidarności)

6 czerwca

 • 9.00-13.00 zawody - tenis stołowy (obiekt przy ul. Międzymurze)
 • 13.30-15.30 zawody - pływanie (pływalnia MOSiR - ul. Bażyńskich)
 • 15.00-17.00 zawody - tenis (korty tenisowe - Al. Solidarności)

7 czerwca

 • 9.00-11.00 zawody - tenis /finały/ (korty tenisowe - al. Solidarności)

Wsparcia przy organizacji III Mistrzostw Polski dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w lekkiej atletyce, tenisie, tenisie stołowym i pływaniu udzieliły Wydział Sportu i Rekreacji oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. Impreza jest dotowana przez Gminę Miasta Toruń.

Więcej informacji: Polskie Stowarzyszenie Sportu Po Transplantacji ; www.torun.pl


 

Wykłady poświęcone świadomej transplantologii pt.: Organy NIE dla sztywniaków !!! odbędą się w dniach 23 oraz 24 kwietnia w Auditorum Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tematy wykładów:

 • Czym jest świadoma transplantologia,
 • Transplantologia a prawo w Polsce,
 • Transplantologia a etyka,
 • Krwiodawstwo wśród młodych ludzi,

Pozostałe informacje na stronie organizatora: http://www.isi.com.pl/krkrkr/wyklady.php


TPM Course, Italy
Family approach for organ donation
15 – 17 April 2008

ETN FORUM FAMILY APPROACH FOR ORGAN DONATION
Introduction
Health professionals and especiallyTransplant Coordinators develop multiple tasks in their professional activity whose success is bound, to a great extent, to their communicative skills.

Breaking bad news, facing the interview for organ donation consent, broadcasting messages through the mass media and establishing a proper relationship with the health professionals are some of these tasks.

Objectives:
To provide the communicative skills, tools and strategies to handle emotions required to successfully carry out the breaking of bad news.
To learn a systematic process to obtain consent for organ donation through a successful family interview.
To acquire the competence to handle a breakdown situation, helping the family to work through the most adjustable grieving process.
To provide the knowledge needed to broadcast society about donation and transplantation and its medical and legal aspects.
Addressed to:
Health professionals ofCritical Care Units, anaesthesiologists, neurologists and average experienced Transplant Coordinators in charge of carrying out the task of breaking bad news, conducting family interviews to request consent for organ and tissue donation.

Contents:
Methodology of the family interview process

The supportive relationship; verbal and non-verbal communication skills
Medical-social risk factors
Legislation in organ and tissues donation.
Program:
- Breaking bad news

Family approach for organ donation

Relatives’ refusal: reasons and withdrawal of refusal

Family interview simulation

Closing remarks

Length:
Forums might be gathered intwo and a half days (total 30 h.) including general sessions and practices.

Methodology:
Theoretical classes andpractical simulations according to TPM philosophy and learning methodology will guarantee the content’s acquisition.

Polish Participants of this TPM Course edition:

Adam Piasecki The Medical University of Warsaw, 2nd Department of Anesthesia and Intensive Care

Marcin Samokar General Hospital Lubin

Roman Skowroński Medical University of Gdańsk, Department of Anesthesiology and Intensive Care

Monika Trujnara Specialistic Hospital of Międzylesie

Artur Zaczyński Warsaw Regional Hospital BRODNO


Podkarpacka Konferencja Transplantologiczna

 

11 kwietnia odbędzie się w Krośnie Podkarpacka KonferencjaTransplantologiczna „Podziel się życiem”.  Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Fundacja Otwartych Serc, zaś współorganizatorami Pododdział Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego i Urząd Miasta Krosna. Inspiracją do zorganizowania konferencji był fakt, iż Podkarpacie jest wstydliwą białą plamą na polskiej mapie dawców organów do przeszczepów. Liczymy, że  konferencja z udziałem wielkich autorytetów świata medycyny przyczyni się do systematycznej zmiany tego  niekorzystnego zjawiska.  Patronat nad imprezą objął Prezydent Krosna Piotr Przytocki.
     Podkarpacka Konferencja Transplantacyjna  „Podziel się życiem” składać się będzie z dwóch części. Pierwsza skierowana do przedstawicieli lokalnej medycyny, druga dla młodzieży i dorosłego społeczeństwa

Strona www organizatorów:
Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej

Do pobrania: Ulotka


Program IV Ogólnopolskiej Sesji Naukowej

08:00 – 9:30 Rejestracja
09:00 – 09:15
Uroczyste powitanie uczestników i rozpoczęcie IV Ogólnopolskiej Sesji Naukowej Studenckiego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Jego Magnificencja Prof. dr hab. n. med. Leszek Pączek, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Prof. dr hab.n.med. Jerzy Woy-Wojciechowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
09:15 – 09:40
Początki a przyszłość polskiej transplantologii
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Rowiński – Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Transplantologii
09:40 – 10:05
Immunologia i Immunosupresja w transplantologii, współczesna farmakoterapia
Prof. dr hab. n. med. Leszek Pączek – Kierownik Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
10:05 – 10:30
Czym jest Poltransplant? Na czym polega koordynacja transplantacyjna?
Prof. drhab. n. med. Janusz Wałaszewski / Dr n. med. Jarosław Czerwiński -  Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do spraw Transplantacji "POLTRANSPLANT"
10:30 – 10:55
Kwalifikacja pacjentów do przeszczepu a dobór dawców narządów
Dr n. med. Jarosław Czerwiński – Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
10:55 – 11:10 Przerwa na kawę
11:10 – 11:35
Opieka nad pacjentami po przeszczepie
Prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik – Kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Instytutu Transplantologii w Warszawie
11:35 – 12:00
Transplantacje wątroby w Polsce, przeszczepienia rodzinne
Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk – Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Dziekan I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
12:00 – 12:25
Pobranie nerek i trzustki, kolejność, metoda i najczęstsze przeszkody
Dr hab. n. med. Sławomir Nazarewski – Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i  Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
12:25 – 12:50
Jednoczesne przeszczepienie nerki i trzustki
Prof. dr hab. n. med. Jacek Szmidt / Dr Hab. n.med. Tadeusz Grochowiecki – Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
12:50 – 13:45 przerwa
13:45 – 13:10
Przeszczep nerki. Wskazania, trudności operacyjne, najczęstsze powikłania
Dr hab. n. med. Andrzej Chmura – Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii w Warszawie
13:10 – 14:35
Przeszczepy narządów u dzieci
Dr n. med. Marek Szymczak – Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, Centrum Zdrowia Dziecka – Instytut „Pomnik”
14:35 – 15:00
Przeszczepianie szpiku, przeżywalność i jakość życia
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak – Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
15:00 – 15:30 Rozlosowanie nagród dla uczestników konferencji
15:30 – 15:45
Uroczyste zakończenie IV Ogólnopolskiej Sesji Naukowej Studenckiego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Prof. dr hab. n. med. Piotr Zaborowski, Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Konrad Kobryń, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Do Pobrania: Program Konferencji


 

 

„Społeczno-obyczajowe, etyczne i psychologiczne aspekty transplantacji”

W środę 2 kwietnia 2008 roku w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie z inicjatywy studentów Wydziału Pedagogicznego odbędzie się konferencja zatytułowana „Społeczno-obyczajowe, etyczne i psychologiczne aspekty transplantacji”. Jej zasadniczym celem jest propagowanie idei transplantacji poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości na tematy z nią związane. Obok sesji referatowej, w której przewidziane są wystąpienia ekspertów różnych dyscyplin (medycyny, etyki, psychologii, socjologii i pedagogiki), przewidziana jest również sesja poświęcona działalności stowarzyszeń i fundacji popularyzujących dawstwo narządów. W odrębnej – trzeciej sesji zaprezentowane zostaną relacje biorców i dawców tkanek i narządów, którzy jako żywe świadectwa wydają się być najbardziej przekonywującymi podmiotami we wszelkich działaniach mających na celu przełamywanie barier i oporów społecznych związanych z zabiegami transplantacyjnymi. W trakcie obrad zostaną również zaprezentowane wyniki socjologicznych badań ankietowych przeprowadzonych wśród studentów naszej uczelni, dotyczące ich poglądów i postaw wobec transplantacji jako metody ratowania życia i leczenia. Opiekunem naukowym konferencji sprawującym pieczę nad całością przygotowań jest dr Katarzyna Kowal.

Do pobrania: Program


27 marca 2008 r.

Spotkanie anestezjologów regionu łódzkiego w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

 1. Pobrania wielonarządowe w Polsce w 2007r. Aktywność regionów – dr Jarosław Czerwiński
 2. Pobrania i przeszczepienia narządów w województwie łódzkim w 2007r. – dr Agnieszka Skrzypek-Mikulska

LUBELSKI ODDZIAŁ TOWARZYSTWA CHIRURGÓW POLSKICH
ZAPRASZA
NA POSIEDZENIE NAUKOWE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 23. 01. 2008R, O GODZ. 13.00
W SIEDZIBIE
LUBELSKIEGO  TOWARZYSTWA NAUKOWEGO W LUBLINIE, PLAC LITEWSKI 2

1. Stan transplantologii w Polsce -dr n. med. Jarosław Czerwiński (POLTRANSPLANT Warszawa) - 40 min.
2. Aktualne postępowanie w procedurze postępowania rozpoznawania śmierci człowieka w mechanizmie śmierci mózgu - dr med. J. Bicki - 30 min.
3. Obecne wyniki przeszczepiania narządów uszypułowanych - dr n. med.  Jacek Furmaga - 20min.

 

    Sekretarz                                                            Przewodniczący
    Lubelskiego Oddziału T. Ch. P                             Lubelskiego Oddziału T. Ch. P.
    Dr hab. med. Andrzej Wolski                                Prof. dr hab. Sławomir Rudzki
     


 

 

© 2024 Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant"

 

 

 

Application Form Informative Brochure Examinations for the Certificate of European Transplant Coordination (CETC) 22nd ETCO Congress Organ donation and transplantation 2010 Organ donataion & transplantation: Factsheet POLAND 2010 EUROBAROMETER European Comission Aplication Form Informative Brochure www.uemssurg.org https://www.facebook.com/sharer.php?u=https%3A%2F%2Fwww.coe.int%2Fen%2Fweb%2Fhuman-rights-channel%2Forgan-donation http://twitter.com/home/?status=